Povećanje prepoznatljivosti turističkih potencijala Leskovca i Bojnika kroz regionalni GIS portal

Fotografija preuzeta sa zvaničnog sajta grada Leskovca / gradleskovac.org

Grad Leskovac i opština Bojnik su uz podršku Evropske unije u partnerstvu sa Vladom Republike Srbije, preko programa EU PRO, realizovali projekat “Valorizacija i povećanje prepoznatljivosti turističkog potencijala Grada Leskovca i opštine Bojnik kroz regionalni GIS portal“, koji treba da razvojem regionalnog geografskog informacionog sistema (GIS) doprinese većoj prepoznatljivosti turističkog potencijala obe lokalne samouprave. Ukupna vrednost projekta je 88.190 evra. Evropska unija je podržala projekat sa 74.900 evra, dok je Grad Leskovac učestvovao u sufinansiranju sa 13.230 evra.

Projekat predstavlja nastavak aktivnosti na uspostavljanju GIS-a u Leskovcu koji je započeo realizacijom projekta “Povećanje atraktivnosti za investiranje kroz funkcionalan GIS“ takođe uz podršku Evropske unije u partnerstvu sa Vladom Republike Srbije, preko programa EVROPSKI PROGRES, u vrednosti od 102.325 evra.

„Ovo je treći projekat koji smo realizovali preko EU PRO programa. Prethodno su realizovani “Unapređenje energetske efikasnosti OŠ Vasa Pelagić u Leskovcu energetskom sanacijom fasade“ ukupne vrednosti 217.813 evra (EU 150.000 evra) i “Poboljšanje uslova za razvoj turizma i zaštite kulturne baštine izradom Detaljnog urbanističkog plana za “Skobaljić grad“ ukupne vrednosti 20.238 evra (EU 15.000 evra). Grad Leskovac je kroz ovaj projekat, u saradnji sa opštinom Bojnik, stvorio veoma važan informatički centar, koji predstavlja neophodan regionalni razvojni potencijal. Obezbeđivanjem potrebne opreme, softvera, obuka i licenci zaposlenim u gradskoj upravi i JP „Urbanizam i izgradnja“, formirali smo Regionalni informacioni centar geoprostornih podataka, koji poseduje i ljudske i materijalne kapacitete da upravlja geoprostornim podacima na regionalnom nivou”, rekao je Saša Mladenović, šef Odeljenja za društvene delatnosti.

Geografski informacioni sistem je računarski informacioni menadžment sistem uz pomoć koga snimamo, analiziramo i predstavljamo informacije na mapama. Ukrštanjem unetih podataka možemo dobiti veoma važne analize prilika u prostoru i na taj način unaprediti upravljanje, a time i poboljšati uslove za život našim građanima.

GIS je kao metod pametnog upravljanja prepoznat i kao važan instrument u procesu Sertifikacije gradova i opština sa povoljnim poslovnim okruženjem, jer omogućava pristup velikom broju podataka koji su potrebni privrednicima, naročito pri planiranju investicija. Ovi informacioni podaci se nalaze na jedinstvenom serveru koji administrira Javno preduzeće „Urbanizam i izgradnja“ Leskovac.

“GIS omogućava različite nivoe pristupa, tako da sadržaj u zavisnosti od tipa podataka može biti dostupan svim građanima, ali i samim urbanistima, planerima i drugim stručnim licima koji pothranjuju GIS baze i dobijaju izlazne podatke po traženim parametrima. Turistički potencijali predstavljeni na ovom portalu, koji su javno dostupni, povećaće vidljivost bogate turističke ponude. Dodatno će dostupnost podataka doprineti razvoju sektora turizma, kroz omogućavanje povećanja prihoda i broja ponuđača turističkih usluga. Sem turističkih podataka, na portalu www.vidijug.rs se nalazi i jedinstven digitalni kartografski prikaz urbanističkih planova, kao i braunfild i grinfild lokacija Leskovca i Bojnika”, dodao je Mladenović.

Tatjana Zdravković, direktor Sektora za urbanizam, istakla je da aplikacije koje se sada nalaze na jedinstvenom portalu grada Leskovca i opštine Bojnik – vidijug – predstavljaju objedinjene sve prethodno razvijene aplikacije za grad Leskovac uz razvoj novih.

„Grad Leskovac je za potrebe održivog upravljanja i zaštite, nezavisno razvio aplikaciju Zaštićenih prirodnih dobara, koja takođe predstavljaju mogućnost za upotpunjavanje turističke ponude. Za opštinu Bojnik razvijena je, po uzoru na prethodne aplikacije grada Leskovca, aplikacija za grinfild, braunfild lokacijama i urbanističkim planovima opštine Bojniku, na servisu RTZ-a, sa identifikacijom do nivoa prostora katastarske parcele.“

Aplikacije predstavljaju turustički vodič, sa preciznom prostornom identifikacijom: prirodnih motiva, znamenitosti, crkvenih objekata, smeštajnih kapaciteta, lovišta, lokacija za sport i avanturizam i manifestacija. Sa velikim brojem obrađenih tema povezana je i fotodokumentacija sa terena, dok su za prirodne motive i pojedina kulturna dobra prikazane i uže stručne informacije. Sve aplikacije imaju mogućnost ažuriranja i dopune inoviranim podacima.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i Twitter nalogu.

Pratite REШETKU na Facebook, Instagram, X (Twitter) i TikTok mreži. Budite uvek u toku!

Pretplati se
Obavesti o

Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi, kao i netoleranciju svake vrste neće biti objavljeni. Prilikom pisanja komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao ni komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, odnosno nisu stavovi redakcije Rešetka portala.
Za više informacija pogledajte Pravila korišćenja.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare