Gradonačelniku preti zatvor od 2 do 8 godina jer je krio dugovanja “Džinsija”?

Fotografije: D.Marinković

Krivično delo zloupotrebe službenog položaja kaže da onaj koji svojim ponašanjem omogući ili ne izvršava službene obaveze i omogući da neko ima korist, taj čini krivično delo, a za to je zaprećena kazna zatvora od 2-8 godina. Sam gradonačelnik je rekao da je znao da „Džinsi“ duguje i da on nije namerno tražio naplatu zakupnine. Tužilaštvo za organizovani kriminal to mora po službenoj dužnosti da goni. 

.

Ovo je na jučerašnjoj konferenciji za novinare kazao opozicioni narodni poslanik Nebojša Cakić iz Grupe građana “Za Leskovac – Zajedno”, tvrdeći da su subvencije ipak obećane za novu italijansku kompaniju, iako je Goran Cvetanović kazao da to neće biti slučaj.

“Zato se i kaže da će tek naknadno da se primi 350 radnika, jer treba da počne da se radi sa minimalnim brojem, pa dok se realizuju subvencije, onda će biti 350 radnika. Pre toga neće biti”, rekao je Cakić.

Osvrnuvši se ponovo na situaciju sa “Džinsijem”, pitao je ko će sada da plati Leskovcu 106.000 evra jer gradonačelnik nije radio svoj posao.

“U normalnim državama uz ugovor traži i bankarska garancija, i kada je imate onda ne može da vam se desi da ne naplatite potraživanje koje imate. ko će sada da plati Leskovcu 106.000 evra jer gradonačelnik nije radio svoj posao?”, upitao je Cakić.


Podsetimo, Cevtanović je kazao da je 30. juna kompanija “Džinsi” lokalnoj samoupravi zvanično saopštila da odlazi iz Leskovca, a radnicima je 4. jula prosleđena cirkularna poruka u kojoj im je saopšteno da će ostati bez posla. To znači da je Cvetanović bukvalno nedelju dana ranije bio upućen u celu situaciju iako se danima nakon što je ta vest izašla u javnost pravio neobaveštenim.

Nešto manje od mesec dana kasnije grad potpisuje ugovor sa italijanskom firmom “Aunde” o otvaranju nove fabrike, u istom pogonu , na istoj lokaciji, pod istim okolnostima.

Cvetanović je 27. jula prvi put progovorio o dugovanjima “Džinsija” prema gradu.

“Za zakup ‘Sintetike’ iznosi na dan raskida ugovora 106.772,8 evra ili u dinmarima 12 miliona 551 hiljada 143. To vam je, inače, 18 meseci i 23 dana. Da smo pokušali u startu da im naplatimo dugovanja, posle 2 do 3 meseca, kazali bi: Evo, mi napuštamo Leskovac jer nije plodno tlo za investitore. A onda radnici ne bi mogli da rade tih 18 meseci i da traže plate i sve što im se duguje. Valjda je bolje što su radili tih 18 meseci”, kazao je on.

Kako je dodao, dug za vodu iznosio je preko 4 miliona, a uplaćeno je 500.000 dianara.

“Vodovod će izvršiti čitanje vode 31. jula”, najavio je on.

Zatim je poručio novinarima da svako negativno pisanje o dešavanjima u “Džinsiju” udaljava nove investitore.

“I, zapamtite, uvek postoji alternativa. Ako neće Leskovac, onda će Vranje. Ako neće Vranje, može Kragujevac… Ja vidim u očima mnogih da im je tuga što smo za mesec dana rešili ovaj problem. Njima je tuga! Njima je lepo da bude revolucije, da budu mitinzi… Ljudi, ja sam sve prošo, i bio sam na svim mogućim funkcijama i ostavio ogromna dela”, zaključio je on.

Kompanija “Džinsi” i gradonačelnik Leskovca Goran Cvetanović potpisali su 12. oktobra 2018. godine ugovor o zakupu objekta nekadašnje “Sintetike” u industrojskoj zoni Leskovca.

Iako su zahtevali od gradskih vlasti da za otvaranje novog pogona u  nekadašnjoj “Sintetici” zakupe zemljište na 99 godina za svega 1 dinar, Leskovac se posle mukotrpnih pregovora izborio da ovaj turski investitor korišćenje tog prostora plaća 5.697 evra (plus PDV) na mesečnom nivou narednu 21 godinu.

Inače, obaveza je Džinsija bila da u novi pogon “Sintetike”, u čije je infrastukturno sređivanje država uložila 195 miliona dinara, u naredne tri godine uposli 350 radnika za koji neće dobijati standardne beneficije od države.

“Očekivani prihodi grada od ove investicije iznose million i 37 hiljada evra na osnovu poreza i doprinosa zaposlenih i million i 723 hiljade evra na osnovu zakupa na period od 21 godine”, saopštio je tada gradonačelnik Leskovca Goran Cvetanović.

Džinsi, koji se bavi proizvodnjom farmerica, svoj prvi pogon u Leskovcu je otvorio 2010. godine, a nakon dve proširo na još jedan u bivšem „Srboleku“.Pregovori o otvaranju novog pogona krenuli su 2015. godine kada je i grad kupio zemljište “Sintetike” sa namerom da ga ponudi ovom investitoru i platio ga 30 miliona dinara. Gradsko rukovodstvo se kasnije izborilo da sva infrastukturna ulaganja u ovu fabriku plati država.

Na mogući odlazak “Džinsija se upozoravalo nekoliko godina unazad. Dobro je to znao i gradonačelnik Leskovca već neko duže vreme, ali iz nekog razloga se po tom pitanju nije preduzelo ništa.

Naime, u novembru mesecu je načelnik Jedinstvene leskovačke gradske uprave Miloš Cvetanović kazao za skupštinskom govornicom, komentarišući tekt Rešetke i naših novinara koji su takođe upozoravali da je ovakav scenario lako moguć, da nije tačno da će turska fabrika „Džinsi“ otići iz Leskovca i da su ga u to uveravali lično u upravi kompanije. Gradonačelnik Goran Cvetanović mu je replicirao uz konstataciju da njima ne treba mnogo verovati jer imaju milionska dugovanja zbog kojih će im biti blokirani računi.

Radnici “Džinsija” su se 1. marta ove godine okupili u kantini i odbijali da počnu sa radom sve dok im plata ne bude isplaćenaU popodnevnim satima su im zakasnele zarade za januar isplaćene.

Zatim su dobili upozorenja pred otkaz jesu prekršili Zakon o radu i to isključivo iz nepoznavanja procedura i nemogućnosti sindikalnog organizovanja, te je jedaini način, smatraju sindikjalisti, da ponovo svojim telima odbrane kolege.

To nije bio prvi put da radnicima kasne zarade kod ovog turskog investitora, o čemu smo pisali u više navrata.

Podsećamo i na to da je Rešetka jesenas pisala o tome da je turska kompanija „Džinsi“ oglasila prodaju svog velikog proizvodnog pogona u Leskovcu u Ulici Solunskih ratnika, koji je svojevremeno otvarao i obilazio predsednik Srbije Aleksandar Vučić.

Kako se navodi u oglasu, prostor od 2.479 kvadrata prodaje se po ceni od 1,2 miliona evra.

Iz uprave kompanije su nakon objave tog teksta, u kome su iznete samo istinite i proverene činjenice, pretili tužbom našoj redakciji te objašnjavali da se pomenuti prostor prodaje iz razloga jer je tokom poslovanja postao mali za angažovani broj radnika, a od 2019. godine kada je proizvodnja preseljena u veći prostor fabrike „Sintetika“ isti je prazan i u njemu se ne odvija proizvodnja, već u druge dve fabrike Sintetika (zakup) i Srbolek (vlasništvo),

Izvor Rešetke iz lokalne samouprave ubeđivao je tada našeg novinara da je navodni strah od mogućeg odlaska turskih investitora nerealan.

“Kada je i sam gradonačelnik Goran Cvetanović čuo da će zatvoriti svoj pogon u Krupnju, razgovarao je sa vlasnicima koji su ga ubedili da nemaju nameru da odlaze iz Leskovca.“

D.Marinković

Pratite REШETKU na Facebook, Instagram, X (Twitter) i TikTok mreži. Budite uvek u toku!

Pretplati se
Obavesti o

Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi, kao i netoleranciju svake vrste neće biti objavljeni. Prilikom pisanja komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao ni komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, odnosno nisu stavovi redakcije Rešetka portala.
Za više informacija pogledajte Pravila korišćenja.

11 Komentara
Najstarije
Najnovije Najviše glasova
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare

Koliko je stvari do sada Cakic izneo, sa sigurnošću da zna da su zloupotrebe, a nista nije prijavio? Da li i za njega vazi odgovornost? A posebno kada iznosi neistine i proizvoljne podatke

Odavno se videlo da čovek zamajava ove ljude oko njega,pitanje fabrike koje su otvorili dokle ce i kako ,radnici trpe psihicke torture, maltretiranja,ljudi se svakog dana otpustaju ,pljuste otkazi,preti se istim ,sram vas bilo drčne guzice ,bog ce vam suditi ,jer vam očigledno narod nista ne može..

A koliko je vas Mesko i vodja sekte Vucic izrekao neistina i lazi? Njima ne bi bila dovoljno izreci ni 10 dozivotnih rob8ja. Umuknite vise bruke ovog naroda, boturde nepismene

Po ovome Staniša je zato dobio otkaz, sigurno je zatrazio naplatu duga za svoje preduzeće, dok mu glavni nije kazao i dokazao da se za to gubi posao…

Politicka banda stiti kapitaliste sumnjivog morala nanoseci nenadoknadivu stetu vodovodu i ostalim poveriocima. Opozicija treba da tesyira rad tuzilastva i pikaze da ne rade svoj posao tako sto ce momentalno podneti prijavu za zloupotrebu Cvetanovicu.

Iduci protesti ispred tuzilastva. I dajte te transparente za hapsenje.

Čitam i ne verujem kakve gluposti pišete. Ko ce da odgovara za javne klevete, laži i neistine koje plasira Cakić?

Kabinetlijo, bez radnog iskustva. Postoji rok za obaveznu naplatu javnog duga. Odgovorno lice je direktor. Legitimacija za naplatu je racun. Posle roka, mora da podnese tuzbu, primeni meru iskljucenja. U suprotnom, je zloupotrebio polozaj, zbog cega postoji osnovana sumnja da je uzeo pare da ne pokrene postupak prinudne naplate. Svako sprecavanje uticajem, kao u slucaju gradonacelnika koji je je iznad direktora jer im iznudjuje ostavke, takodje je zloupotreba sluzbenog polozaja cime nanosi nenadoknadivu stetu javnim preduzecima, nenaplacivanjem javnog duga. Radnici u preduzecima takodje trpe, ugrozene su im plate, jer nisu predvidjene finansijske rezerve za finansiranje kapitalista. Cvetanovicu, javna preduzeca nisu privatne banke. Ona su vlasnistvo gradjana a ti i direktori ste samo odgovorni i za ovo moras da odgovaras. Kao i svaki direktor koji nije sproveo naplatu.

Ti ces bote!

I ja citam i neverujem da li je moguce da iz Meskove guzice ne vidite i ne cujete nista, dok se vas smrad siri na sve strane i gusi skolovane, pametne i slobodoumne ljude, g…a smrdljiva

Gradonacelnik je za dugogodišnji zatvor za veliki broj krivičnih dela. Istina nije kleveta a i delo klevete je izbačeno trenutno