U kompaniji „Džinsi“ kažu da prodaju „Jugohem“ jer je mali za sve radnike, tvrde da zaposlenima nikada nisu kasnile plate i da nisu uzimali subvencije od države

Jeanci Serbia je tokom poslovanja kupila poslovni prostor bivše fabrike Yugo Hem jer je u tom momentu isti bio neophodan za poslovanje i proizvodnju, navodi se u pisanom odgovoru ove turske kompanije redakciji Rešetka tačno 21 dan nakon objave da za 1,2 miliona evra prodaje svoju proizvodnu halu u Leskovcu koju je otvarao Vučić lično.

.

Kako navode iz uprave kompanije, isti prostor se trenutno prodaje iz razloga jer je tokom poslovanja postao mali za angažovani broj radnika, a od 2019. godine kada je proizvodnja preseljena u veći prostor fabrike „Sintetika“ isti je prazan i u njemu se ne odvija proizvodnja, već u druge dve fabrike Sintetika (zakup) i Srbolek (vlasništvo),

“Jeanci Serbia je proširila svoj kapacitet u bivšoj fabrici Srbolek u Leskovcu (koju je kompanija kupila po tržišnoj ceni i ista je sada u vlasništvu kompanije) izgradnjom novog najsavremenijeg pogona, te je sada to najveći pogon za bojenje džinsa na Balkanu u kojem se planira zapošljavanje dodatnog broja radnika”, tvrde iz ove turske kompanije.

Kako se dalje dodaje, Jeanci Serbia je počev od osnivanja u Republici Srbiji posvećena poštovanju svih zakona Republike Srbije i unapređenju uslova rada svih svojih zaposlenih.

“Apsolutno je netačna informacija da je broj radnika u kompaniji Jeanci prepolovljen i da radnici u Turskoj kompaniju koštaju manje nego li radnici u Srbiji. Takođe je netačno da se broj radnika smanjuje. Kompanija je posvećena proširenju posla i broja zaposlenih. Broj zaposlenih je manji ili veći u skladu sa potrebama i organizacije, što zavisi od obima posla”, dodaje se u odgovoru.

Dalje, uz pretnju sudom, iz ove kompanije demantuju niz objavljenih stavki u pomenutom i ranijim tekstovima, a prva je navodna nesitina da se zarade ne isplaćuju redovno i po zakonu.

“Što su pokazale i brojne kontrole nadležnih inspekcijskih službi koje nisu našle nepravilnosti u poslovanju kompanije. Želimo da naglasimo da su osnovne zarade u Jeanci Serbia sigurne i redovne, a radnici su pored svih primanja na koje imaju pravo po Zakonu o radu stimulisani i bonusima u skladu sa zakonom i poslovnom politikom kompanije. Zaposleni su za nas uvek bili i biće najvažniji resurs koji ljubomorno čuvamo i ne dozvoljavamo da se o kompaniji iznose neistine u vidu proizvoljno napisanih tekstova, čija tačnost nije proverena pre objavljivanja. Kompanije Jeanci Serbia je sve svoje kapacitete usmerila na prevazilaženje ekonomske krize izazvane korona virusom i ratom u Ukrajini i održavanja i očuvanja proizvodnje i samim tim radnih mesta i ekonomske sigurnosti svih svojih zaposlenih”, navodi se u prosleđenom saopštenju redakciji.

Podsetimo, još u martu mesecu su iz ove kompanije sami obavestili radnike, a o čemu smo mi pisali,da će im zarade biti isplaćene sa zakašnjenjem „zbog kašnjenja inopriliva“, kako je, navodi se, predviđeno ugovorom u radu.

Dalje se u pismu navodi da kompanija Jeanci je uvek bila i ostala otvorena za svoje zaposlene, tako da nije tačno kako se navodi „radnici nisu mogli da se pobune“.

“Razloga za primedbe radnika nikada nije bilo, a i kada bi radnici imali neku primedbu kompanija se uvek trudila i trudiće se da te probleme rešava u interesu svojih zaposlenih”, tvrde u kompaniji u kojoj nema, po zakonu predviđenog, sindikalnog organizovanja.

Takođe tvrde da je apsolutna neistina da je kompanija Jeanci Serbia dobila od države bilo koju pomoć, a posebno ne 6 miliona evra u prvoj godini poslovanja, kako se to navodi u objavljenom tekstu.

“Kompanija Jeanci je jedan od retkih stranih investitora koji nije dobijao novčanu pomoć u vidu subvencija od države”, kaže se u daljem tekstu prosleđenom iz kompanike.

.Još 16. oktobra 2012. godine tadašnji ministar finansija i privrede Mlađan Dinkić uručio ugovore o dodeli podsticajnih sredstava domaćim i stranim kompanijama koje u naredne tri godine planiraju da zaposle oko 5.000 radnika i investiraju 120 mil EUR u otvaranje fabrika širom Srbije.

Kako je tada saopšteno iz tog ministarstva, kompanija „Jeanci konfekcija tekstil industrija i trgovina“ Leskovac dobila je 6 mil evra za upošljavanje 760 radnika.

Iz kompanije navode i to da je netačno je da je kompaniji Jeanci Serbia ustupljen poslovni prostor fabrike Sintetika.

“Kompanija je poslovno proizvodni prostor Sintetike iznajmila od Grada Leskovac (koji je vlasnik istog) i na ime tog zakupa Jeanci Serbia gradu redovno plaća zakupninu na mesečnom nivou u iznosu cene koju je odredila Poreska uprava”, zaključuje se.

Naime, više od 160 miliona dinara koštalo je građane Leskovca uređenje cele zgrade nekadašnje Sintetike i to upravo za useljenje radnika ove kompanije u nove pogone. Nakon sređivanja, proctor nije dat na licitaciju, već je namenski ustupljen kompaniji.

Pratite REШETKU na Facebook, Instagram, X (Twitter) i TikTok mreži. Budite uvek u toku!

Pretplati se
Obavesti o

Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi, kao i netoleranciju svake vrste neće biti objavljeni. Prilikom pisanja komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao ni komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, odnosno nisu stavovi redakcije Rešetka portala.
Za više informacija pogledajte Pravila korišćenja.

1 Komentar
Najstarije
Najnovije Najviše glasova
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare

Ma dajte jednom da neki sud odluči što je propašću Jugobanke propalo 9000 hiljade radnika Letex-a i još tol’ko iz celog LESKOTEX-a u celom regionu od 1989-2003, dakle za vreme crvenih .
Takodjer u to vreme ( do 1988) Leskovac je imao 88.000 stanovnika a posle popisa 2002 g samo 63.000. KATASTROFA.
ALI SE NASTAVILA OTKAD SU NAPREDNI ČETNICI NASTAVILI UNIŠTAVANJE LESKOVCA.!!!!!
R. A. Z. M. I. S. L. I. T. E.