Plivači “Dubočice“ i srpski reprezentativci, Nina Stanisavljević, Uroš Živanović i Jana Marković od avgusta će početi studije u Americi, ali ostaju verni srpskoj reprezentaciji i pred svima je obećavajuća seniorska karijera, tvrdi njihov trener i selektor nacionalne plivačke selekcije, Dušan Veličković.
Do pre 15-ak godina je malo ko verovao da će se u Leskovcu razviti plivački sport, a čak ni najveći optimisti nisu mogli predvideti da će postati rasadnik talenata. Formiranje dva kluba sa svojim školama plivanja, definitivno je bila prekretnica u prerastanju ovog grada, iz plivačke periferije u jednu od prestonica tog sporta.
Dobri uslovi i ozbiljan rad, “krivci“ su za to što je želja brojnih leskovačkih klinaca da zaliče na Milorada Čavića, Čabu Silađija ili Nađu Higl, dobila realnu šansu da se ostvari.
„Zaista imamo gotovo idelane uslove, pogotovo u poređenju sa većim centrima, poput Beograda, Novog Sada ili Niša, koji, u odnosu na broj plivača, imaju znatno manje infrastrukturne kapacitete. Malo nas poremeti pauza u radu bazena tokom aprila, zbog čišćenja, što se u drugim gradovima ne dešava, jer u najvažnijem periodu sezone moramo da se selimo. Drugi veliki problem leskovačkog plivanja jeste činjenica da Leskovac nije univerzitetski grad, pa plivači, po završenoj srednjoj školi, odlaze iz njega“, navodi .
Treneri u plivačkim klubovima “Dubočica“i “Leskovac“ prepoznaju i selektuju talente, razvijajući njihov potencijal, ali samo do juniorskih dana. Tada odlaze na dalje školovanje, a do klubova je da im, i u tom smislu, obezbede najbolju budućnost:
„Nina Stanisavljević i Uroš Živanović dobili su punu stipendiju Džordžija univerziteta u Atlanti, a Jana Marković će studirati, takođe uz stipendiju, na koledžu u Teksasu. Avgusta odlaze u Ameriku, ali i dalje ostaju članovi Plivačkog kluba “Dubočica“ i srpske reprezentacije. Nastavljaju da treniraju sa vrhunskim američkim plivačima i sa njima će 7-8 meseci raditi moj kolega i prijatelj, a ostatak godine provodiće u Leskovcu. Mislim da je to za njih odlična prilika za lično i sportsko usavršavanje i ubeđen sam u to da svo troje čeka sjajna seniorska karijera“.
Da to ne tvrdi samo na osnovu rezultata u juniorskoj kategoriji u kojoj su Nina i Uroš pokorili Evropu i svet, svedoče i nastupi na nedavno održanom šampionatu Starog kontinenta, u Beogradu:
„Iako je Nina, zbog zdravstvenih problema, u treningu bila van bazena tokom marta, aprila i polovine maja, što je praktično tri nedelje pred prvenstvo, pokazala je želju, strast, istrajnost i upornost, koje krase samo najveće sportiste. Tražila je šansu da nastupi na ovom značajnom takmičenju, a ja sam joj je, kao selektor, to obećao, uz uslov da pobedi u nekoj od trka, neku od naših najboljih reprezentativki. Pobedila ih je sve i bukvalno bez treninga, prošla kvalifikacije i bez forme, sa nedovoljno oporavljenim organizmom, plivala u polufinalu šampionata. To je, fenomenalan rezultat i najava sjajne seniorske karijere koja je pred njom“.
Na pomenutom prvenstvu u Beogradu, zbog činjenice da je Srbija domačin, nastupilo je petoro plivača “Dubočice“. Pored Nine, za Srbiju su plivali Uroš Živanović, Jana Marković, Jovan Bojičić i Matija Rađenović.
„Nina je pokazala klasu, plasirala se u jedno i bila nadomak drugog polufinala, a Uroš je uspeo da se kvalifikuje u polufinale na 50 metara prsno, ali ga je sudijski kolegijum diskvalifikovao zbog načina ulaska u cilj. Ni tada, a ni sada se sa njihovom odlukom ne slažem, ali je Živanović pokazao da je u ulaznoj seniorskoj godini počeo da beleži sjajne rezultate. Jana Marković je dala doprinos plasmanu mešovite muško-ženske štafete 4×100 slobodno u finale, kojoj je za samo 60 stotinki izmakla medalja“.
Sve napred rečeno govori u prilog činjenici da je Leskovac zaista postao rasadnik plivačkih talenata, a selektor Veličković, ubeđen je u to da se u oba kluba uveliko bruse budući reprezentativci Srbije.
S.Stojiljković
Bitno je da ima para za pevaljke, a mladi neka odlaze…
„Imperijalisticki zapad, iskvareni zapad, evo zapad propada, necemo u NATO necemo da nas kolonizuju,prokleti zapad…“- a tamo vise Srba nego u Srbiji. Kad je tako lose tamo,sto ne dolaze ovamo na skolovanje i da zive Amerikanci….nego mi masovno idemo tamo???
Divno, kad bi malo više ulagali u omladinu, svet bi bio lepši