Leskovčanin u Minhenu: Šta nas razlikuje od Nemaca? Sve!

Boraveći nekoliko dana u Minhenu, kao i svaki turista želeo sam da vidim šta je to što nas razlikuje od Nemaca. Razikuje nas SVE. Od kulture do discipline.

Ovako kometariše jedan od najpoznatijih evropskih gradova Leskovčanin Ivan Krstić, koji još uvek sređuje utiske sa svog putovanja.


U nastavku vam prenosimo njegove impresije u celosti:

U Minhen smo stigli rano ujutru i dočekala nas je kiša. Minhen je glavni grad Bavarske i treći po veličini grad u Nemackoj. Osim toga, i najskuplji za život. Skuplji čak i od Berlina. Ne toliko hrana i odeća koliko stanovi i režije.

Lezi na predivnoj reci Izar koja koja izvire u Austrijskim Alpima i uliva se u Dunav.

Prvo što skapirate kad izađete iz autobusa i dok prolazite gradom je da se sama železnička i autobska stanica nalaze u samom centru grada. Tako je u čitavoj Nemačkoj i Evropi. Osim u Beogradu, za koju se ne zna i gde je trenutno…

E, onda je usledio obilazak. Čovek ne zna odakle ce da krene. Sve vas privlači da pogledate.

Kada krenete ulicom Nymphenburger strase prema Marienplatz, odmah vam upadaju u oči bulevari prepuni zelenila. Nemci izuzetno rade na ozelenjavanju gradova. Nezamislivo je da se seku drveća i parkovi zarad nečijih interesa.

Idući prema trgu Sendlinger tor naići će te na dobro očuvane ostatke zidina koje potiču iz kasnog 13 veka. Usput će te uživati u predivnim parkovima, spomenicima i fontanama. Na koju god stranu da se okrenete, ne možete ih izbeći. Odišu lepotom.

Nakon Sendlinger tor izlazite na Isar tor. Na samoj reci videćete mlade ljude koji surfuju na daskama, ostavljajući gledaoce i posetioce bez daha.

Prelaskom mosta na Isar reci dolazite do velelepnog spomenika “Anđeo mira” koji je optočen zlatom. Odatle ćete imati vrhunski pogled na Minhen. I levo i desno od spomenika nalaze se predivni parkovi i biciklističke staze.

Ono što je zanimljivo je da na bukvalno svakom koraku možete iznajmiti biciklu ili električni trotinet, ako vas mrzi da hodate.

Vraćajući se prema centru, ne možete da ne odete na Marien platz – Centralni trg u Minhenu, koji je ujedno i najvažnija destinacija u gradu. Ako ne odete na Marien platz, kao da niste ni bili.

Usput će te naići na sediste gradonačelnika Minhena, kao i Bavarsku administraciju. Zanimljiv podatak je da su to sve skoro replike, jer su posle Prvog i Drugog svetskog rata savezničke snage sravnale Minhen sa zemljom. Ne želeći da se odreknu svoje kulture i kulturno istorijske bastine Nemci su sve vratili u prvobitno stanje, baš kako je izgledalo pre rušenja. Kod nas bi verovatno tu nikle gradske četvrti i beton.

Na Marien platzu ima se šta videti. Tu se nalaze i nova i stara većnica, kao i kip Device marije. Na tornju same gradske skupštine postoji sat na kome sesvakoga dana u 17 časova odigravaju turniri iz srednjeg veka. To je najatrktivniji detalj i zbog toga privlači milione turista iz celog sveta. Marien platz je nekada bio pijaca, a danas jedna od najvećih evropskih atrakcija.

Naravno, tu se nalaze i luksuzne prodavnice svih svetski brendova, kafane, restorani i kafići koji su prepuni. Cene su usklađene tako da svako može da popije kafu ili piće, da ruča ili večera.

Možete videti i prodavce voća na samom trgu. Cene su nešto veće u odnosu na naše.

Ako već dolazite u Minhen preporučujem vam da posetite i Olimpijsko jezero, Hofgarten Park, Državnu kancelariju,Maximilianeum, Palatu Nymhenburg….zapravo da posetite sve.

Ono što me je zapanjilo je disciplina. U prodavnice, muzeje i sve objekte zatvorenog tipa, osim kafana i kafića, ne možete da uđete bez maske, ali na otvornom ne morate da je nosite.

Čistoća grada je posebna priča. Na ulici bukvalno ne možete naci papir ili đubre. To je nezamislivo.

Ljubaznost prema strancima je na visokom nivou. Ukoliko ne znate nemački, potrudiće se da vam objasne sve, pa makar morali da nađu i prevodioca.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i Twitter nalogu.

Pratite REШETKU na Facebook, Instagram, X (Twitter) i TikTok mreži. Budite uvek u toku!

Pretplati se
Obavesti o

Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi, kao i netoleranciju svake vrste neće biti objavljeni. Prilikom pisanja komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao ni komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, odnosno nisu stavovi redakcije Rešetka portala.
Za više informacija pogledajte Pravila korišćenja.

2 Komentara
Najstarije
Najnovije Najviše glasova
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare

Molderu, mogu ti napisati kvalitetnih 20 strana putopisa na ovu temu. Nemacka nikad nije bila moja „omiljena destinacija“, niti sam znao jezik i ljude. Sve dok nisam dosao, a onda sam zavoleo sve…ali doslovno. A proputovao sam nekih 60-70% sveta, tako da mogu i da uporedim. Poz…

Volim Nemačku, ali zbog ovoliko duginih boja plašim se da će im je Turci za neku deceniju uzeti