Visoki savet tužilaštva, Visoki savet sudstva, DRI i Zaštitnik građana su institucije koje su jedna od najvažnijih, ako ne i najvažnije iz reda onih od kojih građani najpre traže i očekuju pomoć, zaštitu pravdu. Nažalost, svedoci smo da se sve češće dešava da ove institucije ne reaguju i to na sve veću štetu građana, kazala je na jučerašnjem zasedanju republičkog parlamenta opoziciona odbornica (SSP) iz Niša Jelena Milošević.
Za to je, po njenom mišljenju, navela dva primera s juga Srbije.
“Prvi primer desio se 11. marta 2023. godine, kada su u Bosilegradu privedene dve žene, Danijela Mihajlović i Milijana Stojiljković. Te dve žene krenule su da predaju protestno pismo predsedniku ove države, da ga upoznaju pod kakvim terorom žive građani Bosilegrada, kojim suvereno već 22 godine vlada Vladimir Zaharijev i odlučuje o životu i smrti. Pored pisma, nosile su i transparent „Predsedniče, mi smo gladni“, jer je, znate, u Bosilegradu ugašeno i uništeno sve što se ugasiti i uništiti moglo. Privedene su u prostorijama PS Bosilegrad, saslušavane i jedva dobile zapisnik koji su, gle čuda, potpisali policijski službenici koji nisu ni prisustvovali saslušanju. Privela su ih lica u civilu koja se nisu legitimisala i koja su im tada rekla da su iz BIA-e. Do danas komandir policije ne zna ili ne sme da kaže ko je tačno u prostorijama policijske stanice, čiji je on komandir, saslušavao Danijelu i Milijanu. To znam jer sam zajedno sa advokatom Goranom Petrovićem razgovarala sa komandirom policije Bosilegrad. Zaštitnik građana uradio je ništa. Valjda je Vladimir Zaharijev više građanin od Danijele i Milijane ili bar podobniji, kao da je Bosilegrad neka opština u kojoj ne važe zakoni naše države”, kazala je ona.
Miloševićeva smatra da je u tom slučaju zakazalo i tužilaštvo.
“Jer su Danijeli neposredni pre toga stizale užasne preteće poruke da će joj kopile izvaditi kroz usta, budući da je tada bila u drugom stanju i do danas mi ne znamo ko tačno stoji iza tog „Fejsbuk“ profila koji je nosio ime predsednika opštine Vladimira Zaharijeva. Jedno nereagovanje povlači drugo nereagovanje i tako sve veće posledice. Građani upadaju u vrzino kolo, bez ikoga iza sebe, sami u birokratiji i licem u lice sa institucijama koje glasno ćute”, istakla je Miloševićeva.
Njen drugi primer je privatizacija kompleksa „Žubor“ u Kuršumlijskoj banji i zemljšišta i objekta Specijalističke bolnice u Vranjskoj banji.
“Zamislite, ovde je državni organ odradio svoj posao i Savet za borbu protiv korupcije podneo je detaljnu analizu na preko 50 strana sa tačnim podacima na koji način je došlo do te privatizacije. Primera radi, „Žubor“ je kupilo a.d. Planinka, koja gazduje i Prolom i Lukovskom banjom za nešto više od 1,4 miliona evra, iako je 2009. godine procenjena vrednost kompleksa „Žubor“ bila 6,2 miliona evra. U Vranjskoj banji je napravljeno još gore. Da ne bih prepričavala, to je zaista zvaničan izveštaj na sajtu Saveta za borbu protiv korupcije, koji može da se pogleda. Ono što je interesantno jeste da je Savet za borbu protiv korupcije ovaj izveštaj dostavio i Vladi Republike Srbije i nadležnom tužilaštvu. Opet, do danas desilo se ništa. Dakle, i kada neki od republičkih organa odradi svoj posao, naiđe se na zid i ćutanje drugih organa i ne desi se ama baš ništa, što dalje vodi u beznađe i nepoverenje građana u najvažnije republičke institucije”, dodala je ona.
Kako je zaključila, ova tela, i VSS i VST i DRI i Zaštitnik građana, moraju da budu nezavisna, bez obzira na to ko je na vlasti.
“Građani moraju imati kome da se obrate, bez obzira da li imaju i koju partijsku knjižicu. Znate, nikad se ne zna kome ova tela mogu da zatrebaju”, upozorila je Milošević.