U rasadniku Nenada Milenkovića u Turekovcu, već godinama opstaje na otvorenom osam stabala maslina, od kojih je jedno staro čitav vek.
Pre nekoliko decenija, ova mediteranska biljka svakako ne bi preživela oštru kontinentalnu klimu sa hladnim i snežnim zimama. Kada ih je dobio na poklon od prijatelja i odlučio da ih zadrži, Nenad je upravo računao na to da će se masline, zbog, čini se, trajne promene vremenskih parametara, prilagoditi životu daleko od Sredozemlja.
„Najpre je stigla najstarija. U porodici mog prijatelja je, prema njegovim rečima, više od jednog veka. Zbog toga je ona najmanje “patila“. Od ostalih sam, u nekom momentu “digao ruke“, ali je tada ova čudotvorna biljka još jednom pokazala žilavost i prilagodljivost. Oporavile su se, isterale mladice, a ja sam bio beskrajno srećan što su u mom rasadniku, pronašle svoj novi dom“, priča Nenad za Rešetku.
Masline su, poslednjih godina, davale čak i plod, sitan i neukusan, ali plod.
„Pretpostavljam da se od ovako mladih stabala u saksijama i ne može očekivati više, ali verujem da će me još jednom demantovati i pozitivno iznenaditi. One će, prema mojim planovima, naći svoje mesto u etno parku, čija realizacija tek što nije počela. Možda će, kad se nađu u plodnoj turekovačkoj zemlji, početi obilnije da rađaju“.
U planiranom parku, maslinama će društvo praviti i mnoge druge mediteranske i tropske biljke, koje su se, takođe, odomaćile kod Milenkovića.
„Više vrsta višegodišnjih cvetnica, različite sorte palmi, tropske lekovite i jestive biljke i još mnogo toga. Ne bih, ipak, o detaljima, ali će, obećavam, to biti mesto gde će ljudi voleti da dođu. Ozbiljan je projekat, puno košta, ali će to biti kruna rasadničkog i posla hortikulturnog uređenja, kojim se moja porodica bavi već nekoliko decenija“, zaključuje.
Na kraju, u šali, zajednički konstatujemo: tu su masline, palme, bogumile i lavanda. Nedostaje samo more, pa da mediteranski ugođaj u sred Turekovca, bude kompletan.
S.Stojiljković
Cekajte da bude -20,pa ce budu Maslinke itekako🤣🤣🤣