Prema izveštaju UNICEF-a i Saveza ekonomista Srbije, a povodom ekonomskih posledica izazvanih ratom u Ukrajini, u poslednjih 17 meseci, oko 28.000 dece u Srbiji, palo je ispod granice apsolutnog siromaštva. To znači da više od 122,5 hiljade mališana živelo u domaćinstvima sa primanjima ispod 12,6 hiljada, a to je prag apsolutnog siromaštva u zemlji.
Dete do 14 godina iz višečlane porodice sa sela iz južne ili istočne Srbije, čiji roditelji imaju nizak nivo obrazovanja ili su nezaposleni – ovo je prosečan profil apsolutno siromašne osobe u Srbiji, pokazuju podaci Tima za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva. Ovaj profil se iz godine u godinu ne menja.
Poslednji podaci ovog Vladinog tela potvrđuju da je stopa apsolutnog siromaštva najveća među decom do 13 godina i da iznosi 10,6 odsto.
Dok u apsolutnom siromaštvu živi 6,2 odsto Srbije, u Srbiji je u 2021. u riziku od siromaštva bilo oko milion i po stanovnika, odnosno 21,2 ljudi, pokazuju poslednji raspoloživi podaci Republičkog Zavoda za statistiku.
To znači da nešto manje od četvrtine ljudi u Srbiji živi lošije od proseka i ne može da ostvari „životni standard koji je odgovarajući u odnosu na društvo u kome žive“.
Osoba koja nema dovoljno prihoda da zadovolji životne potrebe, ne može da se zaposli, nema odgovarajuće stambene uslove i adekvatan pristup socijalnoj zaštiti, zdravstvenim, obrazovnim i komunalnim uslugama, prema zakonskoj definiciji je – siromašna.
U Srbiji se ono meri kao apsolutno i relativno.
Apsolutno siromašni ne mogu da zadovolje bazične potrebe, dok relativno siromašni ne mogu da ostvare odgovarajući životni standard društva u kome žive.
UNICEF je dao i nekoliko preporuka za smanjenje siromaštva, poput dodatnih budžetskih izdvajanja za dečji dodatak i novčanu socijalnu pomoć.
S.Stojiljković