Osim nade da će cena paradajza skočiti, te da neće morati da nastave da besplatno dele ili bacaju svoje proizvode, leskovački poljoprivrednici, koji su protestovali jutros nezadovoljni otkupnom cenom, na sastanku sa predstavnicima ministarstva poljoprivrede i lokalne samouprave, stiče se utisak, nisu dogovorili ništa.
Njima se govorilo kako bi trebalo da se napravi dugoročna stratetegija, kako problem niske otkupne cene na jugu Srbije, koji traje decenijama, nije lako rešiv, i izrečena im je nada da će cena paradajza skočiti u narednih nekoliko dana.
Državni sekretar u ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Velimir Stanojević je kazao da je sa poljoprivrednim proizvođačima održan istrajan i sadržajan sastanak na kojem je konstatovano da situacija nije povoljna, ali je pronađen strateški i dugoročan način rešavanja problema koji je nastao zbog velike ponude a manje potražnje. On je pomenuo problem malinara koji je u dogovoru i dosluhu sa stručnim licima rešen tako da je danas situacija u tom sektoru mnogo bolja. Proizvođači su, prema njegovim rečima, izneli svoje primedbe koje se tiču manjka prinosa za oko 3000 tona zbog vremenskih uslova, te visokih temperatura. Zaključeno je da će se ovaj izazov prevazići za nekoliko dana, izvoz paradajza ka Grčkoj je počeo, a uskoro kreće izvoz u Crnu Goru i Hrvatsku.
“Nadam se da ćemo formirati radnu grupu od svih relevantnih činilaca, a najviše od poljoprivrednih proizvođača za koje se to i radi i mislim da ćemo, po današnjem dogovoru u budućnosti to i raditi, napraviti jedan strateški dokument za narednih desetak godina, gde ćemo tačno znati šta i kako raditi, koje su njihove obaveze, a koje obaveze države, i tržišta, te se nadam da ovakvih situacija više neće biti“, kazao je on.
Na pitanje novinara Rešetke, a zatim i na insistiranje ostalih kolega novinara, kako će se rešiti problem niske otkupne cene poljoprivrednih proizvoda sa juga Srbije, koji je evidentan godinama unazad i gde je svaki proizvod troduplo jeftiniji nego na severu zemlje, predstavnici ministarstva su za to okrivili “klimatske promene” i “lošu infrastukturu”, iako im je predočeno da autoput prolazi kroz ovaj kraj više od 50 godina, a da se u infrastukturu ulaže mnogo već godinama unazad.
Novinari su to odgovore predsatvnika ministarstva ocenili “pukom demagogijom”, a deo pres konferencije možete poslušati u audio zapisu ispod:
„Leskovac ima svoju tradiciju i ozbiljne i velike proizvođače sa proizvodnjom povrća na nekoliko hektara. NJihovo nezadovoljstvo je donekle opravdano, ali smo razgovarali konstruktivno i došli smo do zaključka da zajednički napravimo strategiju proizvodnje povrća u Srbiji što je i najbitnije, jer mislim da ćemo tom strategijom reštiti mnoge probleme, pa i ovaj problem sa većom količinom paradajza i niske cene, a i zakonom koji je pre nekoliko dana donet u Skupštini možemo iduće godine da intervenišemo na tržištu bilo koji problem da je u pitanju, ne samo paradajz… Tako da ćemo imati mehanizam da zaštitimo poljoprivredne proizvođače, to je i cilj, i samo ovako konstruktivnim razgovorima možemo doći do tog cilja.”, kazao je pomoćnik ministraAleksandar Bogićević.
Baš u toku razgovora Leskovčana sa predstavnicima ministarstva, poljoprivrednici iz Navalina su nam poslali fotografije paradajza koji su prosipali pored reke.
Pod paradajzom na teritoriji grada Leskovca ukupna površina 1.800 hektara. Naši poljoprivredni proizvođači imaju prinos od 120 do 150 kilograma po hektaru.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i Twitter nalogu.
To se kratko kaže- obećanje ludom radovanje.
Dovoljno je samo pogledati slike ovih „njuški“ i da je čoveku jasno sa kakvim moronima ima posla. Lice govori sve, a ovima lice više podseća na lice kriminalaca ili slabointeligentnih pripadnika homosapiensa. Bože me sačuvaj, ko ovim njuškama može da veruje, a pogotovu da će oni nešto rešiti za dva dana što se rešava godinama. Koju li su glupost smislili, a ovi naivni poljoprivrednici po ko zna koji put poverovali da deda mraz ipak postoji. Čudo nije doša i Vučko, da im obeća da će država otkupiti sav paradajz po 1000 din/tonu. Dokle bre više da ćutimo i gledamo i znamo da nas ovi je..u u zdrav mozak.