Osim onih osnovnih životnih namirnica, čije je cena država zamrzla – sve ostalo je, kako se čini, poskupelo. Najavljeno je da će poskupeti i bankarski proizvodi, krediti, dozvoljeni minus.
Ekonomisti najavljuju da će inflacija u narednom periodu biti dvocifrena, a sagovornici su saglasni da su izbori jedan od razloga zbog kog su cene veštački održavane na istom nivou.
“Prilikom kupovine namirnica treba racionalno promišljati na osnovu realnih potreba domaćinstva. Pre odlaska u nabavku treba planirati, upoređivati cene i izbegavati velika pakovanja namirnica i promotivnih proizvoda”, kaže za N1 Zoran Nikolić iz Nacionalne organizacije potrošača.
Bez obzira što mi sada delimo sudbinu sa evropskim potrošačima, situacija nije ista.
“Naprotiv, ona je za nas neuporedivo teža, jer mi veliki deo svojih prihoda koje ostvarimo izdvajamo upravo za hranu. Prema relevantnim pokazateljima, to je od 40 do 70 odsto u zavisnosti od veličine primanja. Dok je taj procenat u većini razvijenih zemalja Evropske unije oko 20 odsto“, rekao je Nikolić.
SVETSKA KRIZA
Mesec i po dana nakon što je počeo rat u Ukrajini, ekonomski udari sve su jači po celom svetu. Inflacija u mnogim, čak i najrazvijenijim ekonomijama, obara sve moguće rekorde, kamate rastu, mnogi nemaju da kupe ni osnovne životne namirnice, struja i gas sve u skuplji…
Ocena je da Rusija ide ka najvećoj recesiji od raspada Sovjetskog saveza – samo prethodnih nedelja zamrznuto je više od 358 milijardi dolara ruskog novca i 30 milijardi evra imovine. Američki predsednik Džo Bajden rekao je da će ekonomske sankcije „verovatno izbrisati zadnjih 15 godina ruskog napretka“. Ministarka finansija SAD Dženet Jelen dodala je da bi potpuna zabrana izvoza ruske nafte, dovela do „ogromnog povećanja” cena na svetskom tržištu.
Istovremeno, poskupljenja i nestašice sve jače udaraju na standard građana širom Evrope. Inflacija je u Belgiji i Češkoj dostigla 8,8 odsto, Poljskoj 8,7 odsto, u Estoniji je 11, Litvaniji 14 procenata, Srbiji i BiH 8,8… U Turskoj je preko 60 odsto!
“U prevodu, hleb je u Hrvatskoj od noćas 3 evra, u Milanu ga već neko vreme plaćaju više od 5 evra, brašno i ulje odavno je teško naći da rafovima po Austriji, Nemačkoj, ali i susednim zemljama… Gas je u Hrvatskoj poskupeo 14 odsto, struja skoro 10… Grčki radnici započeli su štrajk širom zemlje zbog, kako kažu, produbljivanja krize, rasta cena, smanjenih prihoda, ometanja rada trajektnog saobraćaja… Srbija istovremeno nestašice još nije videla, poskupljenja ima, ali se u odnosu na mnoge druge zemlje dobro držimo”, piše Blic.