Umesto “duge i iscrpljujuće blokade fakulteta” na protestu koji je u nedelju popodne održan u Nišu čuo se predlog o protestnoj obustavi rada, ne samo u prosveti već i u drugim ustanovama i institucijama. Na zgradu Univerziteta gde su se i okupile dve kolone onih koji protestuju, “osvanuo” je transparent upravo sa tom porukom “Protestna obustava rada”, a taj predlog će se, kako je rečeno, tek razmatrati.
Desetak dana nakon Nove godine studenti i studentkinje nastavili su sa protesntnim okupljanjima, kao što su i obećali uoči praznične sezone. Protest “Bani u Banovinu” počeo je u nedelju u 16 sati sa dve lokacije. Studenti su se okupili na kružnom toku kod Mosta mladosti, dok je ostatak građana i građanki to učinio na raskrsnici kod Osnovnog suda, prenosi MIRC.
Istovremeno na obe lokacije održana je 15-minutna tišina čime je još jednom odata pošta stradalima zbog pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu prošle godine. Nakon toga, studentska kolona krenula je Jadranskom ulicom, dok su se prosvetari i ostali građani/ke kod Suda putem Voždove ulice uputili ka zgradi Univerziteta.
Po dolasku kod zgrade Univerziteta studenti i profesori izveli su studentsku himnu “Gaudeamus igitur” nakon čega je sa zgrade razvijen veliki transparent “Protesna obustava rada” što su okupljeni pozdravili ovacijama i aplauzima.
atjana Stefanović Stanojević, profesorka sa Filozofskog fakulteta u Nišu zahvalila se studentima koji su kako kaže “založili vatru” na kojoj s greju ostali koji su izgubili nadu. Nevela je da treba otvoreno stati na stranu studenata tako što bi se izvršio pritisak na vlast da poštuje ustavna i zakonska prava.
“Umesto već duge i iscrpljujuće blokade fakulteta, možemo koncipirati protestnu obustavu rada doziranu u pogledu trajanja i intenziteta, od jednosatne, dvosatne, do potpune obustave. Mislim ne samo na Univerzitete, mislim na privredu, ustanove kulture…”, navela je Stefanović Stanojević.
I profesorka Nataša Medenica iz Nezavisnog sindikata prosvetnih radnika Srbije, predložila je okupljenim kolegama prosvetarima ideju generalnog štrajka, navodeći da su oni snaga države i da sa njima “nema cenkanja i pogađanja”.
“Prosvetnih radnika ima oko 150 hiljada. Samo jedna trećina od vas kolege čini vojsku, zamislite da svi stanemo samo na 7 ili 10 dana, kakav bi to kolaps bio. Da li bi vam tada bilo jasno da ste vi, drage kolege, snaga ove države? Da niste samo nekakav prosek i da sa vama nema cenkanja, pogađanja, već da se vaši zahtevi bezuslovno usvajaju”, istakla je Medenica.
Po završetrku obraćanja, studenti/kinje, profesori/ke, prosvetni radnici/ce kao i srednjiškolci/ke ušli su u zgradu Univerziteta kako bi razgovarali o daljoj realizaciji blokada, kao i same protestne obustave rada.
Ceo protest protekao je mirno i bez incidenata.