Svaki četvrti radnik kod privatnika ostao bez posla

Foto: Ilustracija

Svaki četvrti zaposleni u privatnom sektoru ostao je bez posla tokom pandemije, procena je udruženja „Zaštitnik preduzetnika i privrednika”. S druge strane, sindikati upozoravaju da među srpskim poslodavcima postoje i oni koji koriste krizu kako bi se oslobodili viška radnika ili da bi drugim zaposlenima smanjili zaradu.

U ovom udruženju podsećaju da su do podataka o broju onih koji su ostali bez posla došli na osnovu internog istraživanja koje je oslonjeno na analize Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) po kojima je zbog neadekvatnih i neselektivnih mera u Srbiji ili ugroženo ili ugašeno 510.000 radnih mesta.

“Prema izveštaju EBRD-a „Kovid 19 i zapošljavanje” 14,8 odsto radnog vremena privrednika ostalo je neupotrebljeno merama koje su donete od strane države. To je ekvivalentno iznosu za nekih 510.000 radnih mesta sa punim radnim vremenom. Mi ipak ne možemo da uradimo valjanu analizu o tome da li su ta mesta samo ugrožena ili i ugašena u toku pandemije, jer je vlada uvela novu metodologiju o utvrđivanju zaposlenosti po kojoj je zaposlen svako ko u toku nedelje radi najmanje sat vremena i za to dobije nešto u naturi ili novcu”, podseća za Politiku Predrag Mitrović, predsednik udruženja.

Tome treba dodati i ogroman broj onih koji rade na crno, koji nisu prijavljeni nigde ili pak rade za minimalac.

“To je ono što država ne rešava, a morala bi što pre jer joj se na takav način veliki deo novca ne uplaćuje u budžet, pa je i sama na gubitku, a ne samo takvi radnici”, dodaje Mitrović.

U ovom udruženju podsećaju da mnogi privrednici nisu pristali na poslednju državnu pomoć od pola minimalca, jer su bili uslovljeni time da u narednom periodu ne smeju da otpuštaju.

“I sada, otkako su mere relaksirane, problemi nisu rešeni. Imamo veliki broj privrednika i preduzetnika kojima sve obaveze stižu na naplatu, ali se zaboravlja da oni u ranijem periodu nisu poslovali niti ostvarivali prihode koji su da bi sada mogli nesmetano da izmiruju obaveze morali da imaju. Zato smo u više navrata tražili otpis dugova za poreze i doprinose, a ne reprogram tih dugova, jer mnogi nemaju kako da ih vrate budući da nisu imali privrednu aktivnost onakvu kakvu su očekivali” podseća Mitrović.

Predstavnici sindikata smatraju da država nedovoljno vodi računa o razbacivanju novca u doba krize i da su domaći privrednici kao okosnica razvoja s pravom nezadovoljni politikom pomoći koju vodi vlada, dok se stranim investitorima daju ogromne subvencije.

“Možda bi trebalo da se zastane sa nekim ulaganjima i da se taj novac preusmeri na očuvanje onog što je goruće u srpskoj privredi. Ipak, postoje i poslodavci koji nisu u problemima zbog virusa korona, a krizu koriste da se oslobode radnika ili smanje zarade drugima”, uverena je Ranka Savić, predsednica Asocijacije slobodnih i nezavisnih sindikata.

Ona podseći da je ASNS u oko 50 odsto slučajeva sprečio aneksiranje kolektivnih ugovora gde su poslodavci pokušali da smanje vrednost boda za obračune zarada i plata, pravdajući takav potez krizom zbog pandemije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i Twitter nalogu.

Pratite REШETKU na Facebook, Instagram, X (Twitter) i TikTok mreži. Budite uvek u toku!

Pretplati se
Obavesti o

Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi, kao i netoleranciju svake vrste neće biti objavljeni. Prilikom pisanja komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao ni komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, odnosno nisu stavovi redakcije Rešetka portala.
Za više informacija pogledajte Pravila korišćenja.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare