Građani Vlasotinca i okoline prijavili su juče sumnju na nelegalnu eksploataciju šljunka na ušću reke Šišavice u Vlasinu, navodeći da su radovi izazvali ozbiljne promene u prirodnom okruženju i potencijalnu opasnost po građane.
Kako se navodi u dokumentu iz policijske stanice od 3. aprila 2026. godine, građanin Dalibor Rajković je oko 14.19 časova obišao lokaciju sa prijateljem, gde je, kako tvrdi, zatekao radnike firme „AB Kop“ iz Vlasotinca kako vrše iskop šljunka. On je tom prilikom fotografisao kamione koji prevoze šljunak, kao i jezero koje je, prema njegovim rečima, nastalo usled dugotrajnog iskopa.

U prijavi se ističe da je eksploatacija na tom mestu, prema njegovim saznanjima, prisutna već duže vreme, ali da je situacija eskalirala, jer je, kako tvrdi, došlo do formiranja „takozvanog veštačkog jezera“ i promene toka reka Šišavice i Vlasine.
Rajković navodi i da su se radnici, zajedno sa kamionima i bagerima, udaljili sa lokacije nakon što su primetili da ih fotografiše, što je dodatno podstaklo sumnju u zakonitost radova.
U svojoj izjavi upozorava i na bezbednosni rizik, navodeći da je teren nebezbedan i da postoji mogućnost da neko od prolaznika upadne u novonastalo jezero.
Prema službenoj belešci, Rajković je o svemu obavestio više institucija, uključujući predsednika Srbije, ministra policije, Agenciju za borbu protiv korupcije i SBPOK u Nišu, kao i lokalne aktere, i zatražio da nadležni hitno reaguju i utvrde zakonitost radova firme „AB Kop“.
Međutim, prema navodima građana i lokalnih predstavnika, reakcija nadležnih institucija je izostala. Građanima koji su prijavili problem, kao i predsedniku Mesne zajednice Šišava Žarku Kostiću, koji je i opozicioni odbornik u Skupštini opštine Vlasotince, obećano je da će javni tužilac izaći na teren, ali se to, kako tvrde, nije dogodilo.
„Najpre mi je u policiji rečeno da su oni sinoć otišli na lice mesta, ali su me slagali. Jedan moj prijatelj policajac mi je kazao da uopšte nisu otišli na lice mesta. Danas, kada sam pozvao policijsku stanicu u Vlasotincu, počeli su da viču na mene kako imaju prioritetnije stvari od toga. Tužilac je hteo da izađe na teren, ali najpre policija treba da napravi zapisnik sa lica mesta. Za to vreme ‘AB Kop’ i dalje teroriše Vlasinu. Oni i dalje vrše iskope, baš u ovom trenutku dok razgovaram sa vama“, tvrdi Kostić za Rešetku.

Građani upozoravaju da radovi nisu obustavljeni i da se eksploatacija šljunka nastavlja uprkos prijavama, zbog čega traže hitnu reakciju nadležnih organa i zaštitu rečnog korita i životne sredine.
D.Marinković

















































































Pozdravite o podrzavite sve koji podizu glavu i glas protiv nepravde i zloupotreba, posebno kad istu stavljaju u korpu jer svi znao da ovakve stvari moze da radi samo mafija koja je u vezi sa mafijom na vlasti.
On teroriše ceo grad. Haos pravi na placu guši nas i truje sa bazom koju ima. Proizvodi neku sitnu prašinu i neki smrad koji je otrovan za sve. Da li postoji neka inspekcija koja ovom čoveku sme da izadje u kontrolu. Dok se on bogati narod ispašta i tako je godinama.