U Medveđi planiraju rudnik u području pod zaštitom države – Ovo su mesta u Jablaničkom okrugu na meti kopača zlata

Foto: BIRN / Izvor: Ministarstvo rudarstva i energetike

Na Radan planini, u meste Lece, gde se već nalazi istoimeni rudnik, istražuju se potencijalna nalazišta plemenitih metala, i to uz dozvole nadležnih organa, iako se zvanično radi o području prirode koja su pod zaštitom države.

.

Takođe, prema podacima koje je objavio BIRN, izdate su dozvole za istraživanje tla i na Crvenom Bregu u Crnoj Travi, u Ravni između Lebana i Medveđe i u Stubli u opštini Medveđa. U većini slučajeva reč je o potrazi za zlatom.


Sirovina: Pb, Zn, Nosilac dozvole za istraživanje: Rudnik olova i cinka GROT ad, Kriva Feja, Lokacija: Crveni Breg, Opština: Leskovac, Crna Trava, Površina: 4690 hektara

Sirovina: Au, Nosilac dozvole za istraživanje: Mineral Grupa doo, Beograd, Lokacija: Ravna, Opština: Medveđa, Lebane, Leskovac, Površina: 9902 hektara

Sirovina: Au, Pb, Zn, Ag, Nosilac dozvole za istraživanje: Metalfer Polimetals doo, Sremska Mitrovica, Lokacija: Stublo, Opština: Medveđa, Površina: 4279 hektara


“Srbija zvanično ima 471 zaštićeno područje, čija se ukupna površina rasprostire na 678.237 hektara, što je 7,66 odsto teritorije zemlje. Ipak, granice tih oblasti nisu nužno i prepreka za istraživanje ruda i minerala i potencijalno otvaranje novih rudnika u zaštićenim područjima”, piše BIRN.

Ukoliko se na novim lokacijama otkriju ležišta ruda, to bi uz postojeće rudnike dovelo do značajnog porasta teritorija na kojima se kopa ruda u Srbiji.

Raspored pojedinih poligona na kojima su dozvoljena istraživanja ruda otvara više pitanja. Najpre, kako su i pod kojim uslovima, izdate dozvole za istraživanja na prostorima koja su zvanično okarakterisana kao zaštićena područja prirode? Takođe, nameće se i pitanje da li to znači da će, u slučajevima gde je otkriveno nalazište rude, ona moći da se iskopava, iako je reč o zaštićenom području?

Na više pitanja upućenih Ministarstvu rudarstva i energetike, iz tog resora je stigao samo jedan skoro pa generički odgovor, u kome je načelno opisana procedura dobijanja dozvola, ali nisu dati konkretni odgovori.

“Primenjena geološka istraživanja u Republici Srbiji izvode se u skladu sa Zakonom o rudarstvu i geološkim istraživanjima”, navode iz ministarstva.

BIRN je do podataka koje objavljuje u ovom istraživanju došao tako što je “preklopio” dva seta podataka, odnosno dve mape. Na prvoj mapi nalazili su se svi predeli koji su pod zaštitom države.

Nakon toga, na osnovu podataka o rudnim istraživanjima sa stranice Ministarstva rudarska i energetike uzeli su sve lokacije na kojima se trenutno obavljaju ispitivanja. Kada su te dve mape “preklopili” dobili su podatke u kojim delovima zaštićenih područja se vrše ispitivanja rude.

Opširnije OVDE.

Pratite REШETKU na Facebook, Instagram, X (Twitter) i TikTok mreži. Budite uvek u toku!

Pretplati se
Obavesti o

Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi, kao i netoleranciju svake vrste neće biti objavljeni. Prilikom pisanja komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao ni komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, odnosno nisu stavovi redakcije Rešetka portala.
Za više informacija pogledajte Pravila korišćenja.

1 Komentar
Najstarije
Najnovije Najviše glasova
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare

Како то да БИРН не зна одакле да крене са истраживањима а има пуно тога занимљивог и криминалног.Крените од противзаконито усвојене Стратегије ,,одрживог“ развоја заснованог на рударству и то у сред короне.Па онда усвојеног ППРС2021-2035,такође у сред короне,без јавне расправе,који предвиђа чак 42 рудника широм Србије.Нормално за власт јер се определила за такву стратегију.ППРС је иначе предуслов да се пољопривредно земљиште,преименује у грађевинско.Људима су делили решења а да пре тога неки појма нису имали шта се спрема.Неко је продао,неко није.Овог који није,решиће закон о експроприацији.Јесте литијум проблем али су проблем и сви остали рудници на овако малом простору.Верујем да и ово можда све знате и ја стварно не могу да се отмем утиску да су Србију већ многи ,,преболели“.Како иначе тумачити чињеницу да су многе информације доступне а Ви истраживачи нисте дошли до њих.Или јесте али не објављујете.