U Vranju slaba prodaja paprike, u Leskovcu uveliko sve vrste ajvara u ponudi

Foto: iStockphoto

S obzirom na to da je ajvar ovih dana u „trendingu“ a u medijima se već kalkuliše o troškovima zimnice, ekipa portala Nova postila je zelenu pijacu Bujkovski most u Vranju, gde su gajbice u kojima prodavci drže paprike čak i na „pijačni dan“, u subotu, i popodne bile pune. Jedan od prodavaca dobacuje da su novinari“poranili za slikanje“, jer će se „džakovi razvlačiti od naredne subote“. Čuje se i da je zbog suše rod okasnio, a i cene su, kako Vranjanci slikovito objašnjavaju, „oganj“.

Masovna prodaja paprike za ajvar, koji se najčešće priprema s početka jeseni, prema rečima sagovornika sa pijace Bujkovski most, počeće oko 10. septembra, odnosno od narednog vikenda, dok je ovih dana malo domaćica i domaćina koji kupuju veće količine.

„Eto pogledajte oko vas, još nema džakova, paprike nose u manjim kesama. Uglavnom kupuju samo po 2-3 kilograma, verovatno da probaju. Možda i čekaju platu 10-og“, kaže jedan od prodavaca.

Cena za kilogram paprike na vranjskim pijacama je u proseku 120 dinara, a prodavci sa kojima smo razgovarali sumnjaju da će doći do pada cene.

„Suša je trajala malo duže i sad rod malo kasni, ali i kad krene više da se prodaje ne verujem da će biti jeftinije jer toliko je bilo i prošle godine“, komentarišu na pijaci i dodaju da je paprika u Nišu i Beogradu već „oganj skupa“, te da košta između 150 i 180 dinara po kilogramu.

Domaćice sa kojima su novinari razgovarali kažu da im je za 10 tegli ajvara potrebno oko 30-ak kilograma paprike.

„Znači oko 360 dinara po tegli samo ako računamo papriku…sa ostalim troškovima ispada da vam treba 50 evra za desetak tegli a obično se pravi i duplo više. U našoj kući se ajvar jede i narednog leta“ – kaže Olivera.

Cena paprike na pijaci u Leskovcu je ipak nešto jeftinija, 100, pa i 80 dinara po kilogramu, dok se druga klasa može naći i za 60. ,,Kubeta“ su već počela da se dime, pa leskovačke domaćice uveliko nude na prodaju ajvar raznih vrsta, blag i ljut, cepkan ili mleven, sa pečurkama ili tradicinalni, sve po ceni za oko 600 dinara po tegli. U ponudi su i ljutenice, pinđuri, paradajz u flašama, peglane papike, peckana papričica, carska salata.

Zbog slabije prodaje ove godine, mnogi proizvođači dosetili su se da svoju papriku prodaju pečenu i ljuštenu, spremnu za ajvar ili upakovanu za zamrzivač, što olakšava posao mnogim domaćicama. Uglavnom, ponuda je bogata, a cene su, imajući u vidu kvalitet proizvoda iz ovog kraja, mahom pristupačne.

Pratite REШETKU na Facebook, Instagram, X (Twitter) i TikTok mreži. Budite uvek u toku!

Pretplati se
Obavesti o

Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi, kao i netoleranciju svake vrste neće biti objavljeni. Prilikom pisanja komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao ni komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, odnosno nisu stavovi redakcije Rešetka portala.
Za više informacija pogledajte Pravila korišćenja.

3 Komentara
Najstarije
Najnovije Najviše glasova
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare

Dvadeset tegle ajvar 100 eura, deset metra drva 450 eura, knjige za dva djaka 300 eura a plata 300 eura, aj sad snadji se!

Lela, od sada lele, lele😩😩😩🤕🤕🤕🤕🤪🤪🤪🤪

Ma samo opušteno, zašto lele, lele, samo treba pametno razmišljati, npr. Manje jedeš, manje kenjaš, samim tim manje trošiš vodu i wc papir, pa ti čisto sve i redje kupuješ sredstva za čišćenje. Kad te zaboli stomak od gladost savi se u krevet i umotaj se s ćebiki i automatski štediš na drva, ako je poblaga zima more ič ne ti gi ni treba, a na deca knjige ne gi ni treba ionakoj rabotu ne će nadjev ako nemav rodjaka u neku stranku, džabe u školu će idev, nego kude majstori neki na zanat em će se ogrejev, em će zaradiv neki dinar da dadev na državu za dažbine, mož i lebac će mu dade gazda ko na kuče ali ti će uštediš da kupiš sveću kad ti isključiv struju. Sve se može Gago samo pametno treba se razmišlja. Eee-eee…… Mi bre Srbi smo snalazljivi, idi da vidiš dal neki stranac mož da živi takoj, nesu izdržljivi ko mi, sve neki mekišari. Aj pa takoj ja vi dado savet a vi razmislite, mora se živi i u Srbiju, nema beganje, vidite da se gradi na sve strane mora gu podinemo za naši deca, to je naša zemlja i nema lele, lele….. Parola „snadji se“, pa koj preživi će priča