Uginuće pčela registrovano je na teritoriji čitave Srbije i kreće se od 15 do čak 90 procenata, što će se se sigurno odraziti ne samo na proizvodnju, već i na cenu meda i pčelinjih proizvoda, kažu poljoprivredni stručnjaci
Osim kasnoprolećnog mraza, koji je temperature sprustio i na desetak stepeni ispod nule, pomoru pčela kumovali su velika prošlogodišnja suša i pčelinji krpelj, prilagodljiv i vrlo otporan insekt, rezistentan na većinu preparata za zaštitu, kaže za Rešetku, Nenad Stefanović, savetodavac Poljoprivredne stručne službe Leskovac.
“ Nažalost, činjenicu da su se, takozvane jesenje pčele, koje produžavaju vrstu, loše i nekvalitetno hranile, zbog suše od septembra do novembra, ništa ne može promeniti, kao ni posledice niskih temperatura početkom aprila. Što se tiče krpelja, on je toliko postao otporan na preparate koje pčelari koriste u svojoj praksi, da je jedini lek kombinacija više zaštitnih sredstava“.
Procentualno, najveće uginuće registrovano je u dolinama i kotlinama, odnosno depresivnim područjima, koja se teško “provetravaju“ i odlikuju se odstustvom svežeg, cirkulirajućeg vazduha.
“ Došlo je do izmrzavanja glavne pčelinje paše, pogotovo bagrema, pored reka i u usecima. Zato savetujemo pčelarima da sele svoje košnice na više nadmorske visine, odnosno na kosine brda. Ovakvih “katastrofa“ je bilo i svaka od njih ostavi dalekosežne posledice i na pčelarstvo i na voćarstvo, koje direktno zavisi od rada pčela, a one su, tokom niskih temperatura, neaktivne“.
Smanjen broj pčela i izmrzavanje njihove paše, neposredno će se odraziti na proizvodnju meda, ali i njegovu cenu, smatra Stefanović:
“ Poslednjih godina cena čistog meda se kretala od 1.100 do 1.200 dinara, a u marketima, zbog pojave falsifikata, iznosila je oko 600-700 dinara, što je, ako se uzmu u obzir ulaganja tokom proizvodnje, potpuno neprihvatljivo. Ko ima na lageru zalihe meda, taj će ove godine “profitirati“, mada je dobit unapred potrošena. Videćemo i kolika će, uz svu štetu, biti maloprodajna cena.
Stefanović se nada da će, nakon izveštaja nadležnih inspekcija, koje su trenutno na terenu, pčelari, osim redovnih, biti sagledani i nekom dodatnom subvencijom, kojom bi, bar deimično bila ublažena šteta u pčelinjacima širom Srbije.
S. Stojiljković
Da li je zbog uginuća pčela ukradena oprema iz laboratorije u Pančevu za analizu meda, pre tri dana?
Pošto očekuju lepu prodaju veštačkog, pa da se ne može dokazati da je veštački?