Grupa građana „Za Leskovac – zajedno“ optužila je aktuelnu gradsku vlast u Leskovcu, predvođenu gradonačelnikom Goran Cvetanović, da sistematski pokušava da prikrije tragove, kako navode, višegodišnje pljačke gradskog budžeta, svesna, kako tvrde, da se bliži kraj njenog političkog mandata.
Prema navodima iz saopštenja, ključni cilj vladajuće strukture jeste onemogućavanje građana i pravosudnih organa da dođu do podataka o tome gde, kako i sa kim se troši novac iz budžeta grada, uključujući dokumentaciju poput ugovora, faktura, izveštaja i sudskih presuda.
„Svesni političkog kraja, pokušavaju pojedinačno i kolektivno da izbegnu odgovornost i kaznu, čak i u slučaju, kako navode, probuđenog pravosuđa“, ističe se u saopštenju.
Posebno se ukazuje na, kako tvrde, kontrolu nad lokalnim medijima i gušenje opozicionog glasa, ali i na pokušaje da se građanima onemogući da čuju opozicione odbornike koji na sednicama Skupštine grada iznose navode o korupciji i prateće dokaze.
Jedan od ključnih primera, prema oceni Grupe građana, jeste činjenica da većina lokalnih televizija više ne prenosi sednice Skupštine grada, iako, kako navode, upravo te medijske kuće dobijaju najveća sredstva iz gradskog budžeta namenjena informisanju.
Dodatni problem, kako se ističe, predstavlja i retko zakazivanje sednica Skupštine, ali i praksa da se na dnevni red uvrštava i po nekoliko desetina tačaka, što dovodi do takozvanih „vampirskih sednica“ koje traju do ranih jutarnjih sati. Na taj način, tvrde, kontroverzne i koruptivne odluke donose se u vreme kada većina građana ne može da prati rad lokalnog parlamenta.
Kao ilustraciju navode predstojeću sednicu Skupštine grada Leskovca zakazanu za 25. decembar 2025. godine, koja za sada ima 75 tačaka dnevnog reda. Prema Poslovniku, rasprava o tolikom broju tačaka mogla bi da traje i do 300 sati, odnosno više od 12 dana bez prekida.
„Namena ovakvog rada je jasna – da se rasprava formalno svede na jedan ili dva dana, uz spajanje tačaka, oduzimanje reči, isključivanje odbornika i grubo kršenje Poslovnika“, navodi se u saopštenju.
Na kraju, iz Grupe građana poručuju da je politička odluka već doneta.
„Mi znamo, oni znaju – građani Leskovca i Srbije već su odlučili da je vreme ove vlasti isteklo“, zaključuje se u saopštenju.







































































