Prva osnivačka skupština Nacionalnog udruženja proizvođača mleka biće održana do kraja marta. Krovno udruženje okupiće 17 regionalnih udruženja, a osim proizvođača mleka među članovima će biti i uzgajivači goveda.
Gorući problemi sa kojima se farmeri godinama suočavaju pre svega se odnose na proizvodnju i cenu mleka. Predsednica Saveza udruženja odgajivača goveda Sanja Bugarski za Biznis.rs navodi da u svakom segmentu proizvodnje postoje nagomilani problemi i da se oni ne odnose samo na proizvodnju mleka već i na tov junadi.
“Trenutno je u Evropskoj uniji cena žive vage iznad pet evra, a kod nas je jedva oko dva evra, dakle duplo manje. Kalkulacija osnovne cene mleka, u koju su uračunati troškovi i minimalna zarada farmera, je 56 dinara, dok mlekare trenutno sirovo mleko plaćaju od 28 do 40 dinara. Razlika je ogromna i nikada do sada raspon u ceni nije bio veći”, navodi Bugarski i dodaje da će izračunavanje cene mleka biti jedan od glavnih ciljeva nacionalnog udruženja.
Osvrnuvši se na kvalitet mleka u Srbiji, ona je rekla da se nada da će u toku ove godine naša nezavisna referentna laboratorija početi sa uzorkovanjem i analizom i da će se konačno dobiti prava slika o kvalitetu srpskog mleka.
“Nadam se da ćemo konačno preko poljoprivrednih stručnih službi raditi kompletnu analizu mleka svakog gazdinstva dva puta mesečno. Ministarstvo poljoprivrede je odvojilo novac za taj posao i on je već trebalo da počne da se radi, ali je naša nezavisna laboratorija već dve godine u Covid sistemu. Farmeri uvek tvrde da je njihovo mleko visokog ili zadovoljavajućeg kvaliteta. Mlekare, sa druge strane, tvrde da to baš i nije tako, jer one uzimaju uzorak, rade analizu i na osnovu nje određuju koliko će mleko platiti. Njima odgovara da prezentuju lošiji rezultat i tu je zapravo glavni razdor između nas i prerađivača”, objašnjava naša sagovornica.
Prema njenim rečima, mleko je kategorija koja se lako “dovede u red”. I ako negde ima problema, oni nisu nerešivi i ne iziskuju dugogodišnju analizu, tako da je dobro što će kontrolu raditi poljoprivredne stručne službe, koje će reagovati istog momenta ukoliko nalaz nije dobar. Oni će odlaziti na gazdinstva i pomagati ljudima da reše problem.
Bugarski podseća da su farmeri dovedeni do ruba egzistencije i da ljudi koji rade 365 dana u godini od ovog posla ne mogu da prežive. Masovno prodaju životinje i svoje porodice dovode do bankrota.
“Ukoliko se proizvođači ne uozbilje, ne udruže i cene ne dovedu na pristojan nivo, proizvodnja neće opstati. Primer je Hrvatska, koja je faktički došla u situaciju da nema proizvodnju, sve uvoze i piju to mleko. Kod nas već godinama mnogi konditori i prerađivači uvoze mleko u prahu i od tog mleka prave neke proizvode koje samo serviraju u policama”, ističe Bugarski.