Digitalna era je uzela još jedan danak – osnivanjem grupa koje narušavaju intimu i privatnost devojaka. Eksplicitne fotografije koje se dele na društvenoj mreži Telegram razotkrivena je u Nišu, a ovaj trend je nastavljen i u drugim gradovima na jugu Srbije gde se formiraju tajne “fantomske grupe” na kojima se dele golišave slike i video snimci komšika, poznanica, rođaka, bivših žena, devojaka…
Među takvim tajnim grupama nalaze se još dve sa juga Srbije: “Populacija grada Leskovca” i “Vranje”, kojim upravljaju uglavnom muškarci koji razmenjuju provokativan sadržaj. Prva ima oko 200, a druga skoro 600 članova. Najčešće su u pitanju fotografije iz privatne ahrive koje su muškarci podelili iz osvete ili čiste zlobe.
“Takve grupe nije lako naći. Uglavnom se u njih ulazi po nečijoj poreporuci ili vas neko u njih ubaci. U njima su uglavnom korisnici pod lažnim imenima, ali su fotografije i snimci kojie postavljaju, nažalost, veoma autentični i pravi”, priča novinar Rešetke koji je više nedelja proveo tragajući za ovim grupama, a zatim, takođe pod lažnim imenom, postao i njihov član.
Ono što je zabrinjavajuće je da se u ovim grupama dele i normalne fotografije Leskovčanki i Vranjanki sa zahtevom prema članovima da okače njihove private snimke ili fotografije, ukoliko ih poseduju.
Takođe, objavljuju se i fotografije žena i devojaka za koje se neosnovano tvrdi da su “radodajke”, promiskuitetne, te da pružaju seksualne usluge za novac, sa njihovim kontaktima i preporukama članovima da ih kontaktiraju.
A kada postanete član ovih grupa, i od vas se zahteva da radite isto. Našeg novinara je odmah po dozvoli da se pridruži tajnoj grupi “Vranje”, privatno kontaktirao jedan od administratora koji se potpisuje kao Jova Joca, a koji je u ovu grupu postavio najveći broj eksplicitnih snimaka i fotografija svojih sugrađanki.
“Najopasnije je to što se ovakve grupe šire i prave se nove brže nego što neko i postane njihov član ili budu javno razotkrivene, a njihovi administrator pohapšeni”, zaključuje novinar Dragan Marinković.
U Policijskoj upravi Leskovac nam je rečeno da do sada nisu imali slične prijave, ali da će reagovati na osnovu saznanja do kojih smo mi došli, a koji su prosleđeni i njima pre objavljivanja ovog teksta.
Još strašnije je to što većina žena, koje su kompromitovane na ovaj način za to i saznaju, ali zbog osećaja sramote ovakvo nasilje retko prijavljuju.
“Meni je to uradio bivši muž nakon razvoda. I to još pre ovih grupa na Telegramu. Iz osvete je preko Viber grupe poslao svim našim prijateljima, poznanicima, pa čak i familiji, snimak našeg intimnog odnosa. Od sramote sam se iselila iz Vranja i morala da započnem novi život”, priča za Rešetku četrdesettrogodišnja R.S. koja već dve godine živi povučeno u okolini Leskovca.
POVEZANO:
Nasilje na internetu: Proganjaju poznanici, ali i partneri
Jezivo otkriće: U tajnoj grupi na internetu 36.000 muškaraca deli međusobno osvetničku pornografiju
Nasilje nad devojkama i ženama na internetu je svaki oblik nasilja koji nastaje upotrebom digitalnih tehnologija. Devojke i žene koje su žrtve bilo kog oblika nasilja, uključujući ono koje se odigrava na internetu, imaju pravo na pravdu i da nasilnik odgovara za krivično delo, kažu u Nevladinoj orgaanizaciji “Žene za mir”, pri kojoj funkcioniše SOS telefon za žene žrtve nasilja.
“Za razliku od tradicionalnih oblika nasilja, osobe koje uznemiravaju druge putem digitalnih mreža, obično se kriju iza lažnih imena e-mail adresa ili profila na socijalnim mrežama. Anonimnost, s jedne strane, otežava otkrivanje osobe ili grupe koja vrži nasilje. Skriven identite nasilnika s druge strane povećava i osećanje nesigurnosti i nesposobnosti njegove žrtve. Nasilje na internet i nasilje uživo mogu se često dešavati uporedo. Odgovornost za digitalno nasilje nije samo na nasilniku već i na samim internet kompanijama. Tehnološke kompanije imaju odgovornost da zaštite svoje korisnike posebno mlade devojke i žene. Kao aktivistkinja za ženska prava , solidarno podržavam sve žene – žrtve digitalnog rodno zasnovanog nasilja, i tražim od relevantnih institucija da reaguju u skladu sa svojim obavezama i ovlašćenjima, te temeljno i blagovremeno istraže slučaj grupa na društvenoj mreži Telegram (kao što su: Balkanska soba, Javna soba, GevgelijaHub, Srpska soba, Smokva itd.) Ovom priliko pozivam sve devojke i žene da prijave svaki oblik nasilje kako bi nasilnici bili mapirani i prepoznati od nadležnih institucija”ističe Ljiljana Nešić iz ove organizacije..
Inače, krivični zakonik za proganjanje predviđa novčane kazne ili kazne od tri do 10 godina zatvora, u zavisnosti od težine nastalih posledica.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i Twitter nalogu.