Državna revizorska institucija (DRI) je početkom meseca iznela izveštaj o nepravilnosti rada leskovačkog Doma zdravlja na čak 144 strana u kojima se između ostalog navodi da rukovodstvo ove zdravstvene ustanove, počev od direktora i Upravnog odbora posluju potpuno nezakonito, da su sebi isplaćivali milionske stimulanse mimo Zakona o budžetskom sitemu, a sve to u tenutku kada se zaposlenima duguje skoro pola milijarde dinara.
Kako se navodi, u toku 2023. godine Dom zdravlja Leskovac je koristio namenski podračun za usluge stomatologije otvoren kod Uprave za trezor za naplatu sopstvenih prihoda koji nisu prihodi od stomatologije u iznosu od najmanje 122 hiljade dinara i za isplatu rashoda koji nisu nastali obavljanjem stomatološke delatnosti u iznosu od najmanje 2 miliona 568 hiljada dinara, što nije u skladu sa odredbama člana 56a stav 7 Zakona o budžetskom sistemu.
“Rashodi za naknade članovima upravnih, nadzornih odbora i komisija izvršeni su u iznosu od 847 hiljada dinara i odnose se najvećim delom na naknade za rad isplaćene članovima Upravnog odbora Doma zdravlja Leskovac u iznosu od 764 hiljade dinara. Na osnovu Odluke Upravnog odbora o utvrđivanju nadoknade za predsednika i članove Upravnog odbora Doma zdravlja isplaćivana je na mesečnom nivou naknada predsedniku Upravnog odbora u iznosu od 15.000 dinara i članovima Upravnog odbora u iznosu od 10.000 dinara”, navodi se u izveštaju.
Takođe se dodaje da je u 2023. godini Dom zdravlja Leskovac izvršio rashode po osnovu uvećanja plate zaposlenima u iznosu od million 261 hiljade dinara u bruto iznosu u visini od 20% od osnovne plate po osnovu donetih rešenja na mesečnom nivou.
“I to direktoru na osnovu rešenja Upravnog odbora o stimulativnom nagrađivanju Direktora, a pomoćnicima direktora i glavnoj sestri na osnovu rešenja direktora o stimulativnom nagrađivanju zaposlenog. U postupku revizije utvrdili smo da je Dom zdravlja Leskovac u toku 2023. godine isplatio stimulaciju u iznosu od million 261 hiljade dinara sa posebnog namenskog podračuna za usluge stomatologije otvorenog kod Uprave za trezor koji je izuzet od blokade, jer je račun za sopstvene prihode u blokadi po osnovu prinudne naplate”, dodaje se u izveštaju.
Shodno napred, zakljuluje se, navedenom Dom zdravlja Leskovac nije obračunao i isplatio ovu stimulaciju u skladu sa članom 12 Zakona o platama u državnim organima i javnim službama i članom 8 Pravilnika o stimulativnom nagrađivanju zaposlenih u Domu zdravlja Leskovac.
CAKIĆ: GRAĐANI ĆE OVO NJIHOVO MEĐUSOBNO “NAGRAĐIVANJE” PLATITI NAJMANJE MILIJARDU DINARA
O svemu ovome danas je na pres konferenciji govorio i biši narodni poslanik, sada opozicioni odbornik u Skupštini grada Leskovca iz Grupe građna “Za Leskovac – Zajedno” Nebojša Cakić, ističući da je ovo “nagrađivanje” skandalozno, ako se uzme u obzir da je na njegovu inicijativu u Skupštini grada još 2016. godine doneta odluka da se ukinu sve naknade članovima upravnih odbora svih institucija koje su pod ingerencijom lokalne samouprave.
“Precizno, taj Upravni odbor, kome je istekao rok, 21. februara 2020. godine je doneo odluku da sam sebi isplaćuje nagrade. A direktor kojji je nadležan da svaku nezakonitu odluku, pa čak i Upravnog odbora, obustavi od izvršenja, ne reaguje. Zašto? Zato što taj isti Upravni odbor daje rešenje direktoru Doma zdravlja da se stimulativno nagradi, a zatim svojim rešenjem daje pomoćnicima i glavnoj sestri takođe stimulativno nagrađivanje zaposlenih. Jednostavno: Ja tebi, ti meni – svi daju sebi. I sve to u trenutku kada je zbog neisplaćenih zarada Dom zdravlja u blokadi deset godina, a taj dug se, sa preko 3.000 izvršnih presuda, popeo na skoro pola milijarde dinara”, kazao je Cakić.
Još gori je, ističe Cakić, način na koji su oni to radili.
“Jer su sve to, očigledno, morali da kriju od upošljenika i javnosti. Svaki Dom zdravlja, pa i naš, ima sopstvene prihode, a oni se uplaćuju na sopstveni žiro račun. Međutim, oni to nisu radili jer je taj račun blokiran. Kada bi se taj novac uplatio tamo, morale bi da se izvršavaju presude upošljenika. Oni su taj novac uplaćivali na poseban račun stomatologije i sa tog računa isplaćivali sebi stimulacije i naknade Upravnom odboru, troškove putovanja koji su skoro pola miliona… Dakle, nezakonita suština, a način još gori! Umesto da se taj novac uplaćuje kako bi se isplatile obaveze prema radnicima, oni su ga utajili da bi imali samo za sebe”, dodao je Cakić.
Kako je upozorio, građani Leskovca će najverovatnije sledeće godine zbog svega ovoga morati da plate, verovali ili ne, celu milijardu.
“Na osnovu nalaza DRI ukupan iznos blokade računa Doma zdravlja iznosi 472 miliona 774 hiljade dinara, bez kamate. Na to još oko 300 miliona na osnovu poreza i doprinosa radnika, na to idu i sudski troškovi, a ukupan broj izvršnih predmeta je 3.420. Milijarda dinara dolazi u toku naredne godine na naplatu. Niko u ovoj lokalnoj samouporavi se time ne bavi. Svi se bave samo zaštitom sebe od krivičnih gonjenja ili kako da po svaku cenu opstanu na vlasti. A, kao što je u ovoj godini došla odluka Vlade da su morale sve obrazovne ustanove da se odblokiraju, tako je najavljeno da će u toku iduće godine morati i sve zdravstvene ustanove da se odblokiraju. To znači da će morati da se sav taj novac isplati. Po trenutno vaažećem Zakonu o zdravstvenoj zaštiti za sada nema nikakve naznake da će bilo ko drugi preuzeti te troškove, već će osnivač, a to je lokalna samouprava, biti dužna da sve to namiri. Znači, građani Leskovca”, zaključio je Cakić.
NEPOSTOJEĆI DIREKTOR I UPRAVNI ODBOR
Sve ovo , kako se ističe, čini se još gorim jer i direktor i Upravni odbor Doma zdravlja posluju protivzakonito već godinama, pošto im je istekao mandate.
A o tome u svom izveštaju piše i državni revizor, čiju izjavu prenosimo u celosti:
“Skrećemo pažnju na Napomenu 1.2. Delatnost Doma zdravlja Leskovac, u kojoj je opisano da je odredbama člana 263 Zakona o zdravstvenoj zaštiti propisano da su zdravstvene ustanove dužne da podnesu prijavu za upis usklađivanja u Registar zdravstvenih ustanova koji vodi APR i da uz prijavu podnesu i primerak novog statuta.
Uredbom o planu mreže zdravstvenih ustanova naveden je, između ostalih i Zdravstveni centar Leskovac (Dom zdravlja Leskovac i Opšta bolnica Leskovac). Iz navedene Uredbe proizilazi da Dom zdravlja Leskovac ne postoji kao samostalna zdravstvena ustanova i da kao takva nije mogla da donese poseban statut i da bude upisana u Registar zdravstvenih ustanova koji vodi APR.
Skrećemo pažnju na Napomenu 1.3. Organi Doma zdravlja Leskovac u kojoj je opisano da direktor Doma zdravlja Leskovac može biti imenovano lice koje ispunjava uslove propisane Zakonom o zdravstvenoj zaštiti, a na osnovu javnog konkursa koji raspisuje Upravni odbor zdravstvene ustanove 90 dana pre isteka mandata direktora. Osnivač je dužan da izabere kandidata sa rang-liste koju je dostavio Upravni odbor. Direktor se imenuje na period od četiri godine. Zakonom o zdravstvenoj zaštiti propisano je da, ako upravni odbor zdravstvene ustanove ne izvrši izbor kandidata za direktora zdravstvene ustanove, odnosno ako osnivač zdravstvene ustanove ne imenuje direktora zdravstvene ustanove, u skladu sa odredbama ovog zakona, osnivač će imenovati vršioca dužnosti direktora na period ne duži od šest meseci, koji može imati samo jedan mandat.
Skupština grada Leskovca je 15. juna 2017. godine imenovala direktora Doma zdravlja Leskovac, na period od četiri godine. Skrećemo pažnju da Upravni odbor Doma zdravlja Leskovac nije raspisao javni konkurs za imenovanje direktora u propisanom roku pre isteka mandata direktora.
Skrećemo pažnju na Napomenu 1.3. Organi Doma zdravlja Leskovac u kojoj je opisano da je članovima Upravnog odbora Doma zdravlja Leskovac istekao mandat od četiri godine. Do dana izrade revizorskog izveštaja, Ministarstvo zdravlja Republike Srbije kao osnivač nije od dana preuzimanja osnivačkih prava nad Domom zdravlja Leskovac imenovalo novi Upravni odbor Doma zdravlja Leskovac.
Odredbama člana 120 stav 1 Zakona o zdravstvenoj zaštiti propisano je da upravni odbor u domu zdravlja ima tri člana, od kojih je jedan član iz zdravstvene ustanove, a dva člana su predstavnici osnivača, dok Upravni odbor Doma zdravlja Leskovac ima pet članova, od kojih su dva člana iz reda zaposlenih u zdravstvenoj ustanovi, a tri člana su predstavnici osnivača.
Upravni odbor Doma zdravlja Leskovac ima pet članova. Na ime naknade za rad za dva člana Upravnog odbora koja su imenovana preko broja utvrđenog Zakonom o zdravstvenoj zaštiti, Dom zdravlja Leskovac isplatio je u toku 2023. godine (mart – novembar) 278 hiljada dinara.
Skrećemo pažnju na Napomenu 1.3. Organi Doma zdravlja Leskovac u kojoj je opisano da je članovima Nadzornog odbora Doma zdravlja Leskovac istekao mandat od četiri godine.
Do dana izrade revizorskog izveštaja, Ministarstvo zdravlja Republike Srbije kao osnivač nije od dana preuzimanja osnivačkih prava nad Domom zdravlja Leskovac imenovalo novi Nadzorni odbor Doma zdravlja Leskovac.
Naše mišljenje ne sadrži rezervu po ovim pitanjima”.
D.Marinković
Jesu odatle plaćali SNS članarinu?
Ako su ovi podaci tačni onda je duo Magaza (unuci narodnog heroja) dobro obavila posao.
Ali ako su podaci tačni i plus su „iscureli“ iz računovodstva onda je Šćepan Mali izgubio „svlačionicu“ i logično je da podnese ostavku. Ne veličam Stanlia i Olia, oni su obični komičari koji sve to demonstriraju u „cirkusu“ ali je duo Magaza koliko znam u posedu i dokumentacije iz TOLa koje im je obezbedio član POKSa preko tatice i biće velikog belaja uskoro za Šćepana.
..to, ne ..ri više, idi leči se.
Ne znam da li je DRI proverila da li je i šefu Voznog Parka D. Z. Leskovac istekao mandat, da li su to zaboravili da provere.
A šef Voznog Parka najjači,sa punom podrškom od njegovih prijatelja, nedodirljiv, ne može mu niko ništa jači je od sudbine, biće najjači sve do penzije.
Epa lepo!!! Sad UKP treba da stupi na delo i da sve nepravilnisti koje su opisane proveri ,i da neko snosi odgovornost i krivicno odgovara za proneveru drzavnog novca !!!Ovo bre vise sramota sta se radi !!! A od radnika znaju da skidaju novac sa plate i kaznjavaju !!!Sram vas bilo !!!
Sada ce sampion korupcije da nam objasni kako Cakic ne govori bas istini, da je u zabavistu udario druga, da se ne javlja komsiji,…
Vreme je da ga policija ili stranka skloni s vlasti i da mu se oduzme nezakonito stecena ogromna imovina.
Jedino se izvinjavam njegovim skolskim drugovima sto ih uznemiravate ovakvim pisanjem
Navedite imena clanova UO. Zabranjena je bila isplata ostalim clanovima UO javnih preduzeca. Kako se zovu privilegovani?
Ostalim javnim preduzećima??!! O kom javnom preduzeću pričate?!
Došlo je vreme Ćorke!!!!
Ma ima tu jos nepravilnosti ali na kraju se sve sazna !!!
Ovo je Vucicev ostatak Srbije. Kosovo je otislo. Na svakom koraku lopovluci. Zaduzivanje zemlje, pa onda divan miris asvalta. E kako cemo platiti rafale, skuplji su od Vucicevih farmerica koje kostaju 1.800 e.
Evo nepravilnosti za UkP. Šef Voznog Parka i nekolicina njegovih pajtosa svaki dan idu na službena putovanja za BG u radno vreme. Pišu punu dnevnicu koja iznosi 6600 dinara, a na drugu stranu pišu radne liste da bi primali platu, i tako štete Državni budžet već godinama, itd, itd, opasna stvar.
ma nervoza, biće kao i obično – „Pojeo vuk magarca“ ili „Svako čudo tri dana dosta“.
Aj malo istražite ko su članovi UO. To su javne funkcije, plaćaju se iz budžeta. Molim spisak članova
Dajte spisak članova upravnih odbora i za Dom zdravlja i za bolnicu.
Zbog čega krijete, nisu valjda rođaci političara na tim funkcijama. Mizerno bi bilo da su svi spali na državno jasle. Nisu toliko nesposobni da zarade privatno ako im je sve malo.
Kako građani žive sudbinom niskog standarda koju su im političari obezbedili?
Da ne ipadne da više brinu za rođake nego li za građane.