Sa Filozofskog fakulteta u Nišu potvrđeno je da je prosvetna inspekcija obavila nadzor po prijavi člana Saveta fakulteta, postavljenog od strane Vlade Srbije, kako bi se, između ostalog, proverila zakonitost izbora aktuelnog dekana Vladimira Ž. Jovanovića
Sagovornici lista Danas navode da je inspekcija proveravala i zakonitost izbora predstavnika studenata u Savetu, koji su učestvovali u glasanju za dekana, ocenjujući ovakav nadzor kao „besmislen i vid pritiska na fakultet“.
Podseća se da je Savet fakulteta prošle godine ubedljivom većinom podržao izbor Jovanovića, odnosno da je 20 članova glasalo za, a dvoje protiv. Savet broji ukupno 27 članova, među kojima su predstavnici studenata, fakulteta i Vlade kao osnivača.
Istovremeno, članovi Saveta iz reda osnivača podneli su prijavu Republičkoj prosvetnoj inspekciji, uz tvrdnje da postoji „osnovana sumnja“ u nepravilnosti prilikom izbora studentskih predstavnika, uključujući i navode o mogućem kršenju zakona i falsifikovanju isprava.
Đorđe Stanković, narodni poslanik i potpredsednik Narodnog pokreta Srbije, ocenio je da pojačani inspekcijski nadzori ukazuju na mogući pokušaj smene rukovodstva i ugrožavanje autonomije fakulteta. On je izrazio zabrinutost zbog, kako tvrdi, mogućeg političkog uticaja na rad akademskih institucija.
Stanković je pozvao rektora Univerziteta u Nišu, Jovana Stepanovića da se hitno oglasi i stane u zaštitu fakulteta, zaposlenih i studenata, kao i akademsku zajednicu i građane Niša da reaguju na aktuelna dešavanja.











































































