Komisija za kontrolu državne pomoći nije ocenjivala da li je novčana pomoć u iznosu od 1,75 miliona evra odobrena kompaniji Džinsi (Jeanci) iz Leskovca bila u skladu sa zakonom – potvrđeno je danas Insajderu u toj Komisiji.
Kako su 2011. izveštavali mediji, Džinsi je u obnovu tekstilnog postrojenja i opremu 2011. uložio 2,75 miliona evra, dok je država toj kompaniji odobrila pomoć u iznosu od 1,75 miliona evra, što je u tom trenutku predstavljalo 63,5% ukupnih ulaganja. Prema uredbi o državnoj pomoći, ta pomoć ne može da iznosi više od polovine opravdanih ulaganja.
Naredne godine, država je Džinsiju ustupila na korišćenje oko 4 Ha zemlje.
Prema izjavi nekadašnjeg direktora SIEPA, Božidara Laganina, datoj medijima 2012. godine, Džinsi je bio među 22 kompanije kojima je država dodelila subvencije u ukupnom iznosu od 32 miliona evra. Subvencije su bile namenjene zapošljavanju novih radnika. Podsticajna sredstva su iznosila od četiri hiljade do 10 hiljada evra po radnom mestu, a prema navodima Laganina, Džinsiju je odobreno šest miliona evra, kao podsticaj za zapošljavanje 760 radnika.
“U javno dostupnoj arhivi Komisije za kontrolu državne pomoći ne postoji rešenje na osnovu kojeg bi bilo moguće ustanoviti da li su podsticajna sredstva u iznosu od šest miliona evra bila odobrena u skladu sa zakonom. Takođe nije poznato na koji period je Džinsi bio u obavezi da zapošljava 760 ljudi. Subvencije tog tipa odobravaju se najčešće uz obavezu da poslodavac zapošljava određeni broj radnika u periodu od tri, do pet godina”, piše Insajder.
Prema izveštavanju medija, država je 2013. godine oslobodila Džinsi plaćanja takse za uređenje gradskog-građevinskog zemljišta u iznosu od 55 hiljada evra.
Prema podacima iz finansijskih izveštaja, samo u proteklih pet godina na račun te kompanije uplaćeno je 4,4 miliona evra na ime premija, subvencija, dotacija, donacija i sličnih stavki.
Džinsi je jedna od brojnih stranih kompanija koje su se odlučile da posluju u Srbiji zbog sredstava podsticaja koje država odobrava unazad 15 godina.
Uz odluku države, ili neke od agencija koje su tu pomoć svojevremeno odobravale, obavezno je i da Komisija za kontrolu državne pomoći donese rešenje o usklađenosti odobrene pomoći sa zakonom, osim u slučajevima kada se ta pomoć dodeljuje na osnovu tzv. „šema državne pomoći“.
U tom slučaju, država opredeli određeni novčani iznos pomoći, koju kasnije dodeljuje unapred nepoznatim korisnicima.
Ta pomoć je znatno manja u poređenju sa onom za koju kompanije zasebno konkurišu i ne meri se milionima evra.