Istraživali smo: Šta sve REALNO može da stane u jedan paket pomoći koji su dobili Leskovčani

Nakon što se više Leskovčana požalilo da prašak za veš koji su skoro gradske vlasti delile penzionerima ustvari nije deterdžent već, kako trvde, “neka mutljavina sa malo plavih granula”, odlučili smo da ispitamo kog je porekla zapravo roba smeštena u ovim kutijama pomoći.

Za ove potrebe posao na tenderu dobila je firma “Popadić komerc Doo” iz Kragujevca, a njihova obaveza je bila da u  29.360 paketa smeste brašno, šećer, so, ulje, supu, testenine, čaj , sapun, deterdžent i toilet papir.  Njihova ponuda je za te potrebe iznosila 14.236.076 dinara. To znači da vrednost jednog spremljenog paketa zapravo iznosi 484 dinara, a ne 592, kako su to izračunali pojedini opozicioni političari, vodeći se informacijom kojku je dao sam gradonačelnik Leskovca, da je za ovu pomoć grad izdvojio 17,4 miliona dinara.

“Za  te pare u jedan sličan paket zapravo može da stane samo kesica C kafe od 164 dinara, jedan Nivea sapun koji košta 80 dinara, jedno pakovanje makarona od 60 dinara i jedna tečnost za sudove u vrednosti od 130 dinara. Gde je i po kojoj ceni ovaj dobavljač nabavljao proizvode, stvarno je zadivljujuće, moram da priznam. Sve ovo je više nego ponižavajuće za sve građane Leskovca, a posebno za one najugroženije”, kaže za Rešetku poverenik USS “Sloga” za Leskovac Ivan Krstić.

„Sporni“ prašak pakovan je u Beogradu

Inače, kilo najjeftinijeg praška je 100 dinara, kilo zejtina je preko 150 dinara, kilogram šećera 70 dinara, a kilogram brašna 50 do 60 dinara, dok kesica supe zaista može da se nađe i za 15 do 20 dinara. Ovo su realne cene po prodavnicama, tako da ispada da ovi paketi vrede mnogo više od ralne cene za koju su nabavljeni.

Dobitnik na javnoj nabavci je svu robu nabavljao u Srbiji i nema robe iz uvoza. Recimo, šećer je proizveden u Novom Sadu, brašno je pakovano u Vrbasu, makarona u Šidu, supa je iz Niša, so iz Rače, a sporni prašak iz Beograda.

Gradonačelnik Leskovca Goran Cvetanović mišljenja je da najviše kritikuju oni koji su samo posmatrači.

“Najpre, mislim da je ovo što smo uradili, i to prvi u Srbiji, zaista za pohvalu i da nema mesta kritici. Uostalom, mi smo morali da napravimo neki presek. To što pričaju – moglo je ovako, moglo je onako; mislim da je potpuno neopravdano. I nemam ništa protiv, neka raspodele onako kako smatraju kada budu oni imali odgovornost. Mi smo obećali građanima i ispunili to obećanje, tako će biti i u narednom vremenskom periodu”, kaže gradonačelnik.

Pratite REШETKU na Facebook, Instagram, X (Twitter) i TikTok mreži. Budite uvek u toku!

Pretplati se
Obavesti o

Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi, kao i netoleranciju svake vrste neće biti objavljeni. Prilikom pisanja komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao ni komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, odnosno nisu stavovi redakcije Rešetka portala.
Za više informacija pogledajte Pravila korišćenja.

1 Komentar
Najstarije
Najnovije Najviše glasova
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare

„Na poklonjetoga konja se ne gleda u zubi“ rece moja baba.