Da okupimo porodicu i prijatelje i da roštiljamo. Mnogi su upravo ovako odlučili da proslave današnji praznik rada. Ali ako imate svoje dvorište ili vikendicu, ovaj praznik možete proslaviti sa svojim najbližima.
I to uz dobar roštilj. A mi vam donosimo par praktičnih saveta kako da, recimo, ispečete fenomenalne ražnjiće.
Iako je pečenje mesa na otvorenoj vatri najstariji način kuvanja znan i pračoveku, još ga obavijaju mnoge tajne i dvoumljenja: kakva treba biti vatra, kada se stavlja meso, koliko se puta okreće, da li se i kako marinira, čime se preliva, kako odabrati pravo meso za roštilj, kada je gotovo… Sve su to pitanja na koje mnogi ne znaju odgovore, sudeći po tome što je meso s roštilja često suvo, prepečeno, zadimljeno…
Samo dva su faktora o kojima treba voditi računa: vatra i meso.
Vatra treba biti jaka, bez obzira što ćemo možda peći i manju količinu mesa. Kad se vatra razgori dodajte na nju još uglja ili drva, koliko već mislite da će biti potrebno. Bolje staviti nešto više, jer preslab će žar upropastiti meso.
Vatra je spremna za roštilj kada se žar pokrije belim pepelom. Meso se ne sme peći niti na dimu niti na vatri, a ukoliko se tokom pečenja zbog ceđenja masti digne plamen prema mesu, odmah žaračem taj komad žara ugasite ili odmaknite na stranu.
Inače, da bi roštilj bio dobar meso treba biti sveže i prvorazredno, a za ražnjiće od svinjetine najbolji je odabir lopatica iliti plećka. Štapiće obavezno obogatiti parčetom luka i svežim šampinjonima i grantujemo vam da ćete taj ukus sa današnjeg prvomajskog roštiljanja pamtiti cele godine.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i Twitter nalogu.