Miodrag Stojković: Mogućnost vantelesne oplodnje doniranim materijalom u Srbiji jako dobra vest

Foto: Twitter / Privatna arhiva

Svaki šesti par u Srbiji ima problem sa sterilitetom. Šansu da postanu roditelji, mnogi su potražili na klinikama u inostranstvu, gde plaćaju donacije reproduktivnih ćelija. Banka reproduktivnih ćelija, tkiva i embriona od 2019. postoji u Srbiji, ali nadležni kažu da nema donora. Stoga država je odlučila da uvozi reproduktivni materijal iz inostranstva. Prijave su u toku, za parove koji na taj način žele da pokušaju da se ostvare kao roditelji.

Specijalna bolnica za lečenje steriliteta iz Leskovca, čiji je osnivač genetičar prof. dr Miodrag Stojković, jedna je od ustanova u kojoj će pacijentima raditi VTO materijalom iz Španije.

„Imali smo sastanke sa predstavnicima Ministarstva zdravlja, RFZO-a i banke iz Španije. Kad to zaživi, to će biti jedan elegantan proces, gde će sve ići onlajn, što će ubrzati proces do trenutka slanja reproduktivnog materijala iz banke“, navodi dr Stojković za Euronews.

Srpski genetičar kaže da je ovo jako dobra vest, imajući u vidu da je sve veći broj pacijenata koji ima potrebu za jajnim ćelijama i spermatozoidima. On podseća da Srbija ima mogućnosti i stručnjake, koji mogu da sprovedu ceo proces od početka do kraja, od uzimanja, čuvanja reproduktivnog materijala, tkiva i embriona, do vantelesne oplodnje.

Problem je, kako navodi u logistici i nada se da će uvoz reproduktivnog materijala iz Španije i Danske otvoriti vrata da se sve to radi i kod nas, ukazujući da bi to smanjilo troškove i državi i pacijentima.

Pratite REШETKU na Facebook, Instagram, X (Twitter) i TikTok mreži. Budite uvek u toku!

Pretplati se
Obavesti o

Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi, kao i netoleranciju svake vrste neće biti objavljeni. Prilikom pisanja komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao ni komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, odnosno nisu stavovi redakcije Rešetka portala.
Za više informacija pogledajte Pravila korišćenja.

3 Komentara
Najstarije
Najnovije Najviše glasova
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare

svi se raduju uvozu genetskog materijala… svi sem gradjana

Stojkoviću, i sami znate da ni najbolja vest bila da je u Srbiji otvorena Banka reproduktivnog materijala. S’ tim što to ne treba da bude moja inicijativa, novinara ovog portala ili komentatora portala, već „struke“, kako ste samozadovoljno počeli sami sebe da nazivate pre par godina. Uvoz reporoduktivnog materijaal je poraz za vas kao struku, jer pokazuje nesposobnost, kratkovidost, nepreduzimljivost i kaskanje za svetom. Ono što ne želite da priznate je pristanak svih vas da budete korisni ….ti i jedan mali, nebitni delić projekta EU, a koji daje novac poreskih obveznika i pomaže centralizovanje reproduktivnog materijala.

@Slovenska Antiteza
Malo kasnite, banka je u Srbiji otvorena još 2019. godine.