Na hiljade ptica ugneždeno duž dalekovoda u industrijskoj zoni u Leskovcu – VIDEO

Jata od preko hiljadu ptica zabeležena su ugnježdena nešto posle 18 časova na strujnom dalekovodu duž industrijske zone u Leskovcu u Tekstilnoj ulici.

.

Građani koji su zabeležili ovu pojavu kažu da tako nešto prvi put vide u Leskovcu i kažu da se ptice protežu na kablovima bukvalno od “Zoljevo” pumpe do leskovačke Mlekare.

Gnežđenje ptica na visokonaponskim dalekovodima u Srbiji nije novina, što se navodi i u autorskom radu Slobodana Puzovića. U njemu se analizira korišćenje visokonaponskih dalekovoda, novih strukturnih elemenata u staništima ptica, za njihovu reprodukciju.

“Obrađeno je 14 vrsta ptica koje su zabeležene da se gnezde na dalekovodima u Srbiji. Vršeno je upoređivanje procesa naseljavanja dalekovoda od strane pojedinih vrsta u Srbiji i drugim zemljama, njegov početak i dinamika. Ukazano je na činjenicu da su ptice značajni korisnici dalekovoda i da postoji interakcija između njihovih potreba i kvaliteta prenosa električne energije. Sagledan je uticaj dizajna stubova, napona, geografskog prostora, i staništa na sastav i brojnost ptica gnezdarica. Posebna pažnja je posvećena značaju dalekovoda za retke i ugrožene vrste ptica grabljivica. Analizirana je graditeljska sposobnost ptica iz porodice vrana i njihov značaj za grabljivice koje im preotimaju-zauzimaju gnezda. Predložene su mere za unapređenje saradnje između zaštite prirode i elektroprivrede”, navodi se u analizi.

Inače, mnogi su se, posmatrajući ptice na električnim vodovima, zapitali kako ove životinje ne nastradaju u kontaktu sa tako visokim naponom, koji bi ubio i mnogo veće žive organizme.

“Odgovor se krije u tome da ptice dodiruju samo jednu žicu, a ona sama po sebi ne predstavlja opasnost. Da bi se zatvorio strujni krug i došlo do udara, ptica bi morala istovremeno dodirivati dvije žice, što je uz njene malene noge i veliki razmak između vodova nemoguće. Poznato je i da se nesreće sa strujom kod ljudi dešavaju samo onda kada se dođe u kontakt sa strujom uz istovremeno uzemljenje putem provodivog materijala”, piše portal Ptice.info.

Ptice na žicama, tehnički objašnjeno, stoje na gotovo izjednačenom potencijalu, odnosno razlika u potencijalu u razmaku od dve ptičije noge je neznatna. Da bi se dobio napon koji bi izazvao strujni udar, ta razlika potencijala mora biti veća. Srećom, ona je neznatna zahvaljujući sigurnosnim standardima koje je neophodno primjenjivati u prenosu električne energije, objašnjava se.

Pratite REШETKU na Facebook, Instagram, X (Twitter) i TikTok mreži. Budite uvek u toku!

Pretplati se
Obavesti o

Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi, kao i netoleranciju svake vrste neće biti objavljeni. Prilikom pisanja komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao ni komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, odnosno nisu stavovi redakcije Rešetka portala.
Za više informacija pogledajte Pravila korišćenja.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare