Ukoliko želite da saznate koji je tačan broj preminulih u poslednje dve nedelje iz Leskovca i okoline od posledica korona virusa, ne postoji niko ko vam može reći verodostojan podatak.
Naime, najteži slučajevi se već danima odvoze u Kovid bolnicu u Kruševcu koja svakodnevno objavljuje podatke o preminulima, ali ne po gradovima. Te brojke se šalju lokalnim zavodima za javno zdravlje, koji bi trebalo da prave svoju statistiku, ali danas, kada smo direktora ove zdravstvene ustanove upitali koliki je broj žrtava kovida – 19 iz Jablaničkog okruga od 1. septembra do danas, priznao je da nema pojma.
“Nemamo taj podatak. Mi imamo samo zbirne podatke. Oduzmite broj ukupno preminulih od cifre od prvog septembra i to je to”, kazao je novinaru Rešetke v.d. direktora Zavoda za javno zdravlje Leskovac Ivan Sokolović, nakon danas održane vanredne sednice Gradskog štaba za vanredne situacije.
Na našu konstataciju da je u tu cifru uračunat i broj preminulih iz leskovačke Koviod bolnice, on je ponovio da ne zna tačan broj preminulih Leskovčana u Kruševcu.
Prema njegovom, danas prezentovanom izveštaju, od početka epidemije (pre godinu i po dana) do sada je u Jablaničkom okrugu registrovano 354 smrtnih ishoda od infekcije izazvane korona virusom i još 88 za koje se sumnja. Stopa smrtnosti je 2,68 posto.
Inače, od 15.septembra stigli su rezultati testiranja 1.241 lica od toga za grad Leskovac 747 od kojih je pozitivno 417 lica, i to sa teritorije grada Leskovca 310, opštine Vlasotince 71, sa teritorije opštine Lebane 33, Medveđa 23, Bojnik 34 i Crna Trava 0.
Novoregistrovani slučajevi sa pozitivnim nalazom su: 198 zaposlena lica, 105 učenika, 81 penzioner, 66 nezaposlenih, 11 studentata, 9 deteta i jedan poljoprivrednik.
Registruju se još uvek zarazene porodice u Jablaničkom okrugu i Leskovcu, takođe i u firmama Aptiv, Jura, Opšta bolnica Leskovac.
Gradonačelnik Leskovca Goran Cvetanović je kazao da je ono što zabrinjava su upozorenja lekara da je sve više obolele dece, kako đaka, tako i dece koja pohađaju vrtić.
“U novu školsku godinu smo ušli sa željom da se što duže održi nastavni proces kroz neposrednu nastavu i tome se teži i dalje. Škole su opremljene svim neophodnim dezinfekcionim sredstvima i poštuju propisane mere u okviru strategije ublažavanja rizika od transmisije SARS-CoV-2 u školama, a ključne su: dosledna i ispravna upotreba maski, održavanje fizičke distance, higijena ruku i respiratorna higijena, čišćenje i dezinfekcija i uspostavljena saradnja sa nadležnom zdravstvenom službom. Obrazovni sistem i dalje ne predstavlja mesto za transmisiju virusa i zato ne želimo da diskrimišemo škole, već da nađemo način da se nastavni proces održava na način koji će biti bezbedan za učenike i nastavnike, a u isto vreme da se ostvaruju i najbolji efekti nastave”, kazao je on.
Od danas se, kao što smo već najavili, prostorije Sportske medicine koriste kao Kovid ambulanta za decu koja imaju simptome korone.
Cvetanović je govorio i o značaju vakcinacije i važnosti kolektivnog imuniteta.
“Sada imamo 50 % vakcinisanih i 50% nevakcinisanih, a tih 50 % je upravo podložno infekciji, i da je 70 % prema 20 ili 30 %, sam virus ne bi mogao da opstane. Zato apelujem i molim sve koji su antivakseri da upravo shvate da prave problem čitavoj populaciji. Moramo zaštiti tih 10-15 % ljudi koji ne mogu da prime vakcinu jer njih ugrožavamo mi koji možemo da je primimo, a to ne činimo. Tih 50 % nije zadovoljavajuće i nije dovoljno i mi ovu priliku koristimo i prisustvo medija da ih zamolimo da stalno pišu o tome“, zaključio je.