Grupa građana „Svi za jednog, jedan za sve“ upozorila je na, kako navode, naglo pogoršanje bezbednosne situacije u gradu, ističući da je u proteklih nedelju dana zabeležen porast kriminalnih radnji, uključujući i najteža krivična dela.
U saopštenju se navodi da su se u kratkom vremenskom periodu dogodili ubistvo mladog čoveka i brutalan napad na ulici, kada je više osoba fizički nasrnulo na jedno lice zbog saobraćajnog nesporazuma. Ovakvi incidenti, kako ocenjuju, predstavljaju ozbiljan alarm za društvo i ukazuju da bezbednosna situacija „izmiče kontroli“.
Posebno je naglašen izostanak adekvatne i pravovremene reakcije nadležnih organa, zbog čega građani, kako tvrde, ostaju izloženi realnim pretnjama. U saopštenju se navodi da prekomerno angažovanje policije na saobraćajnim kontrolama i protestima ne sme biti izgovor za zanemarivanje osnovne dužnosti – zaštite građana.
Grupa građana iznela je i konkretne zahteve nadležnima:
- hitno identifikovanje i procesuiranje učesnika brutalnog napada,
- transparentno informisanje javnosti o toku istrage ubistva,
- povećanje prisustva policije na ulicama i u rizičnim delovima grada,
- preispitivanje raspodele policijskih resursa i jasno definisanje prioriteta.
Upozoravaju da ćutanje i nečinjenje dodatno produbljuju osećaj nesigurnosti, dok svaki nerešen incident šalje poruku da je nasilje tolerisano.
„Bezbednost građana nije sporedna stvar niti statistika – to je osnovna obaveza države“, poručuju iz ove grupe, dodajući da se u suprotnom otvara pitanje odgovornosti i sposobnosti nadležnih institucija.














































































