Poverenik za informacije od javnog značaja Milan Marinović rekao je danas u Leskovcu da je „nemoćan“ i donekle „nenadležan“ u reagovanju oko otkrivanja ličnih podataka studenta i učenika koji su na blokadama širom zemlje.
Kako je kazao, on nema nikakve ingerencije nad time koje i kakve podatke novinari objavljuju u svojim medijima.
„Po zakonu o zaštiti podataka o ličnosti, konkrtetno u članu 88, koji govori o objavljivanju podataka o ličnosti u medijima, veliki deo zakona, među kojima su i ovlašćenja poverenika, se ne primenjuje na sredstva javnog informisanja kada vrše obradu podataka o ličnosti u svrhu istraživačkog novinarstva ili u svrhu informisanja javnosti. Zakon ne dovodi u pitanje da li se objavljuje tačna ili netačna informacija. Jednostavno, nema ingerencije poverenika nad medijima. Ono što poverenik može da radi, i radi u takvim situacijama, da pokuša da otkrije izvor od koga je ta informacija ili fotografija ili video snimak dospeo do konkretnog medija“, kazao je Marinković.
Kako je dodao, od medija se to nikada ne sazna, jer mediji kriju svoje izvore.
„Nekada je bilo jasno da neka fotografija potiče iz baze Ministarstva unutrašnjih poslova… Čak i kada utvrdimo bazu, mi moramo da utvrdimo koje lice je konkretno narušilo to, uzelo fotografije iz baze i dostavilo medijima. Najčešće u tome ne uspevamo, i onda podnesemo krivičnu prijavu nadležnom tužilaštvu protiv NN lica, a dalje se time bavi tužilaštvo“, objasnio je.
I SA SLUČAJEM GRADONAČELNIKA LESKOVCA NIŠTA?
Podsetimo, i zaštitnik građana Zoran Pašalić se prvi proglasio nenadležnim u odlučivanju o tome da li je gradonačelnik Leskovca Goran Cvetanović nezakonito dobio pristup ličnim podacima učenice Gimnazije u ovom gradu.
Nakon što je Cvetanović izneo podatke o uspehu te učenice, i Udruženje građana “Tim 42” podnelo je prijavu protiv odgovornih lica u Gimnaziji Leskovac zbog nezakonite obrade ličnih podataka neodređenog broja učenika.
„U Pravilniku o evidenciji u srednjoj školi se navodi da „knjiga evidencije o obrazovno-vaspitnom radu vodi se posebno za svako odeljenje i sadrži lične podatke o svakom učeniku, evidenciju o uspehu u učenju i vladanju u prvom i drugom polugodištu, dnevnik rada, evidenciju o uspehu svih učenika na kraju polugodišta i na kraju školske godine i evidenciju o podeli predmeta, programa i aktivnosti na nastavnike u svakom odeljenju“, naveli su iz ovog uruženja.
Iz navedenog, kako tvrde, proizilazi da je NN lice iz Gimnazije Leskovac omogućilo gradonačelniku Leskovca pristup ličnim podacima učenika i učenica time kršeći Zakon o zaštiti podataka o ličnosti.
„Očekujemo da Poverenik pokrene postupak nadzora nad radom ove obrazovne ustanove, utvrdi na koji način se obrađuju podaci učenika i učenica Gimnazije i kako su predstavnici lokalne samouprave pribavili ove podatke, te nakon toga sankcioniše odgovorne. Javnost ćemo obaveštavati o daljem toku ovog postupka“, piše u saopštenju za javnost “Tima 42”.
A gradonačelnik Leskovca Goran Cvetanović odbio je da konkretno odgovori na pitanje novinara odakle mu podaci o uspehu i informacije iz e-dnevnika učenice Gimnazije koju je targetirao kao vođu skorašnje blokade ove obrazovne ustanove.
Na molbu novinara da konkretno odgovori na njeno pitanje, kazao je da ima veliki broj izvora.
“Roditelji, nastavnici, razredni nastavnici… Pričaju o tome. Znate, u odelenju se zna ko je kakav đak. I kad je neko kompletno istetoviran, crna faca, i predstavlja se: To je moje dete, onda znate da je roditelj sam stavio čije je to dete, a taj roditelj ima i komšije i prijatelje i rođake i tako na prosto pitanje kakav je đak to dete, dobijete odgovor da još nema ni prosek 4”, kazao je Cvetanović.
On je naglasio da je logično da vas uvek interesuje ko je predvodnik blokada i da li je to najbolji đak među njima.
D.Marinković
Sistem zastite licnosti NE FUNKCIONISE. Ali prima platu. Srbija je laz. Tigar od papira. Lažni strucnjaci, lazni ministri, lazni zastitnici i poverenici, lazni car scepan mali u svakoj pori drustva. A narod da placa svu tu imaginaciju.. Ccccccc