Prirodna čuda Stare planine vraćaju ljude na vekovna ognjišta

Nedaleko od Pirota, Stara planina krije mnoge netaknute lepote od kojih posetiocima zastaje dah. Vodopad Bigar je visok 35 metara, a iznad njega su kaskade i jezera. Retko ko ostaje ravnodušan pred prizorom moćne vode, koja se uz huk stropoštava sa planinske litice. Malo ko zna da se ovde krije još jedan biser, a to su kaskade – krečnjačka jezerca iznad vodopada.

Vodopad je visok 35 metara i jedno je od čuda prirode na Staroj planini. Pravi raj za turiste.

“Fascinantno je to što ovaj vodopad pravi rečica, duga svega kilometer. Ako pođete uzvodno, naići ćete na još dva vodopada, jedan visok 17, a drugi 15 metara. Uz sve to, ostaćete zadivljeni prizorom koji vam pružaju na desetine kaskada, tako da ćete, ne preterujem, imati utisak da ste u samom predvorju raja”, tvrdi jedan lokalni meštanin kojeg smo pitali kako da dođemo do čuvenih vodopada koje hrli da vidi sve više turista.

Nekada gustim rastinjem sakrivena od očiju javnosti, ova rajska bašta otvorena je za ljubitelje prirode. Staroplaninci kažu da je lepota izletišta nazvanog Bigar potok jedinstvena u Srbiji.

“A možda bi i država mogla da se zainteresuje za njegovo uređenje”, komentariše Nišlija Mirko Jevrić koji se, nakon što je stekao penziju u „Nišekspresu“, vratio  u rodni Periš u podnožju Stare Planine gde sa suprugom uzgaja 100 jarića i koza i brine o 80 pčelinjih košnica. Glavni izvor prihoda su im domaći med i kozji sir koje prave sami.

Priroda ih je, kažu, preporodila.

“Ovde smo već 15 godina i ovaj mir i lepota, verujte ničim ne može da se kupi. Sir prodajemo svim turistima prolaznicima, a ko ga jednom proda, stalno se vraća. Isto je i sa medom. Imamo stalne mušterije iz svih krajeva Srbije. Mnogima aljemo proizvode i ekspresnom poštom, preko Svrljiga. Nismo se obogatili, ali živimo dostojanstveno”, komentarišu Mirko i njegova žena.

Vodopad i kaskadna krečnjačka jezerca, pravi turistički biser, postaju poznati ne samo meštanima Stare planine i Knjaževca, već i poznata turistička destinacija.

“Ovde, ne znam koliko znate, plac ima i Lepa Brena, tik ispod Babinog zuba”, sa ponosom nam to saopštava vojni kapetan u penziji Dragoljub Stojiljković, koji se sa suprugom iz Zaječara preselio u dedovinu.

“Još kad bih sina mogao da vratim, a ne da mi se jurca tamo negde po Beogradu, pa da mogu odmah da umrem”, dodaje.

Prirodni biser je pre par godina prepoznaoo i Leskovčanin Saša Prokopović koji je među planinskim masivima Stare planine izgradio velelpni etno kompleks “Srna”.

Svojim posetiocima nudi svež planinski vazduh, duge šetnje kroz netaknutu prirodu, čiste izvore, lov, ribolov, biciklizam, planinarenje, skijanje, trim stazu, kupanje u reci kao i raskošnu domaću trpezu i sve ono što je modernom čoveku potrebno. Etno selo u svom sastavu ima gatar u kome se gaje mangulice. Na bogatom meniju mogu se naći duvan čvarci, slanina, leskovački ajvar i sva ostala domaća hrana i lokalni specijaliteti.

“Već imamo kapacitet od 200 ležaja. Ova korona je mnogo toga poremetila, ali preživećemo.

Nedaleko odatle, kao da je utonuo u predivni ambijent, nalazi se i manastir Svetog Onufrija, sagrađen u 15. veku .

A, kada vam se oči napune lepotom, hranu za telo pronađite u obližnjoj Kalni. Čašica domaće rakije i kašika iz domaće kuhinje, svakako će biti najbolji završetak dana provedenog u prirodi.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i Twitter nalogu.

Pratite REШETKU na Facebook, Instagram, X (Twitter) i TikTok mreži. Budite uvek u toku!

Pretplati se
Obavesti o

Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi, kao i netoleranciju svake vrste neće biti objavljeni. Prilikom pisanja komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao ni komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, odnosno nisu stavovi redakcije Rešetka portala.
Za više informacija pogledajte Pravila korišćenja.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare