Poslednjih meseci sve više radnika iz drugih zemalja, pre svega iz Turske, dolaze da rade u leskovačkom “Aptivu”, i to za mnogo veću platu od one koja se daje zaposlenima iz Leskovca, kazala je na današnjoj konferenciji za novinare predsednica Graskog odbora Stranke slobode i pravde Jelena Spirić.
Ona je razgovor sa novinarima zakazala, simbolično, na mestu gde kompanija “Aptiv” već danima drži stand na kojem vrši promociju fabrike i “mami” nove radnike. Danas tog štanda nije bilo.
“Mnogi radnici i radnice u Aptivu se pitaju da li Srbija ima neki poseban aražman sa Turskom pa su turski radnici plaćeni čak i do 3 puta više nego naši. Dnevnica našeg radnika je 1.900 dinara, dok se trenutno u Leskovcu turski radnici plaćaju 45 evra, a rumunski 35 evra”, rekla je Spirićeva.
Ona je ponovila svoju sumnju iznetu u dokumentarcu “Moderni robovi” u produkciji Rešetke od pre par meseci, da se na ovim primerima vidi da strani investitori mogu da daju veće dnevnice i plate ali da je problem u tome što to ne želi vlast sugerišući invesitorima visinu plata.
POVEZANO:
Vlast namerno snižava cenu rada kod stranih investitora u Leskovcu?
Ona je istakla i to da radnici potpisuju dvanaestočasovno radno vreme ali ne dobrovoljno, već zato što nemaju alternativu, smatra Spirićeva i dodaje da ovakvom poltikom SNS pravi podelu među građanima.
“Stvara se sukob između onih koji su pretvoreni u moderne robove i one koji kažu zašto se ti ranici ne bune ako im je toliko loše i ako znaju da su ti radnici jako nezadovoljni, ali da nesmeju da pričaju zato što nemaju drugu alternativu. Njihova alternativa ćemo biti mi”, rekla je Jelena Spirić.
Ona je rekla da se,što se tiče Aptiva, stvara lažna slika, da je ovoj fabrici stalno potrebna radna snaga ne zbog velikog obima posla već zato što u statistiku ulaze i oni koji u Aptivu rade svega po par dana i odlaze zbog neprihvatljivih uslova za rad.
“Neprimerena je izjava premijeke Ane Brnabić da su radinici u Aptivi sami potpisivali pristank da rade 12 sati, kada ona, kao i predsednik države i gradonačelnik Leskovca znaju da su to uglavnom žene koje nemaju drugi način da nahrane svoje porodice”, rekla je Spirić.
U SSPu se pitaju i to zbog čega premijerka Brnabić nije dala odgovor na pitanje povlašćenog položaja Aptiva i različitog tretmana između Leskovčana koji tamo rade i radnika iz drugih zemalja.
Ona je kritikovala i izjavu premijerke Brnabić u kojoj ona govori o lepom i kvalitetnom životu u Leskovcu, a da pri tome nije pomenula da je iz Jablaničkog orkuga otišlo 28 hiljada ljudi, od toga 15 hiljada iz Leskovca.