Tim Zaštitnika građana u obavljanju poslova NPM-a, koji je predvodila zamenica zaštitnika građana Nataša Tanjević obavio je 10 i 11. Juna posetu Okružnom zatvoru u Leskovcu. Poseta je obavljena u cilju prevencije torture i drugih surovih, neljudskih ili ponižavajućih kazni i postupaka. Tokom posete, tim NPM-a je obavio grupne i pojedinačne razgovore sa preko 70 osuđenih lica, koja se nalaze u zatvorenom odeljenju, na izvršenju disciplinske mere i prema kojima su primenjene mere prinude.
Pored navedenog, izvršen je uvid u dokumentaciju koja se odnosi na upotrebu mera prinude, vanredne događaje, pritužbe lica lišenih slobode, Knjigu povreda, kao i način obavljanja prvog lekarskog pregleda po prijemu u Zavod.
“Takođe, tim NPM-a je obišao novi paviljon koji je izgrađen prošle godine i koji ispunjava potrebne standarde, a sa upravnikom Zavoda razgovarao o daljim aktivnostima koje su u planu vezano za unapređenje položaja lica lišenih slobode, posebno u pogledu mogućnosti za radno angažovanje. U timu NPM-a bio je i lekar specijalista psihijatrije koji je posebnu pažnju posvetio razgovoru sa licima koja su se samopovređivala”, navodi se u saopštenju.
Nacionalni mehanizam za prevenciju torture obavio je 11. juna 2021. godine kontrolnu posetu kasarni „Vojvoda Petar Bojović“ u Leskovcu radi praćenja postupanja po preporukama NPM-a iz Izveštaja o posetama vojnim objektima Vojske Srbije koje su realizovane u 2019. godini.
Tokom posete proveravani su materijalni i drugi uslovi u disciplinskoj prostoriji, od vojnih starešina su pribavljene informacije o načinu na koji je postupljeno po preporukama NPM-a i izvršen je uvid u relevantnu dokumentaciju.
Istog dana posetili su i Službu za psihijatriju Opšte bolnice u Leskovcu, u cilju prevencije torture i drugih surovih, neljudskih ili ponižavajućih kazni i postupaka.
Radi sagledavanja stanja i doprinosa unapređenju položaja psihijatrijskih pacijenata i postupanja prema osobama sa mentalnim smetnjama u skladu sa standardima u ovoj oblasti, pored provere materijalnih uslova, posebna pažnja posvećena je i proceduri prijema, postupanju prema agitiranim pacijentima i drugim pitanjima od značaja za prevenciju torture. Takođe, obavljeni su grupni i pojedinačni razgovori sa pojedinim pacijentima koji su istakli da su zadovoljni načinom rada i postupanjem lekara i medicinskog osoblja prema njima. Tim NPM-a je takođe razgovarao sa zaposlenima o načinu ostvarivanja prava pacijenata i pružanju zdravstvene zaštite i izvršio uvid u relevantnu dokumentaciju.
Tim NPM-a obavio je 10. Juna i nenajavljenu posetu Policijskoj stanici Lebane, a istog dana i nenajavljenu noćnu posetu sedištu PU Leskovac u kojoj se nalaze renovirane prostorije za zadržavanje lica.
Tokom ovih poseta, NPM je nastavio sa svojim aktivnostima koje su vezane za praćenje načina ostvarivanja osnovnih prava dovedenih i zadržanih lica, kao što su pravo na pristup lekaru i advokatu, pravo da o svom lišenju slobode obaveste blisku osobu, i načinu na koji se dovedena i zadržana lica informišu o svojim pravima. Tim NPM-a je, takođe, obišao prostorije za zadržavanje kako bi proverio da li su iste u skladu sa propisanim uslovima, odnosno važećim standardima.
Pre obavljanja poseta navedenim policijskim stanicama tim NPM-a je u Okružnom zatvoru u Leskovcu razgovarao sa svim licima koja su se na dan posete nalazila u Odeljenju pritvora, kao i sa jednim licem koje se nalazilo na zadržavanju u krivičnom postupku o postupanju policije prema njima prilikom primene policijskih ovlašćenja.
Profesionalno postupanje rukovodstva i zaposlenih tokom posete NPM-a predstavlja primer dobre prakse u postupanju, u skladu sa zakonom predviđenom obavezom saradnje organa sa NPM-om, zaključuje se.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i Twitter nalogu.