Iako je turska kompanija “Džinsi” bila u obavezi da na mesečnom nivou plaća zakup prostora “Sintetike” skoro 7.000 evra sa PDV-om po tržišnoj ceni, tu se nagomilao veliki dug prema lokalnoj samoupravi jer vlasnici nisu plaćali skoro ništa, navodi izvor Rešetke iz lokalne samouprave.
U leskovačkom “Vodovodu” nam je rečeno da Turci za račune za vodu duguju skoro 2 miliona dinara, a za komercijalnu potrošnju struje, kako se nagađa, iz ove kompanije duguju najmanje 10 miliona dinara, te su bili prinuđeni da pređu na rezervno napajanje pre par godina.
- Fabrika „Džinsi“ je od 30.06.2023 godine u blokadi 560.347.248,81 dinar što se može lako proveriti u Narodnoj banci Srbije
“Grad Leskovac u sređivanje pogona bivše ‘Sintetike’ investirao 200 miliona dinara kako bi je ustupio ‘Džinsiju’, i to da je 2015. godine odlučio da oslobodi “Džinsi” naknade plaćanja građevinskog zemljišta u iznosu od 6.5 milona dinara. Ostala je obaveza mesečnog zakupa ‘Sintetike’ od 14.000 kvadrata i ‘Džinsi’ je trebalo da plaća 5.700 evra mesečno”, saopštili su juče i iz Ponoševog pokreta SRCE.
Kompanija “Džinsi” i gradonačelnik Leskovca Goran Cvetanović potpisali su 12. oktobra 2018. godine ugovor o zakupu objekta nekadašnje “Sintetike” u industrojskoj zoni Leskovca.
“Iako su zahtevali od gradskih vlasti da za otvaranje novog pogona u nekadašnjoj ‘Sintetici’ zakupe zemljište na 99 godina za svega 1 dinar, Leskovac se posle mukotrpnih pregovora izborio da ovaj turski investitor korišćenje tog prostora plaća 5.697 evra (plus PDV) na mesečnom nivou narednu 21 godinu”, priseća se novinar Dragan Marinković, koji je pratio potpisivanje tog ugovora.
Inače, obaveza je Džinsija bila da u novi pogon “Sintetike”, u čije je infrastukturno sređivanje država uložila 195 miliona dinara, u naredne tri godine uposli 350 radnika za koji neće dobijati standardne beneficije od države.
“Očekivani prihodi grada od ove investicije iznose million i 37 hiljada evra na osnovu poreza i doprinosa zaposlenih i million i 723 hiljade evra na osnovu zakupa na period od 21 godine”, saopštio je tada gradonačelnik Leskovca Goran Cvetanović.
Džinsi, koji se bavi proizvodnjom farmerica, svoj prvi pogon u Leskovcu je otvorio 2010. godine, a nakon dve proširo na još jedan u bivšem „Srboleku“.Pregovori o otvaranju novog pogona krenuli su 2015. godine kada je i grad kupio zemljište “Sintetike” sa namerom da ga ponudi ovom investitoru i platio ga 30 miliona dinara. Gradsko rukovodstvo se kasnije izborilo da sva infrastukturna ulaganja u ovu fabriku plati država.
Povezano:
Iz uprave fabrike „Džinsi“ u Leskovcu radnicima je juče prosleđena cirkularna poruka u kojoj im se saopštava da fabrika ide u likvidaciju.
Na ovo je još pre par dana upozorila i opozicija u lokalnom parlamentu. Dobro je to znao i gradonačelnik Leskovca već neko duže vreme, ali iz nekog razloga se po tom pitanju nije preduzelo ništa.
Naime, u novembru mesecu je načelnik Jedinstvene leskovačke gradske uprave Miloš Cvetanović kazao za skupštinskom govornicom, komentarišući tekt Rešetke i naših novinara koji su takođe upozoravali da je ovakav scenario lako moguć, da nije tačno da će turska fabrika „Džinsi“ otići iz Leskovca i da su ga u to uveravali lično u upravi kompanije. Gradonačelnik Goran Cvetanović mu je replicirao uz konstataciju da njima ne treba mnogo verovati jer imaju milionska dugovanja zbog kojih će im biti blokirani računi.
Podsetimo, radnici “Džinsija” su se 1. marta ove godine okupili u kantini i odbijali da počnu sa radom sve dok im plata ne bude isplaćena. U popodnevnim satima su im zakasnele zarade za januar isplaćene.
Zatim su dobili upozorenja pred otkaz jesu prekršili Zakon o radu i to isključivo iz nepoznavanja procedura i nemogućnosti sindikalnog organizovanja, te je jedaini način, smatraju sindikjalisti, da ponovo svojim telima odbrane kolege.
Ovo nije prvi put da radnicima kasne zarade kod ovog turskog investitora, o čemu smo pisali u više navrata.
Podsećamo i na to da je Rešetka jesenas pisala o tome da je turska kompanija „Džinsi“ oglasila prodaju svog velikog proizvodnog pogona u Leskovcu u Ulici Solunskih ratnika, koji je svojevremeno otvarao i obilazio predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Kako se navodi u oglasu, prostor od 2.479 kvadrata prodaje se po ceni od 1,2 miliona evra.
Iz uprave kompanije su nakon objave tog teksta, u kome su iznete samo istinite i proverene činjenice, pretili tužbom našoj redakciji te objašnjavali da se pomenuti prostor prodaje iz razloga jer je tokom poslovanja postao mali za angažovani broj radnika, a od 2019. godine kada je proizvodnja preseljena u veći prostor fabrike „Sintetika“ isti je prazan i u njemu se ne odvija proizvodnja, već u druge dve fabrike Sintetika (zakup) i Srbolek (vlasništvo),
Izvor Rešetke iz lokalne samouprave ubeđivao je tada našeg novinara da je navodni strah od mogućeg odlaska turskih investitora nerealan.
“Kada je i sam gradonačelnik Goran Cvetanović čuo da će zatvoriti svoj pogon u Krupnju, razgovarao je sa vlasnicima koji su ga ubedili da nemaju nameru da odlaze iz Leskovca.“
Ipak, od najave prošlog novembra, da će u objektu nekadašnje fabrike Srbolek u Leskovcu, „Džinsi“ proširiti svoje kapacitete otvaranjem još jednog pogona na oko 1,070 metara kvadratnih, a u koji će biti uloženo 1,2 miliona evra, nije bilo ništa, a broj radnika se smanjio skoro za polovinu.
I prošlog marta su radnicima kasnile zarade, a zaposleni nisu mogli da se pobune protiv toga jer u ovoj fabrici u Leskovcu nije postojalo sindikalno udruženje.
Kako dato tako se i ponasali. Kome sada dati objekat. Imate privatnike iz nas kraj….
Mesko, tuži ih za kiriju u Privredni sud u Leskovcu, hi hi hi… Iako je slučaj jasan, i tu bi izgubio. Al baš te briga, gubi Grad, a ne ti.