Kolumne Aleksandra Rangelova i bivše radnice “Aptiva” Jelene Živković, o ekploataciji radnika u ovoj fabrici, našle su se u predstavi “Marija Ručara” – scenskoj interpretaciji svojevremno zabranjene nadrealističke poeme Aleksandra Vuča i Dušana Matića iz 1935. godine, a u izvedbi “Hleb teatra” iz Beograda.
U predstavi igraju Marta Keler, Jugoslav Hadžić, Danilo Karapandža i Sanja Krsmanović Tasić.
Kako objašnjava Sanja Krsmanović-Tasić, rediteljka i glumica u pozorišnoj trupi,“Marija Ručara” i u sadašnjem vremenu snažno progovara o položaju žene, radnice, i predstavlja jasan krik obespravljene žene, kao svih koji su ućutkani i čije se mišljenje i stav o gradu i zemlji u kojoj žive ne uvažava, već je najglasniji zov profita, a surovo ekspoloatatisanje ljudi, prirode, zemlje vidljivo na svakom koraku, naveo je Hleb teatar. Kroz tu temu, autori žele da ukažu na potencijalne perspektive prevazilaženja i revolucionarizovanja uslova svakodnevnog života u vreme globalnog neoliberalnog kapitalizma, njegovih paradigmi, politika, tehnika kontrole, zastrašivanja, uslova rada, migracijskih režima i demokratije.
“Jelenin i moj tekst se projektuju tokom predstave. Nadam se da će imati prilike da gostuju u Narodnom pozorištu u Leskovcu”, kaže za Rešetku Aleksandar Rangelov.
Tekstove koji se reprodukuju tokom predstave objavila je I Rešetka, a možete ih pročitati ispod:
Upale tetiva, išijas, bol u krstima, kompresivne neuropatije ili novi takozvani „Sindrom Aptiva“
Pismo bivše radnice Aptiva: “Ko će koprivom istući one koji u meni gaze čoveka?”
U predstavi su korišćeni tekstovi i autora kao što su Dušan Vasiljev, L. Lazarević, Milan Drainac, Stanislav Šimić, Dobriša Cesarić, Milivoje Ristić, kao i tekstovi malih oglasa 2021 i samih izvođača.