U svakom slučaju, za nama je godina koja nas je šokirala na mnogo različitih načina. Mnogi Leskovčani komentarišu – „samo da prođe i da se više ne ponovi“. I sa njima se u potpunosti slažemo.
Retrospektivu događaja koji su za nama u ovoj 2023. godini podelili smo na dva dela. Jer mnogo je toga, nažalost najviše lošeg, što ne bi trebalo da se zaboravi.
U nastavku detaljno kako je izgledala godina za nama:
JUL – Kompanija “Džinsi” je lokalnoj samoupravi 30. Juna zvanično saopštila da odlazi iz Leskovca, a radnicima je 4. jula prosleđena cirkularna poruka u kojoj im je saopšteno da će ostati bez posla. To znači da je gradonačelnik Leskovca Goran Cvetanović bukvalno nedelju dana ranije bio upućen u celu situaciju, iako se danima nakon što je ta vest izašla u javnost pravio neobaveštenim.
Nešto manje od mesec dana kasnije grad potpisuje ugovor sa italijanskom firmom “Aunde” o otvaranju nove fabrike, u istom pogonu , na istoj lokaciji, pod istim okolnostima.
Cvetanović je 27. jula prvi put progovorio o dugovanjima “Džinsija” prema gradu. “Za zakup ‘Sintetike’ iznosi na dan raskida ugovora 106.772,8 evra ili u dinmarima 12 miliona 551 hiljada 143. To vam je, inače, 18 meseci i 23 dana. Da smo pokušali u startu da im naplatimo dugovanja, posle 2 do 3 meseca, kazali bi: Evo, mi napuštamo Leskovac jer nije plodno tlo za investitore. A onda radnici ne bi mogli da rade tih 18 meseci i da traže plate i sve što im se duguje. Valjda je bolje što su radili tih 18 meseci”, kazao je on. Kako je dodao, dug za vodu iznosio je preko 4 miliona, a uplaćeno je 500.000 dianara.
Zatim je poručio novinarima da svako negativno pisanje o dešavanjima u “Džinsiju” udaljava nove investitore. “I, zapamtite, uvek postoji alternativa. Ako neće Leskovac, onda će Vranje. Ako neće Vranje, može Kragujevac… Ja vidim u očima mnogih da im je tuga što smo za mesec dana rešili ovaj problem. Njima je tuga! Njima je lepo da bude revolucije, da budu mitinzi… Ljudi, ja sam sve prošo, i bio sam na svim mogućim funkcijama i ostavio ogromna dela”, zaključio je on.
Džinsi, koji se bavi proizvodnjom farmerica, svoj prvi pogon u Leskovcu je otvorio 2010. godine, a nakon dve proširo na još jedan u bivšem „Srboleku“.Pregovori o otvaranju novog pogona krenuli su 2015. godine kada je i grad kupio zemljište “Sintetike” sa namerom da ga ponudi ovom investitoru i platio ga 30 miliona dinara. Gradsko rukovodstvo se kasnije izborilo da sva infrastukturna ulaganja u ovu fabriku plati država.
Na mogući odlazak “Džinsija se upozoravalo nekoliko godina unazad. Dobro je to znao i gradonačelnik Leskovca već neko duže vreme, ali iz nekog razloga se po tom pitanju nije preduzelo ništa.
Radnici “Džinsija” su se 1. marta ove godine okupili u kantini i odbijali da počnu sa radom sve dok im plata ne bude isplaćena. U popodnevnim satima su im zakasnele zarade za januar isplaćene. Zatim su dobili upozorenja pred otkaz jesu prekršili Zakon o radu i to isključivo iz nepoznavanja procedura i nemogućnosti sindikalnog organizovanja, te je jedaini način, smatraju sindikjalisti, da ponovo svojim telima odbrane kolege.
To nije bio prvi put da radnicima kasne zarade kod ovog turskog investitora, o čemu smo pisali u više navrata. Podsećamo i na to da je Rešetka jesenas pisala o tome da je turska kompanija „Džinsi“ oglasila prodaju svog velikog proizvodnog pogona u Leskovcu u Ulici Solunskih ratnika, koji je svojevremeno otvarao i obilazio predsednik Srbije Aleksandar Vučić. Iz uprave kompanije su nakon objave tog teksta, u kome su iznete samo istinite i proverene činjenice, pretili tužbom našoj redakciji te objašnjavali da se pomenuti prostor prodaje iz razloga jer je tokom poslovanja postao mali za angažovani broj radnika, a od 2019. godine kada je proizvodnja preseljena u veći prostor fabrike „Sintetika“ isti je prazan i u njemu se ne odvija proizvodnja, već u druge dve fabrike Sintetika (zakup) i Srbolek (vlasništvo), Izvor Rešetke iz lokalne samouprave ubeđivao je tada našeg novinara da je navodni strah od mogućeg odlaska turskih investitora nerealan. “Kada je i sam gradonačelnik Goran Cvetanović čuo da će zatvoriti svoj pogon u Krupnju, razgovarao je sa vlasnicima koji su ga ubedili da nemaju nameru da odlaze iz Leskovca.“
Ministar Nikola Selakov priznao je da je vlasotinački „Gruner“ kršio Zakon o radu, te saopštio da je podnet zahtev za prekršajni postupak. “Gruner” je bio u obavezi da nakon potpisivanja sporazuma o prestanku radnog odnosa donese rešenje o otkazu ugovora o radu, što poslodavac nije učinio, čime je prekršio Zakon o radu zvog čega je protiv njih podnet zahtev za pokretanje prekršajnog postupka. Ovo stoji u odgovoru ministra za rad, zapoštljavanje, boračka i socijalna pitanja Nikole Selakovića na poslanička pitanja opozicione narodne poslanice iz Niša Jelene Milošević (SSP) o situaciji i otpuštanju radnika u ovoj fabric u Vlasotincu.
Zbog obilnih padavina i poplava koje su pogodile Pečenjevcu i sela kod Pašine česme, preventivno je evakuisano 11 osoba iz svojih domova. Više od dvadeset domaćinstava je u Pečenjevcu nadomak Leskovca je bilo potopljeno nakon obilnih padavina. Na sednici Vlade Srbije i Leskovac registrovan kao grad gde je zbog elementrarnih nepogoda proglašena vanredna situacija, pored 52 grada i opština u Srbiji.
Na internetu objavljen spisak SNS botova, a na njemu su se našli skoro svi zaposleni u kabinetu gradonačelnika Leskovca, direktori i šefovi gradskih službi. Na pomenutom spisku ima ljudi poput Bobana Ilića ili Slaviše Stojičića koji na najružniji mogući način napadaju političke neistomišljenike. Na objavljenom spisku se nalaze i pr gradonačelnika Cvetanovića Aleksandra Stamenković, narodna poslanica Marija Jovanović, šef Odeljenja za privredu i poljoprivredu Rade Velinov, direktor leskovačke Pijace Milan Stojković, neizbežni Miloš Jovanović i mnogi drugi.
Protestnoj šetnji protiv nasilja u Leskovcu pridružili su se i radnici turske kompanije „Džinsi“koji su dobili obaveštenje o otkazima SMS porukom. Samo nekoliko dana kasnije raazočarali su i protestante, ali i novinare kada su sklopili “dil” na tajnom sastanku sa gradonačelnikom o zapošljavanju nekolicine njih kod novog italijanskog investitora.
Mališa Simić iz Medveđe uhapšen je u ovom mestu zbog nadrilekarstva, obmanjivanja i prevare ljudi. On se sumnjiči da je, od 9. do 13. jula ove godine, u dvorištu svoje kuće bioenergijom navodno lečio više stotina ljudi. Simić je danima na društvenim mrežama postavljao video zapise iz hotela koji je, kako se priča, on sagradio u Medveđi, a na kojima navodno hipnozom leči ljude. Još strašnije je to što se na snimcima vidi da njegovoj manipulaciji veruje veliki broj ljudi. Nakon privođenja je pušten na slogbodu, odakle je pobegao za Francusku, a otuda se hvalio, takođe uživo na internetu, kako ga je oslobodila sudinica iz Lebana koja se „lečila“ kod njega.
only in leskovac pic.twitter.com/Bv9YlHE553
— ALPHA (@kuckakarly) July 12, 2023
Nakon što je video sa Dečjeg karnevala u Leskovcu, na kome jedna devojka simulira izvođenje striptiza uzburkao javnost, Turistička organizacija, kao organizator manifestacije, izvinila se građanima Leskovca i široj javnosti i zamolila za razumevanje za sporni nastup za koji osećaju moralnu odgovornost. Nakon što je javnost od direktora TOL-a zatražila da podnese ostavku, on je podmuklo počeo da se obračunava sa novinarima, optuživao ih za “reketiranje”, pa se na kraju izvinjavao, svestan konsekvenci koje zbog takvih laži može da snosi. Inače, iz gradskog budžeta je za ovogodišnji karneval izdvojeno devet miliona dinara, a Leskovčani koji redovno prate ovu manifestaciju godinama unazad tvrde da je ovogodišnji bio “najslabiji od svih prethodnih”.
Gradonačelnik Leskovca Goran Cvetanović se pobratimio u Meksiku dok Leskovac gori od protesta i skandala. Deo opozicije već danima zamera Cvetanoviću što je odlučio da putuje u Meksiko u trenutku dok mu radnici “Džinsija”, kojima se zatvara fabrika, protestuju ispred Skupštine grada, a u jeku je i medijski skandal zbog simuliranja striptiza na nedavno održanom Karnevalu.
AVGUST – Privrednik Dejan Janković Badala, čije ime se vezuje za prvog čoveka Leskovca tako što mu ovaj preko pobratimskih veza, po rečima opozicije, uglavnom “poklanja” poslove na tenderima, te da navodno zajedno grade zgrade po Leskovcu, kao i to da mu je omogućio kupovinu Parking servisa, nakon dugogodišnje ćutnje odlučio je da progovori u intervjuu koji je dao ekskluzivno za za novinare portala Rešetka i Stav. “Političari će me svojim lažima naterati da odem iz Leskovca i bez posla ostavim 60 ljudi”, zapretio je on.
Izgradnja nove ulice pored gradskog stadiona u Leskovcu, a koja je ponela ime heroja sa Košara Radoša Cerovića, plaćena je bez malo 96 miliona – skoro deset miliona dinara više nego što je to prvobitno planirano. Ulica je otvorena bez uobičajene pompe. Nakon objave ove vesti, na otvaranju novog stadiona zabranjen je ulazak samo uredniku Rešetke Draganu Marinkoviću. Inače, pred sam početak utakmice, kada je voditelj sa razglasa pozvao publiku da pozdravi gradonačelnika Leskovca Gorana Cvetanovića, on je izviždan. Cvetanović je izviždan i drugi put u roku od sat vremena, i to na otvaranju Roštiljijade. Dok je držao kratak govor na otvaranju ove manifestacije dočekali su ga uzvici „Ua!“, „Lopove“ i još sočnih uvreda. Mora se napomenuti i to da je ovaj čovek, na čelu SNS-a, na decembarskim izborima osvojio apsolutnu većinu u lokalnom parlamentu.
Tek što su se smirile strasti, stadion je posetio i Vučić, u sopstvenoj režiji, sa botovskom svitom, ali i opozicionarima koji su ga čekali ispred stadiona.
A ko je zapravo mogao da uđe na sve do sada odigrane utakmice na novom stadionu, to je pak posebno pitanje. U više navrata su karte deljene isključivo SNS pristalicama, a u jednom momentu su nam i deca ostala razočarana jer nisu mogla da prate obećanu im utakmicu reprezentacije.
SEPTEMBAR – Profesor Računarstva i informatike u Gimnaziji Dejan Stanišić, sa 30% od punog radnog vremena, protestovao je danima ispred zgrade Skupštine grada sa transparentom upućenom lično gradonačelniku Leskovca Goranu Cvetanoviću “Mesko, čija je Gimnazija?”, a sve iz razloga jer tvrdi da u ovoj školi ne može da ostvari pun fond časova, iako je svojevremeno za to ispuniop sve moguće uslove. Kako tvrdi ovaj prosvetni radnik, na protest se odlučio zbog nekoretnog odnosa direktorke Dragane Cvetanović prema njemu kao nastavniku. “A protestujem ispred kabineta gradonačelnika jer ceo grad zna da je ona njegova bivša supruga, član SNS-a, te jer mi je rečeno da ne talasam jer dobro znam o čijoj se ženi radi”, kaže za Rešetku Stanišić.
Jovana Dimitrijević, umetnica iz Leskovca, odlučila je da svoje umetničke radove, koji su prošli vrlo zapaženo na beogradskoj izložbi, svojim sugrađanima predstavi tako što je njihove replike okačila pored umrlica jer u njenom rodnom gradu niko nije hteo da ih izloži pošto, kako tvrdi, nije politički podobna.
Prošlo je više od 120 dana kako je jednogodišnja devojčica preminula dan nakon što je smeštena kod hranitelja, a nadležni u Leskovcu se i dalje ne oglašavaju da li je pokrenuta istraga pred Višim javnim tužilaštvom po ovom slučaju. Ni danas, nakon što smo Višem javnom tužilaštvu u Leskovcu uputili pitanja da li je pokrenuta istraga, kao i šta su pokazali konačni rezltati obdukcije devojčice i da li je protiv nekog pokrenuta optužnica i protiv koga zbog kojih tačno sumnji u ovom slučaju, odgovora nema. Poslednju informaciju vezanu za ovu tragediju novinarima Rešetke je dao direktor Centra za socijalni rad u Leskovcu Predrag Momčilović 22. Septembra, koji je kazao da se o slučaju smrtnog ishoda vodi predistražna procedura pred Višim javnim tužilaštvom u Leskovcu, a da obdukcioni nalaz još uvek nije u potpunosti gotov. Podsetimo, jednogodišnja devojčica iz Pečenjevca kod Leskovca smeštena je u hraniteljsku porodicu u selu Šarlince 4. septembra popodne, da bi narednog jutra njenog oca obavestili da mu je ćerkica preminula. Otac je tvrdio da mu je papir o pristanku da preda dete na hraniteljstvo bukvalno podmetnut, dok su u Centru za socijalni rad to negirali.
Goran Cvetanović je podneo ostavku na mesto gradonačelnika. Uveden je Privremeni organ na čijem čelu je ponovo on postavljen. Iz Privremenog organa je izbacio opoziciju. Sve je spremno za predstojeće izbore.
DOBRA VEST: Novčana podrška mladim talentima u Leskovcu je višestruko uvećana. Podrška se do sada kretala u rasponu od 10 do 40 hiljada dinara, a od ove godine će studenti sa prosekom 10 umesto dosadašnjih 40 dobiti 100 hiljada dinara. Sada će studenti sa prosekom od 9 do 9,5 dobiti 40 hiljada dinara, sa prosekom od 9,5 do 9,9 dobiće 50 hiljada dinara. Oni koji će dobiti nagrade zbog pohađanja Istraživačke stanice „Petnica“ dobiće za svaki seminar po 20 hiljada dinara. Za takmičenja na nagrade na međunarodnim i državnim takmičenjima umesto dosadašnjih 30, 20 i 10 hiljada dinara, dobiće 50,40 ili 30 hiljada dinara.
OKTOBAR – Prvi čovek Leskovca, inače u ostavci, iskoristio je priliku da isproba čari i lekovitost blata iz Mrtvog mora koje ima jedinstvene karakteristike poznate već hiljadama godina. Cvetanović je nekoliko dana boravio u Izraelu i Jerusalimu, i to kao deo delegacije čiju posetu je organizovala Eparhija niška. Minut pre početka bombardovanja aerodroma u Tel Avivu, usred početka rata Izraela i Palestine, Cvetanović je sa hodočasnicima uspeo da se poleti avionom i vrati se u Srbiju.
Član Republičkog izvršnog odbora stranke Srbija centar SRCE i predsednik Izvršnog odbora ove stranke u Leskovcu Vladimir Šiškin uhapšen je 3. oktobra zbog organizacije ilegalnog klađenja. Akcija policije odigrala se u staroj kockarnici „Buldog“, u centru Niša preko puta glavne autobuske stanice. U stranci Srbija centar SRCE, gde je Šiškinu samo dva dana ranije poverena odgovrna funkcija u samom vrhu stranke, nisu se oglašavali zvanično o ovom slučaju. Šiškin je nakon toga tvrdio da je ova akcija bila pokušaj njegove političke diskreditacije. Šiškin je svoj politički angažman započeo pre par godina, pre svega u Pokretu slobodnih građana (PSG), da bi ga nastavio u pokretu koji je formirao Zdravko Ponoš. U javnosti je prepoznat kao jedan od najoštirijih kritičara lokalne vlasti i SNS-a uopšte. Ipak, dobri pozbavaoci političkih prilika u Leskovcu tvrde da je slučaj kockanja zapravo kriv za razjedinjenje leskovačkog opozicionog bloka i njihovog lošeg rezultata na decembarskim izborima.
Nikola Aleksić iz Leskovca, zaposleni u portugalskoj firmi „Riamolde – engenharia e sistemas ogranak Leskovac“, saopštio je da je po kazni nadređenog šefa tri meseca puno radno vreme potpuno sam proveo u magacinu sa opasnim hemikalijama iako mu to nije u opisu posla. Da je Nikola bio izložen opasnim materijama ustanovila je i inspekcija rada, kao i da nije prošao obavezne lekarske preglede, te je podnela protiv firme prekršajni postupak.
Tim 42 i Rešetka pokrenuli su OMLADINSKU REDAKCIJU. Tokom prethodna dva meseca desetoro mladih ljudi dobilo je priliku da se oproba u novinarskom poslu i istraži teme koje isključivo njih zanimaju. I svakako, kroz 60 objavljenih tekstova, uspeli smo da saznamo mnogo stvari o alternativnoj muzičkoj sceni, umetnicima, mladim sportistima o kojima se ne piše baš toliko a postižu zavidne rezultate, kafićima i klubovima koje mladi posećuju… Takođe, članovi naše omladinske redakcije bavili su se i ozbiljnim istraživanjima na teme seksualnog i mentalnog zdravlja, zaštitom životne sredine, novostima u razvoju tehnologije, životima običnog čoveka…
U Opštu bolnicu Leskovac stigao je dugo očekivani mamograf. Krajem godine počela je sa radom i magnetna rezonanca.
Aleksandar Vučić je lično doneo novi mamgraf u Leskovac, a ovo je bila prilika da se leskovački novinari izblamiraju pred kamerama ulizivajući se predsedniku u live prenosu:
Roditelji tridesettrogodišnjeg M.J. iz Leskovca, koji je 18. oktobra izazvao saobraćajnu nezgodu, a kojeg su policajci pre toga jurili gradskim ulicama i pokušavali da zaustave automobil koji je vozio, optužili su pripadnike Policijske uprave Leskovac da su prilikom njegovog hapšenja upotrebili meru prekomernu upotrebe sile i naneli mu teške telesne povrede. U službenoj belešci koju je juče PU Leskovac predao njegov otac D.J., navodi se čak i to da je jedan od policajaca, pod nadimkom Keli, u trenutku hapšenja navodno želeo da mu puca u glavu, a u čemu su ga sprečile kolege. U istoj se navodi da su nakon prebijanja njihovog sina policajci prali krvave ruke u privatnom dvorištu u blizini odigranog incidenta. MUP je pokrenuo unutrašnju kontrolu zbog mogućeg prekoračenja ovlašćenja.
Šestoro Leskovčana koji su učestvovali u masovnoj tuči u Radničkom naselju uhapšeno je Aleksincu, a među njima i jedan poznati ugostitelj. Oni su bili u bekstvu. Masovna tuča je izbila u poslednje nedelje u oktobru, uveče, u Radničkom naselju, a u njoj je učestvovalo više od desetoro lica, dok su povređene tri osobe.
NOVEMBAR – Učenici prvog i drugog razreda srednje Medicinske škole u Leskovcu štrajkovali su 14. novembra i nakon četvrtog časa odbili da uđu u svoje učionice jer se u njima, kako tvrde, smrzavaju. Izgradnja toplovoda, koji bi trebalo da obezbedi tople radijatore u ovoj obrazovnoj ustanovi još uvek nije završena, a grejna tela koja su poslata iz opštine su nedovoljna da pokriju sve učionice i kabinete. Nakon štrajka učenika, direktorka ove obrazovne ustanove Marija Savić optužila je svoje učenike da lažu, a uredniku portala Rešetka zbog pisanja o ovom događaju poručila da je pristrasan i neprofesionalan. Radovi na izgradnji toplovoda ka Medicinskoj školi u Leskovcu počeli su 25. oktobra, a rok za završetak je bio 10 dana. To znači da je trebalo da radijatori budu topli još 5. novembra.
DECEMBAR – Rešetka i Stav su krenuli sa emitovanjem nove emisije UNAKRSNO REŠETANJE. Producent i montažer emisije Marko Ranđelović tvrdi da je ovaj zajednički projekat političku scenu Leskovca “okrenuo naglavačke” zbog oštrine pristupa i veoma direktnih pitanja koja se do sada nosiocima vlasti i liderima opozicije nisu postavljala.
“O tim intervjuima se priča na ulici, po fabrikama, kao i o najavama za iste. Ljudi jedva čekaju da ih pogledaju, tako da je ove prve četiri emisije odlgedalo preko 100.000 ljudi, što je za sredinu kao što je Leskovac nezapamćeni uspeh. Toliki da su drugi već počeli bezuspešno da nas plagiraju. A druga interesantna stvar je da, kada se sve završi i kamere pogase, mi od tih ljudi sa kojima su novinari razgovarali trpimo pritiske i optužbe. Tako, kada smo završili intervju sa Goranom Cvetanovićem, optuživali su nas da nas je tu poslao Nenad Zdravković. Posle intervjua sa Zdravkovićem smo optuženi da nas je kod nejga poslao aleksandar rangelov, a kod Rangelova da nas je poslao Cvetanović… I tako u krug. U svakom slučaju, to nas ne sprečava da nastavimo daalje, a format će, obećavam gledaocima, biti još bolji tek nakon izbora”, zaključuje Ranđelović.
A šta bi softverom e-uprave, za 50.000 eura?
Pa ne mogu ljudi da se sete bas svakog marifetluka SNS sekte. Nesto im i promaklo u moru toga.
Sve u svemu i kada sve saberes katastrofa godina kao i onih 10-15 pre nje a i naredne 4.
Podelila braća, šta bi drugo?!
E Šiškine ,sve upropastiš.