Kritičkim medijima nije odobreno praćenje svečanog otkrivanja spomenika patrijarhu Irineju

Printscreen / TV Xpam

Kritičkim medijima nije odobreno praćenje svečanog otkrivanja spomenika preminulom patrijarhu srpskom Irineju u subotu 22. aprila u porti Sabornog hrama u Nišu, u kojem će učestvovati i aktuelni patrijarh Porfirije.

Eparhija niška, kako prenosi Danas, njima nije dostavila obaveštenje o akreditaciji, ali ni Televiziji N1, televiziji, portalu i novinama Nova, portalu Južne vesti i još nekim nezavisnim medijima, te oni nisu mogli da se prijave za praćenje događaja koji je Srpska pravoslavna crkva označila kao “veliki”.

Naš list je imao uvid u interni “predlog spiska medija za akreditaciju” Niške eparhije, na kojem se nalaze RTS i bezmalo isključivo provladini nacionalni, regionalni i lokalni mediji, među kojima i tabloidi.

U predlogu se nabraja da bi trebalo akreditovati novinare dopisništva Radio televizije Srbije, Radio televizije Vojvodine i Radio Beograda, koji su inače po zakonu javni servisi, dve privatne televizije, pet nacionalnih novina, među kojima i Kurira, Informera i Telegrafa, četiri regionalne televizije sa juga zemlje, te četiri televizije i jednih novina iz Niša.

Predlaže se i akreditacija tri niška portala, od kojih je jedan Gradski portal 018, čiji je osnivač i odgovorni urednik Nikola Panić, aktivista Srpske napredne stranke.

Prema našim izvorima, predlog je „skoro u potpunosti realizovan“.

U dopisu Radija Pravoslavne eparhije niške “Glas”, selektivno prosleđenom jednoj grupi medija u ime eparhije, oni se pozivaju na akreditaciju “za veliki događaj za Grad Niš i Eparhiju nišku, otkrivanje spomenika blagopočivšem patrijarhu Irineju”, koji će se održati sutra, sa početkom od 12 časova.

Prijave za akreditovanje mogu se slati do 20. aprila u 12 časova na mejl radija, piše.

“Osvećenje spomenika izvršiće patrijarh srpski g. Porfirije. Programom nije predviđeno davanje izjave”, glasi obaveštenje za medije kojima je upućen dopis, a koje nisu mogli zvanično da saznaju oni koji ga nisu dobili.

Tamara Filipović Stevanović, generalna sekretarka NUNS-a, kaže da Crkva jeste odvojena od države i ima samostalnost u odlučivanju, ali da to ne znači da je iznad zakona države u kojoj postoji i deluje.

“U ovom slučaju reč je o diskriminaciji i selektivnom pristupu u obaveštavanju novinara, a samim tim i otežavanju rada i direktnom pritisku na novinare i redakcije. Diskriminacija novinara, urednika i medija po bilo kom osnovu je zabranjena članom 4. Zakona o javnom informisanju i medijima”, kaže ona za Danas.

Generalni sekretar UNS-a Nino Brajović dodaje da ovaj Zakon “zabranjuje svaki vid neposredne ili posredne diskriminacije novinara ili urednika medija prema njihovoj političkoj opredeljenosti i uverenju”, a da on važi i za organizatore događaja.

“Zabranu diskriminacije nalažu, osim Zakona, i dobri običaji i praksa da su mediji dobrodošli svakome ko želi da promoviše neku svoju aktivnost, a otkrivanje spomenika patrijarhu Irineju to jeste. Na taj način treba poštovati čitaoce, slušaoce i gledaoce svih medija, i kao građane i kao vernike”, kaže Brajović za Danas.

Patrijarh Irinej (1930- 2020) se nalazio na čelu SPC od 22. januara 2010. godine do 20. novembra 2020, kada je preminuo posle borbe sa koronavirusom. Bio je episkop niški 35 godina, od 1975. do 2010.

Autor spomenika patrijarhu Irineju je vajar Zoran Ivanović, redovni profesor Fakulteta primenjenih umetnosti Univerziteta umetnosti u Beogradu, koji je između ostalog izradio spomenik kralju Aleksandru Karađorđeviću na istoimenom trgu u Nišu. Napravljen je zahvaljujući donaciji Kluba privrednika grada Niša i Kopnene vojske Srbije.

Pratite REШETKU na Facebook, Instagram, X (Twitter) i TikTok mreži. Budite uvek u toku!

Pretplati se
Obavesti o

Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi, kao i netoleranciju svake vrste neće biti objavljeni. Prilikom pisanja komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao ni komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, odnosno nisu stavovi redakcije Rešetka portala.
Za više informacija pogledajte Pravila korišćenja.

4 Komentara
Najstarije
Najnovije Najviše glasova
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare

Pošto ima nas još dosta pravičnih, ne botova, onih kojima smeta nepravda, korupcija i sl. Nema veze sa temom, Rešetka i ne mora da objavi ovaj komentar, bitno je da vide… Uglavnom, da li može da se ispitaju navodi, a mnogi ljudi iz mog okruženja mi govore da se upis deteta u vrtić, državni „završava“ kod direktorke PU, zgrada 1001 Radost i da je tarifa 300 e? Već od 4 čoveka čujem isti iznos i da nakon toga „nema problema“ te i da je „vrlo ljubazna“?.
Takođe, pitala bih, da li je normalno ili umobolno da privatni vrtić Zvončica rekoše mi, košta mesečno roditelje vrtoglavih 9.500 din!!! I koji je to organizovani kriminal vlasti sa privatnim biznismenima koji još imaju subv. od grada i dokle ćemo ćutati više??
Ni drugi ne zaostaju te je cena oko 8.000 mesečno Vil i dr.

Hvala.

neka odrede i 200e mesecno pa ko voli nek izvoli ali molim da se kriminalci ne subcencionišu iz gradskog budžeta

zvali smo i komunalnu i regularnu policiju kao savesni građani. Novinari mogu da nam pomognu tako što će izveštavati više o ishodima ovakvih krivičnih dela ne samo o činjenju istih. Možete da nam pomognete tako što ćete nas izvestiti o ishodu odnosno rezultati a ishoda izlaska na teren dve pomenute službe.
Muzika trešti ko u indiji a crni dim je vidljiv još od pumpe u Radničkom naselju.