Još pre četiri meseca kaparisao sam deset metara ogrevnog drveta kod jednog leskovačkog prodavca po ceni od 50 evra po kubiku, ali kada ih je prošle nedelje doterao, morao sam da ih platim po novoj ceni od 75 evra, kaže za Rešetku N. Dimitrijević.
Kako navodi, prodavac ga nije upozorio da inflacija može da “pojede” ugovorenu cenu.
“Ali nisam se raspravljao i svađao. Platio sam čoveku koliko je tražio. Bolje i to nego da ostanem bez drva za zimu”, komentariše ovaj Leskovčanin.
Njegov problem nije usamljen, i pored sve kontrole prodavaca na pijacama i prodavnicama šitom Srbije.
“Pojedini prodavci peleta pronašli su način da zarade više i zaobiđu ograničene cene koje je uvela Vlada Srbije. Pošto im maksimalna cena od 38.000 dinara nije dovoljna, trgovci sada naplaćuju ogromne sume za prevoz, pa tona peleta košta i 43.000 dinara”, piše Kurir.
Zbog kršenja odluke o ograničenoj ceni tržišna inspekcija ovih dana „češlja“ stovarišta i do sada je napisano više od 60 kazni.
Na ovakvo poslovanje pojedinih firmi u Beogradu ukazao je Milan S., koji je na Smederevskom putu naručio pelet i platio ga papreno.
“Poručio sam dodatnu tonu peleta da se obezbedim za zimu jer je u mom domaćinstvu to jedini izvor grejanja. Kada sam rezervisao pelet, rekli su mi da košta 38.000, kao što je država i ograničila cenu. Posle nekoliko dana su me pozvali sa stovarišta i javili da je pelet stigao, a onda je usledio šok. Bez pardona su me, tek kada je već sve bilo gotovo, obavestili da za dostavu moram da platim još 5.000 dinara i da me sada tona peleta zapravo košta 43.000 dinara”, ogorčen je Milan.
Kako kaže, ovakvu naplatu trgovci pravdaju objašnjenjem da pelet uvoze iz Crne Gore.
“Rekli su mi da pelet nabavljaju u Pljevljima, i to po ceni od 300 evra, pa onda kao ne mogu da ga prodaju za ‘samo’ 38.000 dinara… Razumem ja njih, ali nije u redu da bukvalno dovode ljude pred svršen čin, jer znaju da peleta nema nigde. I ovo sam jedva uspeo da naručim i naravno da sam skuplje platio, moram, šta ću…”, kaže on.
U Srbiji peleta ima na 80 odsto prodajnih mesta, dok ga na 20 odsto prodajnih mesta nema ili ga sklanjaju i pokušavaju da prodaju po višoj ceni, zbog čega reaguje tržišna inspekcija.
Dosad je napisano više od 60 prekršajnih prijava. U Ministarstvu energetike kažu da inspekcije nastavljaju da proveravaju i proizvođače peleta i skladišta i da se neće tolerisati ni najmanji propusti.
Platio sam 47.000 za tonu.