Počelo proširenje deponije u Željkovcu, iako je procenjeno da se na njoj može desiti niz opasnosti po zdravlje stanovništva

Iako je Studija o proširenju deponije Željkovac nadomak Leskovca, kojom gazduje „PWW“, dokazala da se na njoj može desiti niz opasnosti usled nekontrolisanog paljenja deponijskog gasa i izazivanja požara i eksplozije, kao i usled izlivanja hemikalija za tretman procednih voda iz same deponije, te da u samom otpadu mogu biti prisutni teški metali koji su toksični za biljke, životinje i čoveka ukoliko se nađu u lancu ishrane – počelo se sa njenim daljim eksploatisanjem.

Kako je na današnjoj konferenciji za novinare kazao direktor ovog preduzeća Slavoljub Nisić, ona je proširena za sada toliko da u naredne dve i po godine može da primi još 365.000 kupika otpada.

„Trenutno se na tom mestu izvode radovi, koji teku po planu. Na pet godina radi novi iskop kaseta, oblaganje folijom, kanalizacija i odvodne cevi. Nakon toga se počinje sa eksploatacijom. Imamo 90 hektara i radimo fazno“, kazao je Nisić.

Novinar Rešetke je Nisića podsetio na ovu Studiju u kojoj se navodi i to da postoji opasnost i od toga da u samom otpadu mogu biti prisutni teški metali koji su toksični za biljke, životinje i čoveka ukoliko se nađu u lancu ishrane.

Međutim Nisić je ostao kategoričan pri tezi da tamo nema nikakve opasnosti niti opasnog otpada, za šta ih je optuživala opozicija u lokalnom parlamentu.

„Tačno je da sav takozvani opasan otpad iz komunalnih kontejnera ide na deponiju, ali se ne dovozi šleperima i kamionima, već svaki otpad koji dođe mora da ima analizu otpada od strane laboratorije. On se na poseban način i zbrinjava, da li ide na deponiju uz komunalni otpad, opasan ili neopasan otpad. U bolnici imamo opasne špriceve i to je opasan otpad, a posle tretmana postaje neopasan otpad sa mogućnošću zbrinjavanja na našoj deponiji i takav otpad postoji“, istakao je Nisić.

Inače, da se svakog meseca na desetine tona opasnog otpada odlaže na deponiju Željkovac u Leskovcu, zaključak je gradske Komisije za praćenje dovoženja komunalnog čvrstog otpada.

„Mi takav papir nikad nismo dali Gradskoj upravi za zaštitu životne sredine“, naglasio je Nisić.

Podsetimo, Nenad Zdravković iz opozicione GG “Za Leskovac – Zajedno” upozorio je da je samo u 2017. godini na deponiji Željkovac odloženo 1.347 tona opasnog otpada iz cele Srbije, te nabrajao kako su na tom mestu otpad odlagale firme “Olimpis SRB DOO” iz Niša, “Beogradske elektrane”, “Knauf” iz Surdulice, “Leoni” iz Prokuplja, “Pionir” iz Paraćina…

“To je samo u toj godini 1.347 tona opasnog otpada, a ne građevinskog i čvrstog komunalnog otpada, kako je ugovoreno sa PVV-om. To je pljačka neviđenih razmera i prava ekološka katastrofa”, upozorio je tada Zdravković, pa priložio pomenuti papir, koji vam ponavljamo na uvid iz naše arhive.

U proširenje deponije “Željkovac”, 2018. godine, zajedno sa postrojenjem za prečišćavanje otpadnih voda, uloženo je oko tri miliona evra a danas kapacitet deponije iznosi oko 360 hiljada kubika.

Gradonačelnik Leskovca Goran Cvetanović je tada rekao da je “odlagalište izgrađeno po savremenim standardima” i da “ izvođači garantuju bezbednost, odnosno garantuju da opasnosti po stanovnike i širu životnu okolinu nema”.

Generalni direktor PVV-a Slobodan Cvetković tvrdio je tada da se na deponiji Željkovac ne odlaže medicinski i drugi opasan otpad i da su oni koji to zlonamerni.

Pratite REШETKU na Facebook, Instagram, X (Twitter) i TikTok mreži. Budite uvek u toku!

Pretplati se
Obavesti o

Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi, kao i netoleranciju svake vrste neće biti objavljeni. Prilikom pisanja komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao ni komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, odnosno nisu stavovi redakcije Rešetka portala.
Za više informacija pogledajte Pravila korišćenja.

1 Komentar
Najstarije
Najnovije Najviše glasova
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare

I ne daj Bože, desi se neki akcident? Kome ići na kuću? Svi će reći, sve je po zakonu uradjeno! Ovo me podseti na hemikaliju PHOA, koja se nalazi u teflonu, a koja je direktno dovedena u vezu sa 4 tumora kod ljudi! Preko 60. godina je firma Dupont, odlagala kancerogene supstance nepropisno i izlivanjem istih je ugrozila stotine hiljada gradjana direktno, i stotine miliona ljudi indirektno (dokazano da zagrevanjem teflona dolazi do oslobadjanja štetne supstance, koja izaziva rak kod ljudi! Dakle, ako imate posudje od teflona, odmah u kantu! Ukucajte za proveru na guglu, ili pogledajte film Mutne vode, snimljen po istinitoj priči!). Dakle, oni su zaradjivali milijardu dolara godišnje, a krili su sopstvena istraživanja koja su dokazivala da je štetan po okolinu i zdravlje ljudi. Još otpad skladištili u neuslovnim buradima i odlagali i zakopavali u zemlju! I tvrdili da je sve po zakonu!? Ne znam, pade mi na pamet…