Nakon današnjeg puštanja u probni rad Linije vode, posle devet meseci probnog rada, očekuje se da u potpunosti proradi Postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda u Leskovcu, te da se fekalije više ne izlivaju u Južnu Moravu.
Kako je objašnjeno, Prva tri meseca će obuhvatiti pripremne aktivnosti, potpunu automatizaciju sistema mašinske i elektro-opreme preko SKADA sistema, formiranje kompletne biologije na procesnoj liniji objekata linije vode
“Do šest meseci će trajati optimizacija rada bioloških reaktora i početak proizvodnje viška mulja u Liniji mulja kako bi se omogućilo pušzanje u rad ovih objekata za šta će biti izdvojeno dodatnih 47,5 miliona dinara. Od 7. do 9. meseca – upravljanje radom objekata linije vode (I faza) uz proces njihovog usklađivanja sa radom objekata linije mulja (II faza)”, rečeno je danas.
Gradonačelnik Leskovca Goran Cvetanović je ovom prilikom kazao da je ponosan što će nakon realizacije ovog projekta Leskovac biti uvršten u red ekološki osvešćenih gradova.
“Posao zaštite životne sredine i podizanja ekološke svesti je važan i nimalo lak. Puštanje postrojenja u rad je pokazatelj da smo na dobrom putu, jer očuvanje životne sredine oblast kojoj posvećujemo dosta pažnje“, kazao je on.
Podsetimo, preko Ministarstva za zaštitu životne sredine za završetak ovog projekta obezbeđeno je 42,5 miliona dinara. Nakon što je uspešno izgrađen kolektor u koji je Vlada Republike Srbije uložila 464 miliona dinara, izgradnje Linije vode u koju je uloženo 10,4 miliona evra, kao i Linije mulja koja je koštala 497,5 miliona dinara, te brojnih administrativnih, tehničkih i tehnoloških procedura, napokon će biti omogućeno prečišćavanje otpadnih voda na teritoriji grada Leskovca.
Izgradnja kolektora počela je još davne 2006. godine, a on nije uspeo da bude završen zbog ulegnuća cevi na trasi dugoj više od pet kilometara.
Izgradnju Centralnog postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda, sa oko 10,6 miliona evra, finansirala je EU, pet miliona obezbedila je Vlada Srbije, dok je od holandske organizacije ORIO stigla donacija od oko osam miliona evra – za proširenje kanalizacione mreže u 22 naseljena mesta. Ali, realizacija tog posla bila je uslovljena popravkom glavnog gradskog kolektora, koji bi svu otpadnu vodu trebalo da dovede do novog postrojenja. Lokalna samouprava je ovaj, ali i industrijski kolektor gradila više od tri godine – uz pomoć kredita od 1,2 miliona evra, koji je refinansiran 2010, a otplaćen tek skoro.
U to vreme su je pokrenuta istraga, podnošene su i krivične prijave, ali za nju niko nije odgovarao.
Da bi projekat počeo da se privodi kraju poreski obveznici su opet izdvoijili novac i to 42,44 miliona dinara. Zapravo, toliko je Ministarstvo zaštite životne sredine dodelilo Leskovcuaneksom ugovora za puštanje u rad novog kolektora, koji je imao neslavni pokušaj izgradnje.
Dal ce jednom početi izgradnja kanali. mreze. U Vinarcu je uradjena glavna mreza i sad se priča da nema tehničkih uslova da se zakači na gradsku, znači čekamo još 20 godina, dotle će se udavio u g… a koja plutaju po kanalima pored puteva, grozno
Pred izbori uvek sve proradi!