Gradonačelnici Niša Dragana Sotirovski, odgovorila je na prosleđena pitanja novinara Rešetke da su zakupci na Cvetnoj pijaci sami sebi postavili rok da se isele, i to ped dana nakon što se počelo sa njenim rušenjem.
Na naše pitanje da li je primereno da se gaće i hemija prodaju kraj sira, povrća i voća, u svom odgovoru napisala je da se to radi na svim pijacama u svetu.
POVEZANO:
Haos zbog rušenja Cvetne pijace: Zakupcu pozlilo, tezge sa gaćama i sirom jedna do druge…
“Tri grupe zakupaca sa kojima sam kao gradonačelnica razgovarala u prisustvu Tržnice, same su davale rokove za iseljenje, počev od 20. januara do 10. februara. Dali smo im, kao odgovorna vlast i 5 dana preko tih rokova zbog kovida i eventualne izolacije zakupaca. Dakle, sami su sebi dali rok, a zajedno smo utvrdili poslednji rok”, navela je Sotirovski u odgovoru i dodala da ništa nije obećala zakupcima.
Ona je istakla da je preseljenje na takozvanu Bulevarsku pijacu omogućeno onim zakupcima koji su to hteli.
“Dakle, bez ikakve prisile, na dobrovoljnoj bazi ko je želeo da posao nastavi na novoj lokaciji, to je mogao da uradi. Većina je želela da ostane unutar zelene pijace pored autobuske stanice, pa je u dogovoru sa Tržnicom birala lokaciju i na vreme rezervisala svoju poziciju”, gradonačelnicin je odgovor na naše pitanje zašto nije ispunila obećano da će im ponuditi tri lokacije da se izmeste.
Ostali smo uskraćeni za odgovor hoće li neko da vrati pare zakupcima, pošto su oni uplatili zakupninu za ceo februar i Sotirovski nas je uputila na JKP “Tržnica Niš” kojem smo u isto vreme kada i gradonačelnici poslali pitanja, ali još nismo dobili odgovore.
“Što se tiče primerenosti prodavanja ‘veša, odeće i sl. kraj tezgi s voćem i povrćem’, kako navodite, smatram da je to više primereno jer gotovo sve pijace, ne samo u Nišu, već i širom sveta uz tezgi sa hranom imaju i deo za prodaju razne robe, no da se donji veš, odeća i slična roba prodaju pored istorijskog spomenika, zapravo spomenika kulture od izuzetnog značaja koji na tom prostu postoji 2 milenijuma. Ako je Tvrđavu svojom odlukom Skupština Srbije zaštitila još daleke 1979.godine, ne vidim razlog zbog koga mi danas ne možemo novim generacijama da ostavimo ono što su neke starije generacije nama ostavile. Otvaranjem ‘Beogradske kapije’ i zaštitom romskog svetilišta, groba Zahide Badže činimo važnu stvar za kulturu Niša i Srbije.Svako dobro”, objasnila je Sotirovski.
U međuvremenu, zakupci su sada na Zelenoj pijaci, gde je nastao pravi krkljanac, tezge su tik jedna uz drugu, ne poštuju se mere, ili kako je prošle nedelje jedna od prodavačica rekla: “Sada su u Kambodži”.
Ako ništa drugo, barem se ovaj posao lokalne niške vlasti završio i pre roka. Za razliku od rekonstrukcije glavnog trga, mosta, pokretnih stepenica na ulazu u Podzemni i na primer javnih toaleta kod glavnog mosta i na Čairu, ovo se rešilo ekspresno. Ljudi su u dva dana isterani posle dve decenije, a pijaca je srušena.
B.Roganović