Evropski lideri su prihvatili indirektno upozorenje Mete da će zatvoriti svoje Instagram i Fejsbuk operacije širom Evrope ako ovaj gigant više ne bude mogao da obrađuje podatke Evropljana na američkim serverima.
Robert Hebek, nemački ministar ekonomije, istakao je za Blumberg: „Nakon što su mi hakovali profile, živeo sam bez Fejsbuka i Tvitera četiri godine i život je bio fanstastičan.“
Zajedno sa svojim francuskim kolegom, ministrom finansija, koji je dodao: „Mogu potvrditi da je život bez Fejbuka dobar i da smo živeli bez ove mreže jako dugo. Tehnološki giganti moraju da shvate da će se Evropu ne mogu da ucenjuju i da ćemo zadržati svoj suverenitet“.
Oni su odgovarali na pitanja u Parizu povodom najave Mete da Fejsbuk i Instagram više neće moći da posluju u Evropi zbog novih odluka EU o privatnosti.
„Evropska unija je odgomno tržište sa mnogo ekonomske moći i jedinstva i ne može nas nešto ovako zaplašiti“, dodao je nemački ministar Hebek.
Kompanija Meta saopštila je pre nekoliko dana da razmatra povlačenje sa evropskog tržišta, ako više ne bude mogla da čuva, obrađuje i razmenjuje podatke evropskih korisnika sa Sjedinjenim Američkim Državama.
Meta navodi u podnesku koji je podnela Komisiji za hartije od vrednosti (SEC) u SAD da razmišlja o povlačenju sa evropskog tržišta i da će sve zavisiti od „Šrems II“ presude.
U julu 2020. godine mehanizam prenosa ličnih podataka Evropljana u Sjedinjene Američke Države ili takozvani „štit privatnosti“ je proglašen nekazonitim u EU.
Ovaj sporazum je američkim vlastima dao pravo da prikupljaju lične podatke o subjektima u Evropskoj uniji bez adekvatnih zaštitnih mera. “Štit privatnosti” je na snazi i u Srbiji.
Facebook preti da će se jednostavno potpuno povući iz Evrope ako više ne bude u mogućnosti da deli podatke o evropskim korisnicima sa svojim američkim operacijama, aplikacijama i data centrima.
Iz Mete su dodali za CNBC da nove odluke EU onemogućuju poslovanje Instagrama i Fejbuka u Evropi i mogu negativno da utiču na njihovo poslovanje, finansije i rezultate.