Svi vakcinisani građani iz Jablaničkog okruga uskoro će moći potpuno besplatno da se testiraju na antitela, saopštio je direktor Opšte bolnice Leskovac Nebojša Dimitrijević.
On je na današnjoj sednici Štaba za vanredne situacije najavio da uskoro stižu najkvalitetniji testovi i da će građani moći da se jave Bolnici i Domu zdravlja, a testiranje će moći da se vrši i u zavodu za javno zdravlje. Testiranje na antitela za sada se vrši samo u privatnim laboratorijama i to po ceni od 2.000 dinara.
Infektolog Ivan Sokolović je apelovao na stanovništvo da se pridržavaju mera, izbegavaju kontakte i obavezno se vakcinišu kako bi se smanjilo širenje zarazne bolesti. On je izneo podatak da je do sada dato 35.064 doza vakcina, a revakcinisano 14.496 lica.
„Iako je u toku vakcinacija stanovništva napominjemo značaj poštovanja svih protivepidemijskih mera Kriznog štaba Vlade Republike Srbije i grada Leskovca, a posebno izbegavanje broja kontakata, nošenje zaštitne maske, održavanje fizičke distance i redovne higijene ruku. I dalje nastaviti rigorozne kontrole sprovođenja propisanih mera od strane nadležnih organa na teritoriji grada sa posebnim akcentom na ugostiteljske objekte“, naglasio je.
Broj novoobolelih lica raste i danas. Od 202 pristigla rezultata U Leskovcu 32 pozitivna. U bolnici je smešteno 105 pacijenata, iz Leskovca 69, bilo je 14 prijema, a 9 pacijenata je otpušteno iz bolnice. Dva pacijenta su upućena u Kovid centar u Kruševcu. Na kiseoniku je većina hospitalizovanih, čak 81 pacijent, a na respiratoru 3.
“Pohvalno je što naši sugrađani smatraju ozbiljnost situacije i koriste mogućnost vakcinisanja bez zakazivanja. Potrudili smo se da im približimo punktove i pored otvorenih danas ćemo pokrenuti punktove u pečenjevačkom i brestovačkom kraju. U svim ambulantama gde se postupak obavlja postoji veliko interesovanje građana“, prokomentarisao je gradonačelnik Leskovca Goran Cvetanović.
Gradonačelnik je naglasio da je za ovih godinu dana koliko je prošlo od proglašenja vanredne situacije zbog globalne epidemije zarazne bolesti kovid-19 čitav krizni štab svojim radom i odlukama nastojao da se širenje virusa korona smanji i da javnost dobija blagovremene i tačne podatke o situaciji.
„Podsetiću vas da smo u prethodnih godinu dana organizovali rad kol centra za pomoć najstarijim sugrađanima. Pomoglo nam je 420 volontera koji su primili preko 9000 poziva i preko 4000 puta izašli na teren. Rad gradskih i republičkih službi bio je organizovan tako da ne ugrožava zdravlje ljudi, vršila se redovna dezinfekcija javnih površina, u saradnji sa stručnjacima iz Rusije i lekarima iz viših zdravstvenih institucija organizovao se rad Opšte bolnice i Doma zdravlja. Primili smo veliku pomoć od preduzetnika i pojedinaca, na čemu smo svi zahvalni. Pregovarali smo sa odgovornima u fabrikama kako bi smanjili broj obolelih u njihovim preduzećima. Dobili smo opremu za novoformiranu kovid bolnicu i to dezinfekciona sredstva i medicinsku apataturu – tri klinička, šest mobilnih respiratora, dva rendgen aparata, gasni analajzer i deset monitora za praćenje vitalnih funkcija. Zahvaljujući ovoj pomoći, leskovačka bolnica sada ima 16 respiratora. Ta pomoć je omogućila da bolnice od početka formiranja brine o više od 2500 pacijenata. Nažalost, iz ove bitke nismo izašli bez gubitaka. Mnogi su izgubili svoje najmilije i njih ćemo se zauvek sećati“, poručio je Cvetanović.