Uzrok siromaštva građana Srbije su milijarde evra potrošenih bez konkurencije

Iz godine u godinu pljačka javnih finansija tj. novca svih građana Srbije od strane SNS kartela se nastavlja, a to pokazuje i najnovije istraživanje Topličkog centra za demokratiju i ljudska prava. U prvih sto najvrednijih ugovora koje su država i lokalne samuprave zaključile u 2020. godini u vrednosti od gotovo tri milijarde evra (2.785.905.625,00 evra) prosečan broj iznosio je 1,27 ponuđača po ugovoru, dok u 79 od 100 najvrednijih ugovora konkurencije uopšte nije ni bilo, već je u ovim milionskim poslovima učestvovao samo jedan ponuđač. U prethodnoj, 2019. godini, taj broj koji pokazuje zarobljenost tržišta jedne zemlje i praksu „nameštanja tendera“, tajnih provizija i zaključivanja milionskih ugovora slobodnom pogodbom iznosio je 1,47 ponuđača po ugovoru i očito u Srbiji pada svake godine. Najveći broj tih ugovora zaključila je država na međunarodnom tržištu bilateralnim ugovorima bez tendera, a među njima je najvredniji onaj zaključen sa odlazećom Makronovom Vladom u iznosu većim od 580 miliona evra.

Takođe, iz godine u godinu pojavljuju se iste firme koje sa državom na ovaj način, bez konkurencije, zaključuju ugovore. U 2020. godini najvrednije ugovore (javne nabavke i javno-privatna partnerstva) zaključile su Naftna industrija Srbije a.d. Novi Sad – 151.041.874 evra, Niš ekspres a.d. Niš – 65.724.386 evra, Termomont d.o.o. Beograd – 64.402.168 evra, MPP Jedinstvo a.d. Sevojno – 40.793.502 evra i Kompanija Dunav osiguranje a.d.o. Beograd – 37.053.523 evra. Dok broj ponuđača po ugovoru u javnoj potrošnji u Srbiji pada iz godine u godinu, istovremeno raste indeks percepcije korupcije u javnom sektoru , pa je od 2019. godine kada je Srbija bila na 91. po indeksu korupcije, u 2020. godini Srbija rangirana još gore i bila na još višem 94. mestu po stepenu korupcije među 180 zemalja.

Ove dve brojke – broj ponuđača po ugovoru i stepen korupcije – uvek su u uzajamnoj vezi, i pokazuju stepen organizovane pljačke građana koji su iz godine u godinu sve siromašniji, dok Srbija pada u dužničko ropstvo sa trenutnih 30 milijardi evra duga.

Dveri su mnogo puta upozoravale da se čudovišni, i u Evropi najdublji jaz između obogaćene političke elite u Srbiji i njenih osiromašenih građana, stvorio upravo zbog ovog kriminalnog zarobljavanja tržišta javnih finansija. Prelivanje para iz budžeta i javne potrošnje u privatne džepove SNS kartela se ubrzava, a monopol se sa finansijskog tržišta prenosi na političko tržište i dovešće do potpunog uništenja političke konkurencije, a tada i vlasti SNS kraja neće biti.

Ova pljačkaška mašinerija nije izum SNS-a, ona postoji decenijama, ali je aktuelni režim sa zarobljenim institucijama to otimanje javnog novca usavršio do apsurda.

Osiromašeni građani moraju postati svesni da svojim novcem finansiraju sopstvenu propast i bekstvo svoje dece iz zemlje. Iz siromaštva u koje svakim danom tonu sve dublje, građani Srbije se mogu spasti ne samo promenom vlasti, već promenom čitavog korumpiranog sistema, a izbori u proleće 2022. godine su jedna od poslednjih prilika za tu promenu.

prof. dr Tamara Milenković Kerković
Potpredsednik Dveri


Objavljeni tekst ne podrazumeva i stav redakcije portala, već lično mišljenje autora komentara.

Pratite REШETKU na Facebook, Instagram, X (Twitter) i TikTok mreži. Budite uvek u toku!

Pretplati se
Obavesti o

Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi, kao i netoleranciju svake vrste neće biti objavljeni. Prilikom pisanja komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao ni komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, odnosno nisu stavovi redakcije Rešetka portala.
Za više informacija pogledajte Pravila korišćenja.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare