Leskovačku 2024. godinu obeležile su tragedije, protesti i blokade hrabrih srednjoškolaca, velike afere i traženje ostavke gradonačelnika Leskovca zbog umešanosti njegovih najbližih saradnika u iste. Otrovao nas je veliki požar, a da ni dan danas ne znamo šta smo udisali. Pričalo se i o nameštanju utakmica, a godinama nam je počela ni manje ni više nego lažnim obećanjem predsednika Vučića.
Ovo je presek najvažnijih događaja, po mesecima, koji su obeležili godinu za nama.
JANUAR
Godina na jugu Srbije je počela tako što je predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio da uskoro jedna velika kompanija stiže u Leskovac. „Veliku vest imamo za Leskovac. Uskoro stiže jedna ‘bio-teh’ velika kompanija sa ogromnom investicijom. Neće to biti u broju zaposlenih previše ili dovoljno, ali će u svakom slučaju biti izvanredan podstrek za visoko kvalitetne, kapitalne intenzivne tehnološke investicije na jugu Srbije“, istakao je Vučić. Naravno, to uskoro se do kraja godine nije desilo.
Preminulaje osamdesetdvogodišnja Stana Zdravković, kojoj su u Službi hitne pomoći Doma zdravlja Leskovac odbili da ukažu pomoć a unuke koji su pozvali 194 psovali i izvređali. Ova vest uznemirila je javnost, a iz uprave ove zdravstvene ustanove su kazali da je pokrenut disciplinski postupak protiv osobe koaj se javila na telefon. Takođe, medijima su počeli da se javljaju građani koji su se žalili i tvrdili da su imali slične neprijatne situacije sa zdravstvenim radnicima u ovoj službi.
Samo u januaru mesecu tri slabija zemljotresa pogodila su Leskovac. Nakon toga, potresi su počeli da se nižu jugom Srbije, od Vranja, preko Prokuplja, do Niša. Seizmolozi i dalje tvrde da nema mesta panici.
FEBRUAR
Gradonačelnik Leskovca Goran Cvetanović (SNS) se upisao u istoriju leskovačke politike kao čovek koji je po peti put izabran za ovu funkciju. “Želja mi je da svojim predanim radom ostavim trag koji će mi omogućiti da i kada više ne budem na funkciji s ponosom i čiste savesti mogu da prošetam svojim gradom i da komuniciram sa svima i kao prijatelj i kao sugrađanin”, izjavio je on.
Kako se hrane deca u leskovačkim državnim vrtićima postala je goruća tema u februaru nakon što je Predškolskoj ustanovi “Vukica Mitrović” prosleđen negativan izveštaj nutricionista. Udruženje nutricionista-dijetetičara predškolskih ustanova Srbije otkrilo je niz problema koji ukazuju na kršenje zakonskih propisa. Direktorka leskovačkih državnih vrtića tvrdi da je ovo orkestrirana kampanja protiv ustanove i da se niko od roditelja do sada nije žalio na ishranu. A u izveštaju se navodi da ishrana dece ne udovoljava zahtevima Pravilnika o bližim uslovima i načinu ishrane dece u predškolskim ustanovama, kako je propisano Službenim glasnikom RS br. 39/2018.
Grad Leskovac zauzeo je, verovali ili ne, prvo mesto kao najprivlačniji mali grad za investitore u publikaciji britanskog Fajnenšel tajmsa, u izdanju liste „Evropski gradovi i regioni budućnosti“ za 2024. godinu. Leskovac je zaporavo zauzeo prvo mesto kao najprivlačniji mikrograd za investitore po pitanju efikasnosti troškova.
Nebojša Cakić, narodni poslanik u proteklom sazivu, postao je žrtva naprednjačkog progona. Cakića nisu želeli da vrate na radno mesto na kome radi kao jedini diplomirani pravnik sa položenim pravosudnim ispitom i iz Leskovca raspoređuji ga na novo radno mesto u Bojnik.
Bivšem osuđeniku koji je u svojoj ispovesti za Rešetku ispričao kako su u Okružnom zatvoru Leskovac droge poput BUP-a i marihuane lako dostupne, da se prodaju zatvorenicima, a dileri u mogućnosti da za dva dana na taj način zarade jednu ministarsku platu, prećeno je smrću odmah nakon što je ovaj intervju ugledao svetlost dana. Na njegov privatni brpj telefona i nalozima na društvenim mrežama stiglo je desetak poruka, što anonimnih što sa naloga koje, kako kaže, prepoznaje, a iz kojih se jasno vidi da mu je ugrožen život. U razgovoru koji smo snimili 23. februara, a koji je on sam incirao,iuzmeđu ostalog, tvrdio je da je sve morao javno da ispriča kako bi sprečio da se to ponavlja, a za posrednike u dilovanju droge iza rešetaka optužio je direktno komandire i čuvare u ovoj kazneno popravnoj ustanovi.
Pred samu dodelu para iz gradskog budžeta, lokalna Televizija Leskovac, koja tradicionalno dobija najviše sredstava od lokalnih vlasti, suočava se sa kadrovskom krizom i aferama koje će najverovatnije istraživati i nadležni organi. Velibor Stojković, doskorašnji direktor ove režimske medijske kuće smenjen je, a za vršioca dužnosti direktorke imenovana je njegova sekretarica Snežana ilić. Stojković je smenjen nakon što je ustanovljeno da je preko projektnog sufinansiranja najviše novca trošeno na račune za gorivo koje je uzimano na njegovoj porodičnoj “Ekos” pumpi.
Naložena unutrašnja kontrola u leskovačkoj bolnici zbog smrti porodilje. UKC Niš je potvrdio da je pacijentkinja D. L. (1993) iz Opšte bolnice Leskovac primljena 28.februara na Kliniku za ginekologiju nakon prethodno urađenog carskog reza u u Leskovcu, a zbog sumnje na krvarenje u trbuhu. Uprkos hitnom hirurškom zahvatu i naporima dežurne ekipe ginekologa i anesteziologa, pacijentkinja je umrla. Kasnije je obavljena i vanredna kontrola iz Ministarstva zdravlja zbog porodilje iz Vlasotinca koja je preminula dva danakon porođaja. Obdukcija urađena u niškom Zavodu za sudsku medicine pokazala je da je nesrećna žena umrla usled disemenovane intravaskularne koagulacije.
MART
Miroljub Petrović, pseudoakademik i jedan od najpoznatijih antivaksera, osuđen je pravosnažno na novčanui kaznu od 100.000 dianra i proglašen krivim zbog krivičnog dela nadrilekarstvo i nadriapotekarstvo. Još 2019. godine je tužilaštvo u Leskovcu pokrenulo istragu protiv Miroljuba Patrovića, koji je u javnosti poznat zbog svojih antivakserskih i nadrilekarskih stavova, nakon što ga je Biljana Jovanović javno označila kao odgovornog za smrt njenog brata Slavča Petrova (31). Petrović je postao poznat široj javnosti nakon što je promovisan na jednom leskovačkom kvazi portalu, danas u tesnoj povezanosti sa režimom Srpske napredne stranke, koji već dve godine od gradskih vlasti na konkursima dobija više stotina hiljada dinara para svih građana. Vlasnik ovog “medija” se javno i hvali time da mu je gradonačelnik Leskovca Goran Cevtanović teča, te da njega “niko ne sme da dira”.
Zajednica advokata Leskovac organizovala je protest ispred zgrade Osnovnog suda zbog sve češćeg napada na advokate, ali i kako bi pružili podršku svom kolegi Lazaru Ranđeloviću koji je pretučen u svojoj kancelariji. Ranđelović je, prema nalazu lekara zadobio lake telesne povrede u predelu abdomena i ogrebotine na genitalijama jer ga je napadač prvo udario u predelu stomaka, a zatim uz reči pretnje da će ga ubiti stisnuo i vukao za genitalije.
Čovek čije je ime nosi ime Udruženja građana „Svi za jednog, jedan za sve – dr Aleksandar Rangelov“ i nosilo listu na poslednjim lokalnim izborima Aleksandar Rangelov, napustio je to udruženje. Takođe, vratio je svoj odbornički mandat. Na poslednjim lokalnim izborima, pod vođstvom Aleksandra Rangelova, ova grupa građana osvojila je najviše opozicionih mandata – 9. Pre par meseci napustio ih je jedan odbornik i “prišljamčio” se SPS-u, a zatim još dva odbornika. Najverovatnije će na kraju i ostati bez odborničke grupe. Rabgelovu to ipak nije smetalo danakon toga po opskurnim emisijama terminatorski najavljiuje da će da se vrati. Pokušavao je, a pričalo se po čaršiji, da opoziciji u Leskovcu „pomrsi konce“ tako što je žarko želeo da priđe Savi Manojloviću i pokretu „Kreni – Promeni“, ali mu nije uspelo. Istovremeno, „rovario“ je na drugom frontu, ali mu nije uspelo da napravi dogovor sa doktorom Draganom Milićem. U PODES su ušli njegovi dojučerašnji saborci. Oni su krajem godine najavili su da će podneti krivičnu prijavu Osnovnom javnom tužilaštvu u Leskovcu protiv Rangelova zbog trošenja novca Mesne zajednice “Milentije Popović” na privatnoj parceli.
POVEZANO:
De asini umbra disceptare: Ko je opozicija, a ko je glumi
Direktor leskovačke bolnice pozvao na razgovor za posao mladu stažistkinju koju su hvalili pacijenti. Podsetimo, našoj redakciji se najpre javila jedna Leskovčanka sa željom da javno pohvali “mladu doktoricu” Emu Milovanović za koju tvrdi da je spasila život njenoj majci u Urgentnom centru, a zatim je saznala da je devojka tu završvala pripravnički staž posle završene srednje Medincinske škole, kao i da već nekoliko dana više ne radi. I ovaj tekst je naišao na salve komentara i kritika prema zdravstvenom sistemu uopšte, a nakon što ga je pročitao, direktor Nebojša Dimitrijević je uspeo da stupi u kontakt sa porodicom Eme Milovanović.
POVEZANO:
Da li se u leskovačkoj bolnici zapošljavaju samo SNS kadrovi i šta će na kraju biti sa Emom? – VIDEO
Na obodima Babičke Gore, tačnije u ataru sela Oraovica, na putu ka popularnim brvnarama, osvanula je tabla kojim se on prekrštava u Meskovu ulicu. Mesko je, za one koji nisu znali, nadimak gradonačelnika Leskovca Gorana Cvetanovića. “Ovde se priča da je jedan bungalov u vlasništvu Gorana Cevtanovića, a drugi u vlasništvu predsednika Skupštine grada Leskovca Aleksandra Đurovića”, komentarišu meštani, tvrdeći da je to glavni razlog postavljanja ove table. Ko je zapravo i kada postavio tablu, ne zna se. Ne zna se tačan podatak ni ko je sagradio te dve brvnare o kojima je, podsetimo, Rešetka već pisala.
Samo par dana nakon što je kompaniji “Aunde” država uplatila višemilionski iznos na ime subvencija, krenuli su sa otpuštanjem radnika u fabričkom pogonu u Leskovcu. Na desetine ljudi je, bez prethodne najavae, dobilo obaveštenje da više neće raditi zbog nedostatka posla, a u ovoj italinanskoj fabric kažu da oni ne dele otkaze već da ne produžavaju ugovore određenopj grupi radnika. Više stotina radnika, a licitira se sa brojom od oko 700, na isti način je otpušteno i iz leskovačke “Jure” u poslednjih mesec dana.
APRIL
U rafovima svih većih prodavnica i marketa u Leskovcu dominira u prodaji hleb pod nazivom “Umipek”, koji asocira na nekadašnjeg pekarskog giganta iz ovog kraja, društveno preduzeće koje je nekada isporučivalo 40.000 vekni hleba kupcima na području Jablaničkog okruga. Danas, pod istim imenom hleb u gradu na Veternici prodaje proizvođač “AS Braća Stanković doo” iz Grocke, čiji je vlasnik zapravo Dragan Stanković, često pominjan u tabloidima kao dečko voditeljke sa Pinka Jovane Jeremić.
Nakon što je izabrana Komisija za izbor projekata za sufinansiranje projekata u oblasti Javnog informisanja na terotoriji grada Leskovca, gradonačelnik Goran Cvetanović je saopštio da se “pojedini novinari i urednici medija viđaju i sastaju na kafu ili na večeru sa članovima komisije”. Ti članovi komisije, koje je pomenuo Cvetanović, su niški novinar Miodrag Miljković, novinar iz Vranja Radoman Irić, kao i novinarka Jelka Jovanović iz Zemuna. Interesantno je da Cvetanović nije pomenuo koji su to novinari i urednici iz Leskovca koji članove komisije “časte” večerama i pićem, a i pored svojih saznanja nije predložio da se članovi komisije zamene jer iznošenje ovakvih tvrdnji ponovo dovodi u sumnju da je ceo konkurs legalan, a pare građana zaista dodelje “ni po babi, ni po stričevima”.
Početkom aprila uhapšeno je 7 predsednika mesnih zajednica u Leskovcu i jedno odgovorno lice preduzetničke radnje iz Grdelice zbog sumnje da su oštetili budžet Leskovca za preko 7 miliona dinara, a tada su predstavnici opozicije tvrdili da je u sve umešan i pomoćnik gradonačelnika Leskovca. Dva meseca kasnije na predlog tužilaštva, Posebnog odeljenja za suzbijanje korupcije, pomoćnik gradonačelnikak Leskovca Perica Gavrilović i vlasnik firme “AMG” Aleksnadar Stojanović pritvoreni su zbog ove afere na 30 dana. Gradonačelnik je pre toga saopštio da će prestati da se bavi politikom ako se dokaže Pericina umnešanost u ovu aferu. Kako to nije učinio nakon njegovog hapšenja, opozicija je počela da prikuplja potpise građana za njegov opoziv. Iako su potpisi prikupljeni, skupštinska većina je odbila da se o tome raspravlja u lokalnom parlamentu. Perica Gavrilović je nakon izlaska iz pritvora podneo ostavku na mesto pomoćnika gradonačelnika, a ovaj slučaj, koji se vodi pred Višim tužilaštvom u Nišu, još uvek nema svoj epilog.
I direktorka Ustanove za odrasle i starije u Leskovcu Gordana Savić uhapšena je zbog sumnje da je oštetila ovu ustanovu za nešto više od million i po dinara. Ona je puštena da se brani sa slobode, a kasnije je u vezi iste afere uhapšen drugi radnik ove ustanove.
MAJ
FSS pokrenuo hitan postupak protiv Dubočice jer je UEFA dobila dojavu da su nameštali kvote za utakmicu. Dubočica je zbog ovoga kaženjena sa 8 miliona dinara i uslovno sa oduzimanjem 6 poena u naredne dve godine.
Velibor Miljković, poznatiji kao Toni Montano, preminuo je u 62. godini u Beogradu, a poznati muzičar je sahraanjen na lokalnom groblju u rodnom Bojniku.
Zbog tekstova koje je pisao o odlaganjima suđenja odborniku Ljubiši Stankoviću iz Leskovca optuženom za šverc duvana, novinar i urednik Rešetke Dragan Marinković prijavljen je polciji sa obrazloženjem da je pisanjem uznemirio Stankovića. Leskovačka policija napravila je presedan i Marinkovića pozvala na informativni razgovor. A krajem decembra naloženo je hitno privođenje Stankovića jer se nije pojavio na završnom ročištu. Sudski spor protiv Stankovića, koji je je trebalo da bude okončan još pre godinu i po dana, nekim slučajem se još uvek vodi pred leskovačkim Osnovnim sudom. Podsetimo, u jeku afere, Stanković je kao opozicioni odbornik napustio svoju odborničku grupu i priključio se SPS-u pre par meseci. Za odbornike iz Grupe građana “Svi za jednog, jedan za sve”, iz koje je i politički potekao, “preletanje” Stankovića je samo pokušaj da se on preko SPS-a oslobodi sudksog procesa. Interesantno je i to da je na poslednjem sudskom ročištu koje je održano u julu sudija, koja je u međuvremenu otišla u penziju usmeno saopštila Stankoviću da će biti osuđen na šest meseci kućnog pritvora. Do toga nije došlo, a Stanković se politički pridružio socijalistima. Inače, Stanković se sumnjiči da je od 2021. godine na crnom tržištu nabavljao rezani duvan po nižoj ceni, a zatim ga preko jedne društvene mreže po višoj prodavao kupcima na teritoriji Srbije, kao i da ga je zajedno sa svojim sinom S. S. slao putem brze pošte, dok su naplatu vršili pouzećem. Oni su osumnjičeni da su nelegalnom prodajom duvana oštetili budžet Republike Srbije za oko 10 miliona dinara. Ukoliko bude bio osuđen, Stanković će morati da vrati svoj odbornički mandat. Inače, ovaj čovek, podneo je dve tužbe portalu Rešetka i njegovom uredniku Draganu Marinkoviću jer je pisao o ovom sudskom sporu, ali i zbog toga što je prvi obelodanio da je iz opozicije prešao u odborničku grupu SPS-a u lokalnom parlamentu. Stanković traži da mu se za navodni duševni bol novčano nadoknadi ukupno 800.000 dinara.
JUN
Deo radnika fabrike “Jura” u Leskovcu bili su u štrajku nekoliko dan pre svega zbog, kako su tvrdili, niskih zarada radnika i loših uslova rada. Zahtevi sindikata su bili povećanje plate za 20% sa treunutne minimalne zarade, ukidanje kažnjeničke politike bonusa, povećanje toplog obroka sa 250 na 400 dinara i dodatnih 5 miliona dinara mesečno za održavanje higijene u toaletima na nivou cele firme (oko 27 dinara po radniku po danu). Iako se u pregovore uprave i sindikalista umešala i Vlada Republike Srbije, nijedana zahtev štrajkača nije usvojen, a protest je sam od sebe utihnuo.
Opozicija u Leskovcu je optužila ljude uhapšene u aferi „atarski putevi“ da su isisavali milione i preko Udruženja „Grad Jelica“ tako što su negovali mrtve ljude i sa samima sobom potpisivali ugovore. Opozicioni odbornik iz Grupe građana “Za Leskovac – Zajedno” u Skupštini grada Leskovca Nenad Zdravković, pozvao je Odeljenje za suzbijanje korupcije u Nišu da proveri poslovanje Udruženje “Grad Jelica”, koje je preko konkursa za sufinansiranje projekata socijalne zaštite u Leskovcu za šest godina dobilo 13 miliona dinara iz gradskog budžeta, a koje je izbrisano iz registra APR-a krajem aprila 2024. godine.
U stravičnoj saobraćajnoj nesreći na Svetoilijskoj ulici poginuo je dvadesetogodišnji radnik leskovačkog “Komunalca” dok je sa kolegom bez propisne signalizacije obeležavao horizontalnu signalizaciju. Opozicija je zahtevala odgovornost direktora Vladimira Sinadinovića za ovu nesreću jer su radnici posao obavljali bez pismenog naloga. Ipak, epilog ove nesreće je da je u pritvotu zavšio kolega stradalog mladića.
Iako je gradonačelnik Leskovca Goran Cvetanović naglašavao kako grad ne sme da plati dugovanja Medicinske škole, građani su ipak izmirili ovu obavezu i to u iznosu od skoro 130 miliona dinara. Ovo je odlučeno na sednici gradskog veća, kada je usvojena Odluka o davanju saglasnosti na Sporazum o regulisanju međusobnih odnosa između ZZ “Novogradnja” u stečaju iz Leskovca, Medicinske škole u Leskovcu i Grada Leskovca, kao i predlog Odluke o davanju saglasnosti na Sporazum o regulisanju međusobnih odnosa između SZGZ “Mladenović Vojislav PR” iz Leskovca, Medicinske škole u Leskovcu i Grada Leskovca.
Vladajuća većina u Leskovcu usvojila Izmenu odluke i plana generalne regulacije 5 – Hisar, kojom se propisuje mogućnost gradnje na vrhu ovog brda kod vidikovca, a opozicija je jasno poručila dato neće dozvoliti. Kako je izražena sumnja, ovaj planski dokument se menja kako bi na Hisaru gradonačelnik Leskovca Goran Cvetanović “u dilu sa privatnim investitorom” mogao da gradi hotel sa sportskim terenima.
JUL
Počeo da funkcioniše noci bradski prevoz u Leskovcu koji je za narednih 20 godina dodeljen zajedničkim ponuđačima: Frenkiju, Kanisu i Jugotransu. Obezbeđen je besplatan gradski i prigradski prevoz za određene kategorije stanovništva, a ova usluga je podržana sa 200 miliona dinara godišnje.
AVGUST
Direktor Doma kulture Vučje Bratislav Stanisavljević odbio je da saopšti koliko će biti plaćeni nastupi Vlatka Stefanovskog, Mie Borisavljević i Tijane Dapčević na košarkaškom terenu u ovom mestu. Koliko su ovi pevači zaista plaćeni nije se saznalo do danas.
Grad Leskovac dobija podzemne kontejnere na 8 lokacija u gradu. Od toga su 4 lokacije na javnim gradskim površinama i to na lokaciji centralnog gradskog trga, iza hotela Leskovac, zatim stara autobuska stanica, naselje Dubočica i Radničko naselje.
U rudniku „Lece“ kod Medveđe, poginuo je rudar N.M. (44) iz Lebana. Rudarska nesreća dogodila se pri obavljanju redovnih rudarskih aktivnosti, a na radnom mestu su bile sve zakonom propisane mere.
U fabrici “Nevena kolor” izbija veliki požar. Da li su Leskovčani u opasnosti zbog svega što se desilo ovoj u fabrici boja i lakova i da li je vazduh zagađen i štetan po zdravlje, pitanja su na koja su i građani i novinari i dan danas bez odgovora. Nadležni i struka su na na ovo pitanje odgovorili ćutanjem. Ćutali su i kada ih je novinar Rešetke upitao od koga bi građani trebalo da traže odgovore na ova pitanja. A Leskovčani su nekoliko dana udisali dim izazvan paljenjem hemikalija koje u vazduhu ispuštaju otrovne materije. Osim običnih, bila su potrebna su dodatna merenja na prisustvo kancerogenih i supstanci opasnih po zdravlje.
SEPTEMBAR
U bukvalno filmskoj akciji u centru Leskovca uhapšeni su predsednik i zaposlena Osnovnog suda u Lebanu uhapšeni zbog primanja mita. Sumnja se da je Svetozar Cvetković primio unapred novac kako bi u okviru svog službenog ovlašćenja, u vezi parničnog postupka za naknadu štete koji je pred tim sudomnjegova upošljenica pokrenula podnošenjem tužbe protiv tog suda, postupao u ličnom interesu i njenom interesu i ishodovao pravnosnažnu presudu u njenu korist, po kom osnovu je nakon pravnosnažosti i izvršnosti presude od nje primio novac u iznosu od 4.000 evra.
O padu dela plafona u leskovačkoj Gimnaziji, a usled čega su lakše povređene dve učenice Ekonomske škole, obavešteno je i Osnovno javno tužilaštvo u Leskovcu. Ovo je drugi put u nekoliko godina da se plafon obrušava na istom mestu. Učenici Gimnazije kazali su medijima da su direjtorku upozoravali i ranije na opasnost da do toga može doći. U novembru je kompanija “Jura” uručila gradu donaciju u vidu sanacije tog plafona koja bi trebalo da krene u narednoj godini.
Posle 17 godina, LIFFE festival u Leskovcu ostao je bez svoje glavne naagrade koja je nosila ime Živojina Žike Pavlovića, već je ustaljena nova nagrada Otisak Gorana Paskaljevića. Do ogromne promene na ovom festivalu je došlo nakon što je reditelj Darko Bajić odlučio da se povuče iz organizacionog odbora nakon čega je porodica Pavlovića odlučila da povuče ime velikana sa ovog festival.
Uručen otkaz menadžeru Koreancu u leskovačkoj „Juri“ koji je radnice gađao stolicama.
OKTOBAR
Iako je Srbija u sjajnoj atmosferi na novom stadionu u Leskovcu pobedila Švajcarsku, samo se pričalo o tome kako stanje terena na kom se igrala utakmica nije bilo u idealnom stanju. Iz FSS-a su saopštili da je sve to zbog javašluka i neodgovornosti, pa su dolazili da popravljaju uništeno.
Iz Višeg javnog tužilaštva u Vranju potvrđeno da je predsednica krivičnog sudskog veća Višeg suda u Vranju donela i javno objavila presudu, kojom je optuženu Anđelu S. (23) iz Predejana oglasila krivom za tešku saobraćajnu nezgodu koja se dogodila 29. januara 2022.godine na putu Vladičin Han – Leskovac, u ataru sela Manajle, u kojoj su smrtno stradale K. P. iz Predejana (24) godine i A.M. iz Predejana (23) i osudila na kaznu zatvora u trajanju 7 godina.
Grad Leskovac tužio je “Metroparking jug” jer do sada ovo preduzeće nije uplatilo ni dinar u budžet i gradu duguje 39 miliona dinara. Sa druge strane, u ovoj firmi tvrde da lokalna samouprava nije ispunila veći deo ugovorenih obaveza prema njima, te su pokrenuli kontratužbu. Naime, prema prvom ugovoru o obavljanju komunalne delatnosti u privatno-javnom partnerstvu između ove firme i lokalne samouprave, njima je trebalo da bude dodeljeno na održavanje i naplatu oko 2.000 parking mesta. Međutim, grad je to godinama konstantno smanjivao, te se trenutno gazduje sa svega 600.
NOVEMBAR
Pojavljivanje gradonačelnika Leskovca Gorana Cvetanovića sa svim svojim saradnicima na akciji „Zastani, Srbijo“, u kojoj su građani pozvani da u 11.52 zastanu na 15 minuta zbog 15 žrtava tragedije u Novom Sadu koja se dogodila zbog pada nadstrešnice na železničkoj stanici, vest je koja je odjeknula Srbijom. I dok je sam Cvetanović kazao novinarima na mestu okupljanja u centru grada da se na taj čin odlučio u trenutku, za opoziciju, koju je zasenio svojim prisustvom je njegovo pojavljivanje bilo tipično skupljanje političkih poena.
Sedamnaestogodišnji Andrija Ilić iz Leskovca preminuo je od posledica povreda koje je zadobio kada ga je kod Hemijske škole pretukao N. Azirović (18) iz Donjeg Stopanja. Sa njim je bio i T.S. star svega 15 godina. Azirović je, prema izvorima iz istrage, Andriju udario rukom u glavi, ovaj je pao, a onda je nastavio da ga udara u glavu i telo. Obojica su privedeni, ali je samo N. Azirović optužen za ubistvo. Leskovčani su organizovali potresno okupljanje na mestu ubistva, mladiću održano i opelo.
DECEMBAR
Na licitaciji održanoj 6. decembra, nepokretna imovina turske fabrike “Džinsi“ i deo opreme, prodat je konzorcijumu domaćih investitora, po početnoj ceni od bezmalo 125 miliona dinara. Drugu celinu, koju čine, takođe, deo opreme i inventar, vrednu 12 miliona, kupila je jedna strana kompanija.
Jovan Mitić, penzioner i ratni veteran iz sela Turekovac vezao se polu go i bos lancima ispred zgrade lokalne samouprave i zahtevao da razgovara sa gradonačelnikom Leskovca Goranom Cvetanovićem. “Ja imam penziju od 14.000 dinara, a za lekove treba da dajem 15.000. Prodao sam njive da se lečim… Nemam više! Hoću da razgovaram sa gradonačelnikom, a on ne sme da izađe iz kancelarije. Dolazio je obujen kod mene kući kad je njemu trebalo, tamo gde mi unuče ‘odi, a sada mene ne puštaju bos da uđem u moju, u našu opštinu”, kazao je našem novinaru ovaj čovek. On boluje od parkinskonove bolesti, a za lečenje mu je potrebno više od onoga što prima.
Rudnik „Lece“ prodat po početnoj ceni od 34,5 miliona evra. Novi vlasnik je kompanija „Mediolanum Invest“, koja je bila i jedini učesnik na javnom nadmetanju.
Tridesetpetogodišnji Miloš Milosavljević iz Leskovca tvrdi da je bez ikakvog razloga dobio batine od strane policajaca i žandarmerije koji upali na humanitarni koncert u popularnom klubu “Livnica” u Nišu i maltretirali ljude. U javnosti se spekulisalo da ssu žandarmerci promašili lokal i da je trebalo da “intervenišu” u drugom klubu gde se priukupljao novac za niške student koji su krenuli sa blokadama fakulteta.
I maturanti Gimnazije u Leskovcu su blokirali zgradu ove škole punih nedelju dana. Preko lica sadašnje direktorke i bivše supruge gradonačelnika Leskovca Dragane Cvetanović iscrtali su krvavu ruku. Pored podrške studentima koji su blokirali rad fakulteta širom Srbije zbog novosadskih žrtava, gimnazijalci u Leskovcu zahtevaju hitnu rekonstukciju plafona ove škole koji se delom obrušio pre par meseci. Kako su najavili na poslednjim protestima, nova i jača blokada sledi od 20. januara.
Nije opozicija otkrila pljacku zbog koje su uhapseni Perica i ostali, nije opozicija sakupljala potpise za smenu gradonacelnika.
Pljacku su otkrili Za Leskovac ZAJEDNO i niko drugi, kao sto potpise prikupljaju oni i Svi za jednog, jedan za sve, Novi DSS I Pokret slobodnih gradjana.
Ostatak opozicije koju cine Beogradske stranke SPP, SRCE, POKS, DS, NPS, ne samo da nisu, nego su javno rekle da nece prikupljati potpise jer Mesko ima vecinu u skupstini. Ja ih molim da i svojim centralama objasne da su saradnici Vucica jer traze smenu Vlade a SNS ima vecinu u parlamentu.
Vise puta smo u komentarima upozorili urednika na ove cinjenice, i da kada pise o hapsenjima i potpisima ne upotrebljava termin opozicija, ali za sada neuslesno.
Namerno ili ne, na ovaj nacin istinito ne informisete javnost, jer svako ko procita Vas tekst mislice da Carli (navodim ga prvog ne zbog znacaja vec zato sto ni kao odbornik nije potpisao zahtev), Spiricka, Stevcic, Coska, Siskin, kao opozicija podrzavaju ovaj zahtev, a realnost je da su sve cinilu da do toga ne dodje.
Nadam se da cete uvaziti ovu opravdanu primedbu.
Uzgred nece biti uhapsen Mesko zbog opozicije, nego zbog Neska i Sembe, jer jedino oni iznose dokaze i pritiskaju drzavne organe da rade svoj posao.
Ostatak opozicije cuti i prepricava novinske vesti putem svojih saopstenja. Bilo bi zanimljivo da napravite ovakvu hroniku za rad opozicihe, da vidimo ko je i sta realno opoziciono uradio i ugrozio vlast. Viskic i kaficsa po kaficima ne ugrozava vlast
Sve sam lepo procitao od Januar do Decembar. Strasno, i strasnije nemoze biti. Za sve sto se izdešavalo u prosloj godini treba neko da odgovara. Mislim da se kazni i da zakonom pristupi u borbi protiv korupcije. Pojedini su se obogatili kradjom. Treba oformiti komisiju koja ce da preispita poreklo imovine, i na taj nacin sve nezakonito oduzeti, i staviti pod kontrolom drzave.
Najava u 2025g u.kidaju se kaznene penale penzionerima ko je radio 40g i doziveo 65g i vise i povecanje samo linearno a ne u procentima da stvarate vece razlike nekom 2000d a SNS,ovcima po 25000d sramota za Srbiju i sko bude potrebe oni u prve redove