Tim Zaštitnika građana je nakon posete Opštoj bolnici u junu prošle godine, gde je boravio u Službi za psihijatriju, izneo niz nedostataka zbog nedostataka prevencije torture i drugih surovih, neljudskih ili ponižavajućih kazni i postupaka prema pacijentima, što se i navodi u izveštaju koji je javno objavljen 14. februara.
Opšta bolnica Leskovac je odgovorila da da će sprovesti sve iznete preporuke u ovoj službi radi dobrobiti pacijenata i humanizacije njihovog boravka, a Zaštitnik građana je naložio obuku zdravstvenih radnika o primeni mere fizičkog sputavanja uznemirenih pacijenata, što je, kako priznaju, u aktuelnim epidemiološkim uslovima bilo otežano.
“Postojeća evidencija o primeni mere fizičkog sputavanja lica sa mentalnim smetnjama nije ažurirana, uredna i potpuna. Pouzdane podatke o učestalosti njene primene nije bilo moguće utvrditi jer se knjiga evidencije o primeni mera fizičkog sputavanja lica sa mentalnim smetnjama ne vodi. U primeni mere fizičkog sputavanja pacijentaa, osim zdravstvenih radnika učestvuje i nemedicinsko osoblje neobučeno za primenu te mere”, ustanovio je, između ostalog, tim Zaštitnika građana, koji je predvodila zamenica zaštitnika građana dr Nataša Tanjević.
Takođe, kako se navodi u izveštaju, u bolnici za ovakvu meru se ne koristi posebno mesto ili prostorija koja bi odvojila fizički sputane pacijente od pacijenata koji to nisu.
Tim zaštitnika građana je ustanovio i da srednji medicinski kadar nema kontinuiranu specijalističku obuku iz oblasti mentalnog zdravlja i rada sa osobama sa mentalnim smetnjama, što može uticati ina kvalitet zdravstvene zaštite i psihosocijalne rehabilitacije pacijenta.
U izveštaju se navodi i to da bolnica ne koristi standardizovane obrasce Ministarstva zdravlja za pristanak na lečenje i pristanak na medicinsku meru sačinjene na osnovu važećeg Zakona o zaštiti lica sa mentalnim smetnjama.
Takođe, utvrđeno je da bolnica ne sačinjava individualni plan lečenja za pacijente hospitalizovane na odeljenjima Službe za psihijatriju.
“Nije formiran ni centar za zaštitu metalnog zdravlja u kojem bi se, u skladu sa savremenim principima zaštite mentalnog zdravlja, sprovodila prevencija, unapređenje mentalnog zdravlja i posthospitalno lečenje pacijenata u zajednici”, dodaje se u izveštaju.
Tim Zaštitnika građana je ustanovio i to da pacijaneti koji su na rehabilitaciji većinu budnog vremena provode pasivno, bez dovoljno organizovanih aktivnosti psihosocijalne rehabilitacije.
“Te se lečenje, posebno na Odeljenju za psihoze, u znatnoj meri svodi na farmakoteraapiju”, primećeno je.
U izveštaju o poseti upućeno je 16 preporuka za otklanjanje uočenih nedostataka u radu službe kojom rukovodi doktor Goran Tojaga.
“Ovo su samo preporuke koje su date jer se krenulo sa primenjivanjem evrposkih standard u lečenju. Mi smo možda prva služba koja je tog tipa posećena u Srbiji i, verujte, to se desilo u najgorem mogućem trenutku, nekoliko dana nakon što je ova služba izašla iz kovid Sistema”, kaže za Rešetku direktor Opšte bolnice Nebojša Dimitrijević.
Iz dostavljenog odgovora Opšte bolnice u Leskovcu o postupanju po preporukama NPM-a proizilazi da su sve preporuke prihvaćene i da će biti sprovedene u Službi za psihijatriju radi dobrobiti pacijenata i humanizacije njihovog boravka, kao i da će se sačinjavati individualni planovi lečenja za svakog pacijenta.