Mlada reprezentativka Srbije i Lebančanka Anastasija Živković šampionka je Evropskog prvenstva za mlađe seniorke i seniore u Vroclavu, pošto je u disciplini „Solo“ vazdušna puška stigla do zlatne medalje. Ako se tome dodaju ranije osvojena solo bronza i ekipno zlato, može se reći da je mlada strelkinja blistala u Poljskoj.
Na kraju trećeg takmičarskog dana srpski strelci osvojili su još dve medalje, a u centru pažnje bila je upravo Živkovićeva, koja je do zlata stigla posle dramatičnog finala protiv reprezentativne koleginice Anđelije Stevanović.
Put do finala Anastasija je trasirala odličnim nastupom u kvalifikacijama, gde je sa 54 „hita“ osvojila drugo mesto i izborila borbu za evropsko zlato. Visok plasman ostvarila je i Ljiljana Cvetković, koja je zauzela devetu poziciju.
Finale je donelo pravi srpski derbi i veliku dramu. Živkovićeva i Stevanovićeva vodile su izjednačenu borbu od prvog do poslednjeg hica. Posle osam serija rezultat je bio 7:7, da bi Stevanovićeva potom povela sa 8:7. Međutim, Anastasija nije odustajala i uspela je da izjednači na 12:12 samo jedan hitac pre kraja, čime je izborila raspucavanje.
U dodatnoj seriji obe takmičarke prvo su promašile, pa je meč nastavljen novim raspucavanjem. Posle još dva dodatna hica Živkovićeva je slavila rezultatom 2:1 i osvojila titulu šampionke Evrope.
Posebnu težinu ovom uspehu daje činjenica da je protivnica u finalu bila izuzetno raspoložena Anđelija Stevanović, koja je ranije tokom prvenstva osvojila čak tri zlatne medalje i postavila evropske rekorde. Uprkos tome, Lebančanka je pokazala mirnoću i kvalitet kada je bilo najpotrebnije i popela se na najviši stepenik pobedničkog postolja.
Evropsko prvenstvo u Vroclavu Anastasija Živković završava sa dve zlatne i jednom srebrnom medaljom, potvrđujući da je jedna od najperspektivnijih mladih strelkinja Evrope i veliki ponos Lebana i Srbije.
S. Stojiljković































































