Leskovčani i Nišlije na velikom protestu frilensera 8. aprila: Šalju nas u dužničko ropstvo!

Foto: Pixabay.com / Firmbee

Predstavnik Udruženja radnika na internetu Miran Pogačar (URI) rekao je da će najavljeni veliki protest frilensera biti održan 8. aprila zbog odluke Vlade Republike Srbije da dostavi predlog zakona Narodnoj skupštini na usvajanje, kojim se rešava problem između države i radnika na internetu.

Naime, potraživanja za poreze i doprinose za rad na internetu u poslednjih pet godina biće umanjena za neoporezivi iznos od 32.000 dinara i normirane troškove od 43 odsto, predviđeno je izmenama zakona na dohodak građana. Ovim predlogom frilenseri nisu oduševljeni.

Vlada je usvojila predlog koji su imali i mi smo odlučili da reagujemo na to. Tog datuma će biti održana sednica Narodne skupštine ali smatramo da tada neće biti ništa usvojeno niti odlučeno. Ukoliko ipak budu to usvojili, mi smo tu i čekamo”, rekao je Pogačar za Nova.rs.

On je dodao da se nada da će doći veliki broj ljudi, s obzirom na to da je protest brzo organizovan, te da će biti organizovan prevoz za ljude iz cele zemlje. Pogačar je dodatno rekao da će 7. aprila biti organizovano kampovanje ispred doma Narodne skupštine i najavio blokadu saobraćaja.

“Biće šatora ispred Narodne skupštine, tu ćemo i noćiti, pa ćemo 8. ići na protest. Najavljujemo i blokadu saobraćaja”, zaključio je predstavnik radnika na internetu.

Nakon što je početkom godine Vlada Srbije donela odluku da država naplati retroaktivno porez na zaradu, pokrenut je talas nezadovoljstva radnika na internetu.

Problem je u tome što postoji period od 1.oktobra 2020. do 1.oktobra 2021. za koji važi jedan način otplate, a da od 1.oktobra kreće drugi način koji će da obuhvati sve, pa čak i one koji zarađuju i 200 evra, a oni će morati da plaćaju od 40 do 70% od svojih prihoda. To će da dovede ljude u dužničko ropstvo i naterati ih da prestanu da se bave frilensingom.  Ubiće frilensing kao jednu od najprogresivnijih grana na svetu”, objašnjava za Rešetku frilanser Miomir Jovanović iz Leskovca.

Prva kolona objašnjava kako se plaća dug i tekuće obaveze do 1.oktobra 2021, a druga od 1.oktobra.


Vlada Srbije je presekla i frilenserima koji su mesečno iz inostranstva zarađivali do 467 evra, otpisala petogodišnji dug za poreze i doprinose. Neoporezivi iznos prihoda izjednačen je sa mesečnim minimalcem od 32.000 dinara, odnosno 384.000 dinara godišnje, a deo prihoda koji je iznad tog iznosa umanjuje se za normirane troškove od 43 odsto od ostvarenih prihoda.

Ovo je predviđeno izmenama Zakona o porezu na dohodak građana, koje je vlada usvojila u četvrtak i stavila tačku na pregovore oko izmirivanja zaostalog poreskog duga. Predviđeno je da radnici na internetu obaveze plaćaju na 120 jednakih mesečnih rata, za primanja ostvarena u periodu od 1. januara 2015. do 30. septembra 2021. godine.

Država je načinila još jedan korak i umesto da neoporezivi iznos zarade bude 18.300 dinara, koliko je ponudila u utorak na sastancima sa predstavnicima udruženja koja zastupaju frilensere, podigla je lestvicu i neoporezivi iznos izjednačila sa mimalnom zaradom. A prihod iznad tog iznosa umanjen je za normirane troškove od 43 odsto. Dug je oslobođen kamata i razložen na deset godina, što je predloženo još u februaru.

“Očekuje se da će predložena zakonska rešenja imati neutralan efekat na budžet, imajući u vidu da, na osnovu raspoloživih podataka Poreske uprave, očekivani prihodi po osnovu poreza i doprinosa za period počev od 2016. zaključno do juna 2020. godine, prema predloženom rešenju, iznose oko tri milijarde dinara koliko bi bile i obaveze prema sada važećem zakonskom rešenju čija izmena se predlaže”, napisano je u obrazloženju izmena Zakona o porezu na dohodak građana, a prenosi Politika.

Predložena rešenja uticaće na fizička lica koja ostvaruju prihode od autorskih i srodnih prava kao i po osnovu ugovorene naknade za izvršeni rad, na koje se porez plaća samooporezivanjem. Poreska prijava se podnosi u roku od 30 dana od isteka kvartala u kome su prihodi ostvareni.

Za radnike na internetu koji su prihodovali 500 evra mesečno poreska opterećenja su od 2,05 odsto, što znači da bi im dug za prethodni period bio 123 evra ili jedan evro mesečno ako prihvate reprogram na 10 godina.

Frilenserima koji su zarađivali 800 evra mesečno sleduje porez 13,21 odsto. Oni za pet poslednjih godina po tom osnovu duguju 1.268 evra, pa kada se razloži na 120 rata, plaćaće11 evra mesečno.

Radnicima na internetu čiji su mesečni prihodi bili 1.500 evra, sleduje poresko opterećenje od 21,89 odsto i ukupni dug od 3.939 evra ili 33 evra mesečno. Za prihode od 5.000 evra, dug bi iznosio oko 17.300 evra, odnosno 144 evra mesečno za narednih 10 godina.

Vlada je početkom ove nedelje, kada je najavila novi model za obračun poreskog duga, saopštila da bi na taj način blizu 80 odsto frilensera bilo oslobođeno plaćanja bilo kakvih poreza i doprinosa.

Koliko ih tačno ima koji će po ovom modelu biti oslobođeni plaćanja poreskog duga zna Poreska uprava, ali to ne saopštava. Niko još nije rekao ni koliko frilensera zapravo posluje u Srbiji. U javnosti je najčešće spominjan broj od oko 100.000. Od predstavnika frilensera se moglo čuti tokom pregovora da ih je Poreska uprava obavestila da je već spremila oko 40.000 poziva za utvrđivanje prihoda iz inostranstva, što ne znači da ih samo toliko ima.

Pratite REШETKU na Facebook, Instagram, X (Twitter) i TikTok mreži. Budite uvek u toku!

Pretplati se
Obavesti o

Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi, kao i netoleranciju svake vrste neće biti objavljeni. Prilikom pisanja komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao ni komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, odnosno nisu stavovi redakcije Rešetka portala.
Za više informacija pogledajte Pravila korišćenja.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare