Nedelja u znaku Gvozdenog puka

U Prokuplju i Kuršumliji se u narednih nekoliko dana organizuje obeležavanje 110 godina od mobilizacije Drugog pešadijskog puka „Knjaz Mihailo“ koji je u narodu poznat kao „Gvozdeni puk“. Kuršumličani će 3. oktobra kroz prigodnu svečanost u selu Igrište, gde je napravljen prvi spomenik „Gvzdenom puku“ , obeležiti ovaj jubilej,  a Prokuplje je krenulo danas, sportskim danom.

Sve do petka, 7. oktobra traje manifestacija.

„Sa prokupačke železničke stanice 7. oktobra 1912. godine krenuo je ovaj puk u oslobodilačke ratove. Zapravo, krenula su četiri puka, Prvi, Drugi i Treći poziv Drugog pešadijskog puka „Knjaz Mihailo“ i Drugi prekobrojni puk. O njemu se malo zna i činili su ga svi oni koji nisu dobili pozive za mobilizaciju, već se sami dobrovoljno prijavili. On je odigrao značajnu ulogu u Cerskoj bitci“, kaže viši kustos istoričar Narodnog muzeja „Toplice“ Darko Žarić.

On objašnjava da se gotovo 100 posto muškaraca odazvalo mobilizaciji, odnosno tačnije 95 odsto. Ostalih pet odsto nije stiglo na vreme da krene sa vojskom, jer su živeli u udaljenim planinskim selima.

„Taj puk činili su muškarci iz Topličkog i Jablaničkog okruga i iz Zaplanje. Samo iz Toplice bilo je 20.000 vojnika“, dodaje Žarić.

Veličanstven „Gvozdeni puk“ je zaslužan za najveće ostvarene pobede u ratovima s početka 20. veka. Njegovom komandantu Milivoju Stojanoviću, koji je ranjen krenuo u Kolubarsku bitku, gde je i poginuo prilikom proboja, Stanislav Binicki je napisao i posvetio pesmu „Marš na Drinu“. U ovom puku je bio i poznati srpski slikar Živorad Nastasijević, kao i dve žene Flora Sens i Milunka Savić. Drugi pešadijski puk „Knjaz Mihailo“ , ili „Gvozdeni puk“ je najodlikovaniji srpski puk, sa 229 Karađorđeve zvezde. Njegova zastava je jedina saveznička zastava koja je odlikovana Ratnim krstom sa zlatnom palmom, koje je najveće odlikovanje Republike Francuske. To odlikovanje je dobila i Milunka Savić, koja je i jedina žena na svetu sa tim odlikovanjem.

U slavu svih heroja „Gvozdenog puka“ u selu Igrištu napravljen je, od donacija, prvi spomenik puku. On je otvoren krajem 2016. godine. U vreme kada su dobili pozive za mobilizaciju, bilo je 12 kuća u kojoj je bilo 17 muškaraca i svi su se dobrovoljno odazvali pozivu. Njih 14 je poginulo.

Oktobra 2018. godine otvoren je u Prokuplju „Spomen park „Gvozdenom puku“ kraj Železničke stanice, odakle je i krenula vojska u oslobodilačke ratove ,a otvorila ga je predsednica Vlade Republike Srbije Ana Brnabić. Ovaj kompleks finansirao je Grad Prokuplje sa blizu 20 miliona dinara. Prošle godine, odnosno 2021. otvorena je i Spomen soba, za koju su osam miliona dinara dali Ministarstvo kulture i Ministarstvo pravde.

Sve do Igrišta i Prokuplja, najslavniji srpski puk nije imao obeležja.

B.Roganović

Pratite REШETKU na Facebook, Instagram, X (Twitter) i TikTok mreži. Budite uvek u toku!

Pretplati se
Obavesti o

Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi, kao i netoleranciju svake vrste neće biti objavljeni. Prilikom pisanja komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao ni komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, odnosno nisu stavovi redakcije Rešetka portala.
Za više informacija pogledajte Pravila korišćenja.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare