Srpska premijera novog filma reditelja Dina Mustafića „Paviljon“ biće održana na otvaranju 18. Leskovačkog internacionalnog festivala filmske režije (LIFFE), 14. oktobra.
Crna komedija, koja je svoju svetsku premijeru imala na Sarajevo film festivalu, donosi priču o grupi stanara staračkog doma koji, nakon godina poniženja i zlostavljanja, odlučuju da preuzmu sudbinu u svoje ruke. Naoružani, zauzimaju dom, uzimaju osoblje za taoce i ulaze u sukob s vlastima. Njihova pobuna ubrzo prerasta u politički i medijski spektakl u kojem starost postaje prednost – jer više nemaju šta da izgube.
„Paviljon“ predstavlja Mustafićev povratak filmskoj umetnosti posle dve decenije. „Film je za mene prostor najdubljeg izraza. ‘Paviljon’ je nastao iz potrebe da se uhvatim ukoštac s našim vremenom i pričom o nužnosti otpora tranzicijskom ‘moralu’, ali i da ponudim priču o nadi. To je moj povratak nemiru i strasti zbog kojih sam zavoleo filmsku umetnost“, istakao je reditelj.
U glumačkoj postavi nalaze se velika imena regionalne kinematografije: Rade Šerbedžija, Zijah Sokolović, Miralem Zubčević, Ksenija Pajić, Jasna Diklić, Branka Petrić, Meto Jovanovski i mnogi drugi.
Film je nastao u koprodukciji Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Severne Makedonije i Srbije, a na LIFFE-u će biti prikazan u okviru Glavnog takmičarskog programa.
Mustafić naglašava da je Leskovački festival posebno značajan jer „stavlja u fokus rediteljski rukopis, otvara prostor dijalogu i susretu stvaralaca iz regiona i podseća da film ne poznaje granice kada govori univerzalnim jezikom emocije i slike“.
Ovogodišnji LIFFE održaće se od 14. do 18. oktobra u Leskovcu i okupiće autore i publiku iz zemlje i regiona, potvrđujući svoj status jednog od najznačajnijih filmskih festivala u Srbiji.













































































