Zelenaši više ne biju nego prave ugovore, ali postoji način da ih se rešite

Zelenašenje se radi uveliko, ali da ga retko ko prijavljuje, pa je poslednjih par godina tužilaštvo u Nišu procesuiralo samo 17 takvih slučajeva. Zelenaši svoje pozajmice više ne „štite“ mišićima i pretnjama, već ugovorima, rekli su stručnjaci na okruglom stolu „Udružena i osnažena zajednica protiv zelenašenja“, održanom u Nišu.

Zelenašenja ima, ali ga građani ne prijavljuju, jer smatraju da nadležni ne reaguju adekvatno, pokazalo je istraživanje niške organizacije Protekta. Da je zelenašenje zastupljeno u velikoj meri u našem društvu smatra 40% anketiranih Nišlija, a 61% njih smatra da nadležne institucije ne reaguju adekvatno u slučajevima zelenašenja, prenose Južne vesti.

“To je i glavni razlog zašto je samo 7% slučajeva zelenašenja prijavljeno policiji”, navode iz Protekte.

Kako je zelenašenje u Srbiji evaluiralo od devedesetih godina prošlog veka pa do danas na okruglom stolu je govorio Nebojša Petković, dugogodišni Šef odseka za suzbijanje opšteg kriminaliteta PU Niš, sada u penziji.

“Od privatnih zatvora i nasilja nad žrtvama zelenaša od strane kriminalaca, koje je bilo sveopšte prisutno devedesetih, došli smo do toga da kriminaci svoja finansijska ulaganja danas više ne osiguravaju mišićima i pretnjama, već ugovorima koji su overeni kod notara i uz pomoć kojih žrtve zelenaša u kratkom roku ostaju ne samo bez novca već i bez celokupne imovine”, rekao je on.

Da je zelenašenje često teško dokazati na sudu, pokazuje broj procesuiranih premeta.

“Brojka od samo 17 slučajeva zelenašenja koji su procesuirani u poslednjih par godina od strane tužilaštva u Nišu govori u prilog činjenici da građani retko prijavljuju zelenašenje i da se zelenaši koriste ugovorima koji se teško obaraju na sudu”, istakao je Saša Đokić, osnovni javni tužilac u Nišu.

Zato stručnjaci savetuju da građani moraju da paze šta potpisuju i da se obavezno kod novčanih pozajmica posavetuju sa pravnicima.

“Pored toga što ostanu na ulici i bez imovine, žrtve zelenašenja često izvrše i samoubistvo”, istakao je psihijatar Vladan Radivojević.

Objasnio je da su najugroženije grupe one koje i najčešće dolaze u situaciju da pozajmljuju novac od zelenaša – biznismeni koji ne mogu doći do novca za svoje investicije legalnim putem, socijalno ugroženo stanovništvo koje je često primorano da pozajmljuje novac kako bi isplatilo zaostale račune, kao i oni koji moraju da obezbede novac za lečenje.

Courtesy photo

NE DAJTE DA VAS PREVARE

Zelenaša možete goniti i krivično ali i pokušati da osporite ugovor koji ste sa njim potpisali na sudu. Samo vam je potreban dobar advokat. Inače, krivično delo zelenašenja u praksi se teško dokazuje, a zaprećene kazne, u zavisnosti od stečene imovinske koristi, kreću se od šest meseci do osam godina zatvora, objašnjavaju za Rešetku leskovački advokati.

Žrtve se najčešće plaše da svoju muku prijave policiji, jer im zelenaši prete da će njih i njihove najbliže “pojesti mrak”.

DVA NAČINA DA SE REŠITE ZELENAŠA

“Krivični zakon prepoznaje zelenaštvo i u praksi je poslednjih godinu dana sve češći broj onih koji ne podnose krivične prijave protiv “kamataša” ali pokušavaju da svoje ugovore ospore na sudu”, ističu.

Objašnjavaju da takve parnice jesu mukotrpne i da u proseku mogu da traju i dve do tri godine, ali da su lako dokazive.

Zelenaški ugovor može da se poništi ukoliko se ustanovi da je neko, koristeći se stanjem nužde ili teškim materijalnim stanjem drugog, lakomišljenošću ili zavisnošću, ugovorio za sebe ili nekog trećeg korist koja je u očiglednoj nesrazmeri sa onim što mu je on dao ili učinio, pa čak i obavezao da će to da učini“, objašnjava nam jedna leskovačka advokatica.

Oštećeni čak može da traži od suda da se njegova obaveza smanji na pravičan iznos i to u roku od 5 godina od zaključenja ugovora.

Država bi, po njenom mišljenu, trebalo da napravi kampanju i da putem medija ukaže na sve pošasti ovog zla.

“Zelenaši daju žrtvi 5.000 evra, a traže da vrati 15.000 evra i tu kraja nema. Mora se pokrenuti kampanja, napraviti spot, na primer, koji bi ukazivao na ovo zlo“, smatra naš sagovornik.

Problem je u tome što se u posao ulazi svojevoljno. Ali dužnik vrlo brzo upada u živo blato, a zelenaš je taj koji je uvek dobija. Pritom žrtva je u stalnom strahu i ne sme da prijavi slučaj policiji, slažu se svi naši sagovornici.

Pratite REШETKU na Facebook, Instagram, X (Twitter) i TikTok mreži. Budite uvek u toku!

Pretplati se
Obavesti o

Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi, kao i netoleranciju svake vrste neće biti objavljeni. Prilikom pisanja komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao ni komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, odnosno nisu stavovi redakcije Rešetka portala.
Za više informacija pogledajte Pravila korišćenja.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare